Buna ziua ! infiltratii cu plasma la genunchi. Ce parere aveti?

10-12-2018
Roberta26
Nu este medic/terapeut
Roberta26
Buna ziua ! Am si eu o intrebare : Am facut un Rmn la genunchiul stang si mi a iesit leziune de menisc grad 3. Am fost la medic si mi s a recomandat infiltratii cu plasma. Ce parere aveti ? Este mai recomandata operatia sau infiltratiile ?
4 comentarii
0
10-12-2018, ora 18:46
Dr. Alin Pandea
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Alin Pandea
Buna ziua.
Este foarte important de știut vârsta, nivelul de activitate, simptomatologia genunchiului etc.
Aici găsiți mai multe informații:

Cand este cu adevarat necesara inerventia chirurgicala pentru ruptura de menisc?

----------*

(*modificat de admin)
0
11-12-2018, ora 12:27
Roberta26
Nu este medic/terapeut
Roberta26
Buna ziua ! Varsta 24 de ani.. nu fac nici un fel de sport, merg destul de putin pe jos ( mai mult cu masina ). Ruptura de menisc se datoreaza a doua lovituri in aceasi zona la interval de o ora. In momentul loviturii m a durut foarte tare, dupa care mi-a trecut cateva zile. Dupa aceste zile s-a instalat durerea timp de o luna.. nu puteam intinde piciorul, nu puteam sa apas pedala la masina, daca statea mai mult timp in aceasi pozitie cand ma ridicam ma durea foarte tare, ma durea la mers, la urcatul scarilor. Am purtat o orteza 2 zile si nu am mai simtit durerea asa tare. Dupa care am fost si am facut RMN ul.
Multumesc frumos pt raspuns !
0
11-12-2018, ora 14:05
Dr. Alin Pandea
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Alin Pandea
Buna ziua.
Dacă este o leziune veche este recomandat inițial sa urmați un tratament nechirugical, bazat pe recuperare medicală plus minus tratamente regenerative.
Cu stima,
0
13-12-2018, ora 12:18
Roberta26
Nu este medic/terapeut
Roberta26
Multumesc frumos pentru raspuns !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: