Bube cu lichid pe întregul corp

16-11-2020
BiancaFlorina
Nu este medic/terapeut
BiancaFlorina
Buna ziua! Am si eu o problema cu mama mea și as vrea daca se poate sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi. In urmă cu 3 ani au incept sa ii apara niste bube foarte urate cu lichid pe piele..in special maini si picioare.A mers la dermatolog...i-a dat tratament antibiotic, o crema cu cortizon... iar dupa vreo luna au inceput sa ii dispara. Anul acesta in august au reaparut..la fel a mers la medic..iar cu tratament..i-au disparut din nou. Iar acum vreo luna din nou au aparut..dar de data aceasta mult mai grav si pe intreg corpul! A fost internatata timp de o saptamana.. i s-au facut si analize, biopsie..dar nu i-au iesit modificari mari la anilize. Cand a mers la control doamna doctor i-a zis ca i-a venit si rezultatul biopsiei si ca i-ar sugera ca ar fi "sindromul Sweet".Ca tratament acum ia medrol. Ce ne sfatuiti sa facem? Este ceva grav? Poate fi cancer?Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri!
1 comentarii
0
17-11-2020, ora 08:29
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Unele afectiuni dermatologice, printre care si sindromul Sweet se pot asocia cu diverse afectiuni interne, cum ar fi boli inflamatorii intestinale, afectiuni hematologice si unele cancere, acestea putand fi prezente la momentul dignosticului dermatologic sau pot succede acest diagnostic, la fel de bine cum de multe ori nu se gaseste nici o asociere. Daca acesta este diagnosticul, ar fi indicat un screening pentru aceste afectiuni. Adresati-va dermatologului care o urmareste pentru indrumare spre investigatii suplimentare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.