brusc cosuri pe fata! de la ce?

129 comentarii 1 2 34 5 Înainte ›
0
03-01-2010, ora 11:17
radudel
Nu este medic/terapeut
radudel
Am 45 de ani si mi-au aparut cosuri pe fata. Nu am prea avut pana acum probleme cu asa ceva dar brusc, de vreo doua luni, au inceput sa-mi apara cosuri rosii pe frunte si pe la tample si in general pe lateral. Acum cu pubertatea s-a cam terminat si ma tem ca poate fi ceva organic iar acest cosuri sunt doar un semn ca ceva nu merge bine.
M-am dat cu tot felul de creme specializate de la Clerasil, Neutrogena si apoi cu cele cu zinc care usuca tenul. Efect: cam zero!
Incotro sa o iau? Ce sa incerc?
0
15-01-2010, ora 22:25
ONNA_LAURA
Nu este medic/terapeut
ONNA_LAURA
Buna ziua! am 17 ani si am acnee papulo-pustuloasa. Am fost la dermatolog la inceputul verii care a trecut si mi-a dat skinoren cu ajutorul caruia am scapat pe perioada verii de acnee, iar in toamna au inceput sa-mi reapara desi continuam tratamentul cu skinoren... Incepuse sa mi se descuameze pielea de la skinoren, deci am incetat tratamentul mai ales ca nu mai dadea rezultate. Chiar nu exista ceva cu care se poate trata acneea definitiv, fara sa reapara dupa tratament?!?...sau sa traiesc cu speranta ca va trece de la sine(cu toate ca nu mai suport..)?. multumesc anticipat...
0
16-01-2010, ora 11:44
Marină Chișinău
Nu este medic/terapeut
Marină Chișinău
Buna ziua.Am 37 ani, De vreo15 ani ma lupt cu acneea pe care am luat-o de la cosmetica.M-am dus la un tratament pt punctele negre si m-am ales cu o acnee de toata frumusetea.Nu mai stiu ce sa fac.Am folosit tot ce mi-au spus medicii, vina este si a mea ca nu am stat locului si am tot stors acele cosuri si am ramas cu pete.Nu mai pot iesi din casa fara fond de ten.Ce pot face sa scap de pete.Nu mai suport si in afara de asta mai imi iasa si niste cosuri, sunt disperata, imi propun sa nu mai umblu la ele, dar parca am deja un tic si di cauza asta am ramas cu petele ca de multe ori mi-e si rusine sa ma demachiez de fata cu sotul meu.Dati-mi un sfat.Unde sa merg?ce sa fac sa scap de pete?exista un tratament care le amelioreaza cat de cat?Astept un raspuns.multumesc.
0
17-01-2010, ora 18:15
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru radudel:
Incercati sa mergeti la un endocrinolog.
Aceste cosuri pot fi debutul unei boli endocrine la varsta dvs.
0
17-01-2010, ora 18:16
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru onna_laura:
Trebuie sa faci o ecografie de ovare pentru a vedea daca nu ai ovare polichistice.
0
17-01-2010, ora 18:18
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru tundyuta:
Incercati sa gasiti un cabinet dermatocosmetic ce dispune de un laser.
0
17-01-2010, ora 18:24
ONNA_LAURA
Nu este medic/terapeut
ONNA_LAURA
Am facut ecografie de ovare si mi s-a spus ca sunt normale...nu am nicio problema...
0
28-01-2010, ora 20:48
Ir.inna
Nu este medic/terapeut
Ir.inna
Buna! Nu am avut niciodata problema cu acneea, dar de o luna, dupa ultima menstruatie, mi'au aparut cosuri pe frunte, in barbie, pe mai toata fata. Am fost la farmacie si mi'am cumparat Zineryt! Il folosesc de 2 zile, si deja incep sa se usuce, dar vreau un sfat din partea unui medic. Din ce cauza au aparut, si daca anticonceptionalele ar putea rezolva problema.
0
29-01-2010, ora 18:05
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru OANNA_LAURA si Ir.inna:
Acneea este datorata mai multor factori, insa cel hormonal este esential.
Pe perioada cat este activa trebuie sa urmati un tratament sub indrumarea unui dermatolog.
0
11-02-2010, ora 10:29
Paul Kinga
Nu este medic/terapeut
Paul Kinga
Buna ! am 23 ani si de vreo 6 luni m-am lasat de anticonceptionale (yasmin) si de atunci mi-au aparut o gramada de cosuri pe spate. Nu le mai suport !!! Ce imi recomantati?
0
12-02-2010, ora 20:29
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Trebuie sa mergeti la un examen dermatologic deoarece, fara anticonceptionale, tratamentul pentru acnee este mai dificil de condus!
