Bubite rosii care provoaca mancarime

01-11-2011
alexandra1maria
Nu este medic/terapeut
alexandra1maria
Buna ziua!
Am nevoie de un sfat din partea unui dermatolog. De aproximativ o luna mi-au aparut la inceput pe maini cate o bubita rosie asemanatoare cu muscatura unei insecte care imi provoca si mancarime. La inceput chiar am crezut ca despre acest lucru este vorba si nu am luat in considerare. Pe parcurs au inceput sa apara din ce in ce mai multe in zone precum incheietura mainii, degete, cot, glezne si mai nou in zona subratului si pe gat. Deoarece sunt plecata la studii in strainatate mai exact in Franta nu prea imi pot permite sa consult medici. Am fost deja la un medic generalist care nu a putut sa imi spuna de ce apar acestea pe corp si a spus ca este de parere ca este o alergie. Mi-a prescris o crema si niste pastile sa le urmez insa nu au niciun efect. In urma cremei mancarimea este calmata pentru o scurta perioada de vreme. Problema este ca dupa ce se duce roseata ramane zona ridicata si tot timpul imi apar altele. V-as fi tare recunoscatoare daca cineva ar putea sa imi raspunda la acest mesaj deoarece imi este teama sa nu se agraveze si deasemenea pentru ca doresc sa scap de aceasta stare de disconfort.
Medicamentele prescrise de acel doctor sunt Crema Nerisone si pastile Kestin.
Multumesc.
6 comentarii
0
02-11-2011, ora 22:38
alexandra1maria
Nu este medic/terapeut
alexandra1maria
Va rog frumos chiar as avea nevoie de sfatul unui doctor pentru ca astazi mi'au aparut in zona gatului spre fata si sunt tare speriata.
0
03-11-2011, ora 00:47
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Esti sigura ca nu te pisca ceva? Bubitele apar si ziua sau doar noaptea?
Face crusta? Gandeste-te ce ai mancat acum cand ti-au aparut mai multe.
Totusi, alergia apare si pe burta.
Sunt multe cauze posibile. Ar trebui totusi sa te vada un medic de la Infectioase sau Dermatologie.
Urmareste daca iti apar noaptea. Ar purea fi ceva insecte. Daca iti trec tot asa pe rand cum au aparut, atunci sunt ciupituri. Sunt cate doua sau trei, grupate? Ai putea sa le insemnezi ca sa stii sigur care erau si care apar noi.
0
03-11-2011, ora 11:30
alexandra1maria
Nu este medic/terapeut
alexandra1maria
Imi apar si ziua din senin..la inceput apare senzatia de mancarime iar apoi se inroseste zona..si da atunci cand apar sunt apropiate intr-o zona. Camera in care stau am controlat'o sa fiu sigura ca nu sunt insecte si nu gasit nimic. Nu formeaza nicio crusta.
0
03-11-2011, ora 11:44
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Poate fi purec daca apare si ziua. Purecii stau ascunsi pe la cusatura hainelor si nu-i vezi. Sunt caini sau pisici in bloc sau pe unde mergi tu?
0
03-11-2011, ora 11:47
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Alte simptome mai ai? Te doare burta? Mananci fructe de mare?
0
03-11-2011, ora 12:12
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Ai putea sa faci un test - scoti lenjeria afara imediat ce te-ai sculat din pat. Bineinteles ca trebuie sa iesi incet de sub cearceaf. Faci lenjeria ghem si abia afara o desfaci si scuturi bine. Sa o lasi afara toata ziua.
Deasemenea, poti sa scoti tot incet si imbracamintea care este pe tine in momentul cand simti mancarimea.
Afara o intorci pe dos si o scuturi bine si o lasi cateva ore.
Daca tot apar bubite, inseamna ca este de la ceva interior, o alergie la ceva, sau o reactie imuna... Sper totusi sa nu fie plosnite, sa fi fost prin casa cand te-ai mutat. De aceea intrebam daca apar noaptea ciupiturile...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Imbatranirea pielii
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  • Potențial tratament pentru mâncărimea cronică
  •