bubite pe fata grupate, ca niste cosuri

07-03-2009
katyyy
Nu este medic/terapeut
katyyy
Buna ziua.
Am 22 de ani si de 4 zile mi-au aparut pe fata(pe un obraz si barbie) niste bubite grupate rozali, unele dintre ele avand varful albicios(ca niste cosuri foarte mici).Nu ma mananca.De obicei am tenul curat, il ingrijesc si nu am schimbat de curand crema de fata.
Multumesc anticipat.
6 comentarii
0
10-03-2009, ora 17:43
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Consultati un medic dermatolog, deoarece s-ar putea sa fie o ciuperca sau debutul unei acnei.
0
05-06-2009, ora 19:28
alphakristal
Nu este medic/terapeut
alphakristal
Katty, de doua zile am patit acelasi lucru, ai fost la medic? ce ai aflat? ma gandesc ca o fi o mica intoxicatie de la sine sau e vreo ciuperca ce trebuie tratata medical?
0
05-06-2009, ora 21:15
katyyy
Nu este medic/terapeut
katyyy
mi-au trecut dupa vreo 4 zile.mi-am facut infuzie cu musetel si apoi am curatat acolo cu tifon cu muselel.sper sa iti treaca si tie.
0
05-06-2009, ora 21:17
alphakristal
Nu este medic/terapeut
alphakristal
Iti multumesc mult.
0
22-04-2010, ora 14:49
deni_denisa
Nu este medic/terapeut
deni_denisa
buna ziua, am 17 ani si acum aproximativ 3 zile m-am trezit pe fata, la fel cu niste bubite care imi dau o senzatie de mancarime si arzime. M-am dus imediat la dermatolog si mi-a prescris xyzal si un unguent numit fucidin. Insa unguentul nu are niciun efect, chiar cand il aplic face ca bubitele sa se intensifice si sa ma arda si mai rau. De la farmacie mi s-a recomandat claritine si menthol. Mentholul reuseste sa imi racoreasca fata, insa bubitele tot nu mi-au trecut. Nu am nicio idee ce altceva as putea sa mai incerc. si nu imi dau seama din ce cauza mi-au aparut, pentru ca bubitele sunt doar pe fata, pe corp nu am absolut nimic. Va rog frumos daca ma puteti ajuta. Va multumesc.
0
08-05-2010, ora 02:54
Kryssa
Nu este medic/terapeut
Kryssa
Pt deni_denisa
Acest msg l-am postat in urma cu aproximativ o luna, iar in momentul de fata tenul meu este curat.
"Buna! In urma cu aproximativ 3 saptamani am deschis un subiect asemanator. Imi aparusera pe fata niste pete rosiatice, insotite de bubite cu puroi, langa nas, si pe barbie. Am fost ( si inca mai sunt putin ) disperata, pentru ca orice as fi facut nu treceau. De la Baneocin m-am iritat mai rau. Am fost la un consult dermatologic, si doamna doctor mi-a prescris un tratament prin care se presupunea ca o sa scap de aceste pete, insa iritatia s-a agravat. Tratamentul consta in Prednison, Esentin, Xyzal, Ranitidina, si crema Metrocreme. Dupa aproximativ o saptamana, in care petele se extinsesera pana in zona de sub ochi, am mers la o farmacie unde am cerut sfatul unei farmaciste. Intamplarea a facut ca fata de acolo sa se fi confruntat cu aceeasi problema, incercase multe tratamente dar fara rezultat. Mi-a propus sa incerc" tratamentul" cu care a scapat si ea. Acesta consta in tinutul unor comprese ( cat mai mult posibil ) cu apa fiarta si racita.Atat!Fara creme, fara nimic. Dupa o saptamana vad ca a dat roade. Mai am pete, dar sunt rozalii, mancarimile au trecut, si pielea da semne de vindecare.Atentie si la ce mancati.Am tinut o cura de detoxifiere in acest timp. Din cate am observat, pielea se irita in contact cu apa de la robinet, asa ca evitati sa va spalati cu aceasta. Va doresc multa sanatate!!"
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  • Coșuri pe fese - cauze și tratament
  •