0
13-02-2010, ora 00:25
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Buna, in adolescenta am fost acneic. Am avut si pe fata, piept, umeri dar au disparut cu timpul. Problema e ca pe spate, in partea superioara, nu au disparut. Stau aproape toata ziua la birou rezemat de spatar exact cu partea spatelui care e invadata de acnee. Spal in fiecare zi o data sau de doua ori zona afectata cu protex, am incercat si cu alcool sanitar. Rezultate neconcludente. Nu sunt femeie, deci n-am ovare. Banuiesc ca e o infectie bacteriana facilitata de caldura si lipsa aerisirii pielii, dar nu sunt medic asa ca nu stiu :). Avand in vedere ca n-am incercat niciodata lotiuni si creme antiacneice si timpul meu este limitat, are rost sa incerc acum ceva crema?
0
13-02-2010, ora 00:31
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
am uitat sa precizez ca sunt un mare consumator de lactate si am observat si eu scaderea densitatii de acnee (pana la un anumit punct) pe suprafata afectata atunci cand reduc consumul de lactate.
0
15-02-2010, ora 17:48
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Acneea este o boala ce afecteaza atat barbatii cat si femeile, deci chestia cu "n-am ovare" nu este concludenta !!
As putea spune ca era preferabil sa aveti ovare, pentru ca puteati face un tratament al cauzei acneei, nu numai a efectului.
Trebuie sa luati legatura cu un medic dermatolog care sa va conduca tratamentul deoarece acesta nu este sablon, ci se personalizeaza in functie de bolnav.
0
15-02-2010, ora 20:40
ONNA_LAURA
Nu este medic/terapeut
ONNA_LAURA
Mi s-a dat(de catre doctorul endocrinolog) sa fac niste analize:testosteron, androstendion, DHEA. Toate au iesit bine, in afara de androstendion care este 5.2 si citind pe analize, am remarcat ca este mult mai mare decat valorile obisnuite... Credeti ca din cauza aceasta am acnee?
0
17-02-2010, ora 10:07
Sara_SRA
Nu este medic/terapeut
Sara_SRA
Buna. eu am avut mereu tenul uscat, dar foarte curat, eram chiar invidiata pt tenul meu. de cativa ani am in jurul ochilor cosuri de grasime (de acelea ce le scoate la cosmetica cu acul). am inceput sa ma obisnuiesc cu ele deja, nu le mai vad desi. insa de vreo 5 luni, imi apar pe fata de data aceasta, cosuri in care sunt sub piele si sunt albe, dar totusi nu sunt ca cele de grasime. daca insist, reusesc sa le scot fara ac desi sunt sub piele, nu sunt la suprafata.tot cosuri de grasime par sa fie, dar mult mai"moi". Sunt terorizata deja de ele, imi trec unele, vin altele. am renuntat sa mai folosesc vreo crema de fata desi am tenul foarte uscat si simt nevoia tare de crema. Mentionez ca nu mai iau anticonceptionale de un an.am fumat 5 ani, dar exact din cauza acestei probleme cu cosurile, de o saptamana nu mai fumez, fiindca efectiv nu mai stiu ce sa fac cand ma gandesc ce ten aveam si ce am acum :(
Va multumesc!
0
17-02-2010, ora 10:09
Sara_SRA
Nu este medic/terapeut
Sara_SRA
Apropo, eu nu ma aflu in Romania, drept urmare mi-ar prinde foarte bine un sfat poate legat de alimentatie, sau creme. am vazut ca d-l. dr. a recomandat crema de galbenele. ar fi buna si pentru cazul meu? ca eu sincer am renuntat sa mai folosesc ceva gras pe fatza cam de o luna, de frica ca asta imi cauzeaza aceste cosuri.
0
17-02-2010, ora 12:52
adryk_87
Nu este medic/terapeut
adryk_87
Buna ziua.Si eu am avut probleme cu cosurile, am fost la dermatolog si mi a recomandat anticonceptionale Diane35, Retin-A crema si Effaclar crema, iar in 2 luni mi au trecut cosurile, dar mi-au ramas cateva pete pe obraji.Nu stiti un remediu pt a scapa de ele pt ca arata urat?Si acum k mi-au trecut cosurile as putea renunta la anticonceptionale pentru k stiu k nu sunt foarte sanatoase?am fost si la endocrinolog si analizele mi-au iesit bune.Multumesc
0
19-02-2010, ora 19:49
anca1994
Nu este medic/terapeut
anca1994
Buna, am 15 ani si de vreo 3 ani am cosuri pe fata.Am incercat multe tratamente dar nu functioneaza.De curand am aflat despre Brevoxyl si se spune ca este miraculos.Este in regula daca il folosesc fara prescriptia unui medic dermatolog?
