BTS

12-12-2011
amalia lea
Nu este medic/terapeut
amalia lea
In zona inghinala mi-a aparut acum cateva zile o ulceratie usor disconforta, cu senzatie de arsura si mancarime, care la strangere s-a spart din ea iesind puroi si sange. in trecut am mai avut un episod exact la fel, iar o prietena -asistenta mi-a spus ca ar fi herpes genital... acum citind pe internet despre aceste bts sunt ingrozita ca as putea avea sifilis. plus ca in urma cu 2luni mi-a iesit o eruptie pe brate( in momentul acela gandindu-ma ca poate crema cu care m-am epilat era expirata) acum citesc ca ar putea fi semn de infectare cu sifilis. Totusi ce prezint eu nu cred( sper) sa fie sancrul sifilitic care se prezinta ca mic, rotund si nedureos. Am mai citit despre sancroid ( sancul moale)... si cred ca aceasta ar putea fi infectia pe care am contacta-o, desi diferenta intre herpes si sancrul moale nu este intocmai deductibila din punctul meu de vedere. D-vs ce credeti ? Multumesc
2 comentarii
0
12-12-2011, ora 07:55
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Din descrierea dv, s-ar putea să nu fie vorba de herpes sau de vreo BTS în general, ci de un furuncul sau o inflamaţie a glandelor Bartholin. O vizită la doctorul dv ar fi indicată.
0
12-12-2011, ora 12:51
amalia lea
Nu este medic/terapeut
amalia lea
infectia de natura stafilococica ( furuncul) sau inflamatia glandelor bartholin poate reiesi si intr-un examen de urina ? deoarece in timpul aparitiei acestei ulceratii mi-am facut un examen de urina la medicul de familie din care a reiesit ca as avea o infectie urinara si urmez tratament cu ciprionol si advil ( 10 zile). va multumesc pt raspuns si cu siguranta in urmatoarele zile imi voi face o programare la un medic dermato-venerolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.