buza superiora umfata si pete mari rosii pe tot corpul

04-07-2008
adutzzza
Nu este medic/terapeut
adutzzza
in urma cu 6 luni mi s-a umflat dintr-o data in aprox 1 ora toata buza superioara.in acelasi timp mi-au aparut pete rosii umflate pe tot corpul care apoi s-au unit intre ele.mentionez ca totul s-a intamplat foarte rapid intr-o seara motiv pentru care am plecat la spital la urgenta. mi s-a facut o perfuzie cu glucoza si 8 fiole de hemisuccinat la care nu a cedat deloc.(tensiunea si respiratia erau normale si nu aveam nici un alt simptom decat prurit ) mi s-a administat apoi adrenalina in urma careia a inceput usor intai petele de pe piele apoi buza foarte putin.medicii mi-au spus ca este ceva in genul edem quinqe.Episoade asemeni celui descris s-au mai repetat de 2 ori de atunci dar mereu cand simpt tensiune in buza iau claritine, telfast aerius, dar claritin am obs ca e cel mai bun. mi-am facut analizele la sange si urina de 2 ori de atunci si totul e bine.nu stiu care e cauza pentru ca am urmarit si nu am gasit nici un aliment sau un alt factor favorizant. ce ma sfatuiti sa fac pentru ca sunt speriata am crezut ca e o alergie mai seriosa care o sa treaca dar nici gand cand ma astept mai putin apre din nou
10 comentarii
0
05-07-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Trebuie sa va notati pe un carnetel exact ce alimente sau bauturi ati consumat in ultimile 12 ore inainte de aparitia edemului si sa confruntati notitele pentru a vedea ce alimente sau bauturi se regasesc in comun pe acestea. Atentie la ciocolata, capsuni, alune, peste, cacao, aspirina sau alt medicament, etc.
0
07-07-2008, ora 00:00
adutzzza
Nu este medic/terapeut
adutzzza
va multumesc mult pentru raspuns.asa o sa fac
0
23-01-2010, ora 09:56
Nicole18
Nu este medic/terapeut
Nicole18
buna ziua!de 2 zile ma trezesc cu buzele umflate si rosii.Ma dor si ma ustura si nu stiu ce sa folosesc.Chestia e ca eu am probleme mari cu herpesul pe perioada iernii si acum fiind iarna, mi-a aparut un herpes iar.Folosesc crema aciclovir si in acelasi timp i-au si pastile aciclovir.Va rog sa ma ajutati, abia ma descurc cu herpesul insuportabil, cu buzele e deja prea mult.Va multumesc anticipat.La revedere
0
23-01-2010, ora 20:57
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Incercati sa aplicati Ceralip de la La Roche Posay de 2 ori pe zi, dimineata si seara.
0
23-01-2010, ora 21:00
Nicole18
Nu este medic/terapeut
Nicole18
Multumesc mult pentru raspuns
0
20-03-2010, ora 10:47
smashed.brain
Nu este medic/terapeut
smashed.brain
Buna dimineata!Azi dimineata m-am trezit cu mancarimi la incheietura mainilor si pe burta.N-am putut dormi asa ca m-am dus pana afara.Cand m-am intors in casa si m-am uitat in oglinda am observat ca aveam umflaturi rosii aproape pe tot corpul care apoi s-au marit si s-au unit.Urechile mi s-au umflat si cel mai rau au fost picioarele si burta care erau complet rosii.Mi-au trecut dupa aprox. 30 de minute.Aveam o durere in piept si usturimi pe gat.Fata mi s-a inrosit si s-a umflat.Si aveam senzatia de lesin.Va rog sa ma ajutati daca puteti.Multumesc!
0
24-03-2010, ora 17:30
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca nu ati ajuns pana acum la medic, mergeti de urgenta, deoarece puteti sa va puneti viata in pericol!
Probabil ca aveti o urticarie acuta!
0
03-04-2010, ora 03:19
smashed.brain
Nu este medic/terapeut
smashed.brain
Multumesc mult !
Acum, a mai aparut o problema.Am o galma in josul urechii care doare cand o ating si nu stiu ce poate fi.Si se mareste cu timpul.Multumesc inca o data !
0
04-04-2010, ora 10:26
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil este un chist sebaceu care trebuie excizat!
0
31-05-2011, ora 18:00
didiana26
Nu este medic/terapeut
didiana26
Buna.eu am o problema mai ciudata...a inceput in copilarie cand am facut o alergie urata de tot, care practic m-a desfigurat pret de cateva ore, de la o doza mai mare de algocalmin.Am mai luat de-a lungul anilor acest calmant, in doze normale, si nu am mai avut probleme pana acum 5 ani, cand dupa prima nastere am avut nevoie de ajutorul stomatologului si am facut o super-alergie la anestezic.La un moment dat deabea respiram...am avut tensiunea 80/40...numai hidrocortizonul, calciul si o minune m-au ajutat.Am incercat si alte tipuri de anestezice, si la unele am avut aceeasi reactie, pana ce dr. stomatolog a realizat ca legatura comuna dintre aceste reprize alergice era ca cele la care reactionam urat erau cele care contineau adrenalina.Acum, dupa al doi-lea bebe, am avut nevoie din nou de cateva mici interventii stomatologice si am deciz ca ar fi cazul sa-mi fac niste teste inainte de orice..pentru ca suna absurd alergie la adrenalina..Am fost la alergolog si mi-a facut teste cu 2 anestezice stomatologice cu adrenalina si la xilina, cele cu adrenalina fiind pozitive, iar la xilina, nici o reactie.Pana la urma m-a testat la adrenalina pura, si a iesit pozitiv..Deci sunt alergica la adrenalina se pare.E posibil asa ceva...ca pana la urma adrenalina salveaza vieti, iar pt. mine e nociva.Mai e cineva in situatia asta???
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  •