0
20-02-2010, ora 19:43
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru ONNA_LAURA:
Este posibil!
Mergeti cu rezultatul la endocrinolog pentru a va prescrie un tratament.
0
20-02-2010, ora 19:49
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Sara_SRA::
Nu am recomandat crema de galbenele !!!
Era o gluma !
Probabil ca ceea ce se intampla acum pe fata ta se datoreaza intreruperii anticonceptionalelor.
Trebuie examinate ecografic ovarele pentru a vedea daca nu au aparut chisturi pe ele.
Pe fata poti utiliza o crema de la firma franceza La Roche Posay, numita Toleriane rich, pentru a mai ameliora uscaciunea fetei.
0
20-02-2010, ora 19:51
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru adryk_87:
Dermatologul care v-a recomandat tratamentul ce v-a spus ?
0
20-02-2010, ora 19:53
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru anca1994:
Nu, nu este in regula sa te tratezi singura !!
Ar fi bine sa mergi la un dermatolog deoarece vei mai avea probleme cu acneea, iar tratamentele facute "dupa ureche" s-ar putea sa iti afecteze tenul pe viitor!
0
21-02-2010, ora 01:00
adryk_87
Nu este medic/terapeut
adryk_87
Din pacate nu am mai fost la dermatolog.Am auzit ca aceste pete trec cu timpul pentru ca pielea se regenereaza, este adevarat?Multumesc
0
22-02-2010, ora 12:57
cornulet
Nu este medic/terapeut
cornulet
Coşurile pot avea legătură cu infecţiile cu Candida?
0
28-02-2010, ora 19:15
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru adryk_87:
Este posibil sa treaca in timp.
0
28-02-2010, ora 19:17
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru cornulet:
Infectiiile cu Candida unde sa fie ?
0
10-03-2010, ora 19:42
cornulet
Nu este medic/terapeut
cornulet
Domnule doctor, am citit majoritatea răspunsurilor dumneavoastră şi, sinceră să fiu nu înţeleg de ce folosiţi limbajul acesta ironic. Unele persoane sunt afectate şi din punct de vedere emoţional de boala pe care o au, iar atitudinea aceasta le-ar putea face să se simtă şi mai rău. Presupun că este un lucru specific medicilor, care consideră că dacă termină o facultate de 6 ani, sunt în mod automat superiori şi au dreptul să le vorbească oamenilor cum vor ei...
Mă rog, după cum bine ştiţi, infecţiile cu Candida Albicans afectează sfera genitală (vreau să cred că aţi fost ironic şi că ştiţi lucrul acesta), şi am întrebat daca au vreo legătură cu coşurile deoarece de vreo lună mi-au apărut foarte, foarte multe. Iar acum vreo lună jumătate am observat la una dintre colegele mele de cameră tot felul de creme folosite în tratarea candidozei. Am făcut şi eu asocierea aceasta ciudată din disperare, pentru că dermatologii la care am fost nu mi-au spus nimic concret iar eu nu mai ştiu ce să fac.
0
11-03-2010, ora 21:36
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Imi pare rau ca va dezamagesc, insa nu am fost delo ironic !!!
Candida este o ciuperca saprofita, adica traieste in mod normal in corpul nostru. Nu o avem numai in sfera genitala, ci si in gura si in colon (intestinul gros).
Infectia cu candida apare fie dupa un tratament antibiotic, fie in situatii de deprimare imunitara, la diabetici, cancerosi, cei cu HIV-SIDA, etc.
La acesti pacienti pot aparea infectii pulmonare, cutanate sau chiar septicemii.
De aceea am intrebat "infectiile cu candida unde sa fie?", pentru ca la o persoana cu pneumonie candidozica este posibil sa apara si infectii stafilococice cutanate (asa-numitele "cosuri"), insa au alta cauza decat cele produse de acnee!
Legatura cu sfera genitala a acneei tine de aparitia ovarelor polichistice, nu de candidoza vaginala !
In final vreau sa mai fac o corectie :
Dupa ce fac cei 6 ani de facultate, medicii practicieni mai fac intre 4 si 7 ani specializare! Nu a fost o ironie!
0
12-03-2010, ora 19:23
floryuby
Nu este medic/terapeut
floryuby
am si eu nevoie de ajutor cu ce sa ma spal pe fata sa nu mai am cosuri.cu ceai de musetel este bun sa ma spal ?am cateva zile de cand mi-au iesit cosurile si nu stiu de ce
Adaugă un comentariu / răspuns
129 comentarii 1 2 34 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  • Coșuri pe fese - cauze și tratament
  •