Buna ziua, pt Domnul Fluieru - copilul respira pe gura cand doarme

06-03-2023
Mishu1987
Nu este medic/terapeut
Mishu1987
Copilasul de 4 ani jum, a fost diagnosticat cu otită seroasa bilaterala, deviație stanga sept nazal si ceva legat de nasul innfundat.am facut timpanograma:tip c -176, tip c -268.am luat tratament augmentin 7 zile, nurofen, 7 zile O luna curatat nasul cu apa mare hipertonica si o luna sirop sinosun.pt aprox 2 saptamani a fost bine, dar dupa din nou s-a innfundst nasul si respira pe gura.doar noaptea cand doarme sau la pranz cand doarme, ziua nu are nmk.ce parere aveti, mentionez ca si tatal lui cand s fost mic, avea alergie la frig.multumesc frumos
3 comentarii
1
06-03-2023, ora 18:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. otita seroasa este un lichid in spatele timpanului. NU are antibioticul si nurofenul nimic in comun cu tratamentului acelei otite. pentru vindecaea otitei.. trebuie sa fie nasul desfundat, gatul nu trebuie sa fie inflamat si se dau antialergice. aplicatii calde la ureche. presiune pe ureche cum face dupa zborul cu avionul
2. Cauza otitelor seroase si a nasului infundat pot fi 2
intoleranta la alimentele producatoare de MUCUS cand sistemul limfatic din intestin arunca mucus prin mucoasele nasale
sau refluxul gastro eosfagian in somn
Cand o sa tratati si Cauza probblemelor..o sa se desfund esi nasul si no sa mai faca otite
sa scris despre asta f. multe mesaje pe forum
0
06-03-2023, ora 21:20
Mishu1987
Nu este medic/terapeut
Mishu1987
Multumesc din suflet, pt raspuns, .Mentionez ca pana acum nu am mai avut probleme cu el, cu otite.Nici nu am stiut ca are otită, nu s-a plans de durere de urechi.Ar fi posibil sa aibe si polipi.Eu am mers la medic orl din cauza nasului care nu se desfunda.Multumesc.Ce antialergice as pute sa ii dau domnule doctor, si cate zile?
0
06-03-2023, ora 21:26
Mishu1987
Nu este medic/terapeut
Mishu1987
Ce antialetgice as putea sa ii dau domnule doctor, si cat timp?multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: