Bubite Sangerii pe piept dupa Tomograf

20-07-2016
Matrix74
Nu este medic/terapeut
Matrix74
Buna ziua,

In urma unui City Tomograf efectuat anul trecut (in urma unui accident), m-am ales cu o multime de bubitze sangerii pe piept. Bubitzele au aparut a doua zi dupa efecturaea tomografului. Am fost la medic si mi s-a spus ca este posibil sa fie o alergie de la substanta de contrast si sa stau linistit ca-mi va trece (si pielea in jurul lor era rosie).
Abia dupa cca trei luni culoarea pielii a revenit la normal dar bubitzele au ramas (seamana cu angioamele).
Mentionez ca nu ma dor, nu ma mananca, nu surupeaza si cu exceptia uneia singura (care a crescut in marime), restul si-au pastrat forma si culoarea pana ieri cand vad ca toate au defenit vinetzii (asta in urma unei expunerii la soare pe litoral).

Multumesc
1 comentarii
0
21-07-2016, ora 10:07
Dr. Bogdan-Ionut Dobrovat
Radiologie si Imagistica medicala, Iasi
Dr. Bogdan-Ionut Dobrovat
Este posibil sa existe o reactie alergica la substanta de contrast, dar de obicei ea apare imediat dupa injectare. Daca o sa mai aveti nevoie in viitor de examinari imagistice cu substanta de contrast, sa precizati acest episod si eventual sa faceti o testare in prealabil la substanta de contrast care urmeaza sa fie administrata.
Pentru problema dvs actuala, consultati medicul dermatolog pentru a stabili un diagnostic de certitudine si o conduita terapeutica adecvata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Antibioticele în exces pot crește riscul de apariție a alergiilor
  • Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.