bolile mintale si sinuciderea

27-11-2016
korra
Nu este medic/terapeut
korra
Buna ziua
Acum cateva zile am citit o stire care m-a facut sa-mi pun cateva intrebari.stirea era despre sinuciderea unei persoane care cu cateva ore in urma iesea din spitalul de psihiatrie unde era internata, ma gandesc ca acolo persoana a primit tratament corespunzator, medicii spun despre o perosoana care a avut o recadere ca este din cauza intreruperii tratamentului, si acesta nu e un caz similar.In cazuri de genul asta cine e vinovat?
11 comentarii
0
28-11-2016, ora 09:12
epona
Nu este medic/terapeut
epona
Medicii, in nici un caz.
0
28-11-2016, ora 14:17
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
Sinuciderea e cea mai rea optiune. Mai nou am vazut pe net un nr de tel la care poti suna in caz ca are cineva asemenea ganduri negre. Si psihoterapeutii sau psihologii te pot ajuta in momentele grele din viata. Gandirea negativa e de vina a persoanei. De asta psihologii ne invata mereu sa gandim pozitiv.
1
28-11-2016, ora 14:49
epona
Nu este medic/terapeut
epona
Si suportul emotional din partea familiei.
1
28-11-2016, ora 17:50
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
28-yul,
Da, asa este, uite aici "Linia telefonica anti-suicid". Si mai e si gratis...
https://www.youtube.com/watch?v=CVOpxbfX7K0
0
28-11-2016, ora 18:45
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
Eu nu am vorbit in bataie de joc, chiar este asa ceva. Dar in nici un caz nu e acela
1
28-11-2016, ora 19:19
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Se vede ca nu ai simtul umorului... :(
0
29-11-2016, ora 11:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Boala.
0
29-11-2016, ora 11:57
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pentru cei cu depresie unipolara si bipolara exista Asociatia Equilibrium unde se face terapie de grup gratuita (cu psiholog). Cei care doresc pot intra pe echilibru.org si sa se inregistreze acolo. Va va suna domnul Andrei Nistor, presedintele fundatiei si va sta de vorba cu fiecare.
1
29-11-2016, ora 15:40
korra
Nu este medic/terapeut
korra
ok, boala cu siguranta are partea ei de vina:))))).dar tratamentul nu ajuta cu nimic, vorbim de un tratamet f f costisitor
0
29-11-2016, ora 16:00
epona
Nu este medic/terapeut
epona
Daca persoana este asigurata, tratamentul nu este costisitor fiindca e decontat de Casa de Asigurari!
1
29-11-2016, ora 16:36
korra
Nu este medic/terapeut
korra
dar casa de asigurari de unde are banii necesari?.hai sa fim seriosi, statul este cel care subventioneaza aceste tratamente.deci practic noi platim tratamentul(adica persoanele care contribuie)
imi cer scuze ca am deviat de la subiect dar m-am saturat sa tot aud spunandu-se: casa de asigurari deconteaza tratamentele:)))
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: