Ca urmare a rezultatului, exista probleme?

03-02-2009
cvalache
Nu este medic/terapeut
cvalache
Domnule doctor,
Va multumesc foarte mult. Am vorbit cu baiatul si va suna maine. Saptamana aceasta nu poate deoarece mai are de dat un examen. Ar putea saptamana viitoare, undeva 12, 13.02. Am facut rost si de forma rezultatului si v-o redau in continuare:
"Histopatologic: Fragment din mucoasa sinusala cu remaniere fibro-conjunctiva in corionul moderat inflamat, aspecte parcelare de hiperplazie a stratului bazal epitelial si aspecte regenerative epiteliale.

Imunohistochimic: MNF116 pozitiv in structuri epiteliale, Ck34beta E12 pozitiv in strat bazal epitelial; P53 negativ; Ki67 fara reactie semnificativa.

Nota laborator: Aspect morfologic compatibil cu un proces inflamator cronic nespecific."

Ca urmare a rezultatului, exista probleme? Va intreb deoarece am consultat un medic ORL din Constanta si mi-a zis ca nu sunt probleme. Cei de la Bucuresti care l-au operat mi-au zis ca sa ma mai duc la ei sa compare rezultatul cu lamela lor. In nici un caz nu cred ca am sa fac asta.
Baiatul nu a vazut rezultatul si nu stie nimic din grijile pe care mi le-am facut, stie doar ca au mai fost facute niste analize din cauza unor zone neclare aparute la analizele initiale.

Inca o data va multumesc foarte, foarte mult.
8 comentarii
0
03-02-2009, ora 22:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
BUna seara.
Stati linistita...
rezultatul este concludent si nu pune probleme.
a fost o inflamatie cronica si nimic mai mult.. sinusul a fost curatat.. se epitelizeaza in intregime si nu ar trebui sa mai puna probleme.
o sa.l vad pe baiat.. si o sa.l ajut cu ce pot.
0
12-02-2009, ora 16:00
pasatcarmen
Nu este medic/terapeut
pasatcarmen
Stimate d-le doctor, am citit cateva raspunsuri date persoanelor care au, , nod in gat".Va rog sa-mi spuneti daca senzatia mea ca as avea, , o musca in gat"e asemanatoare cu cea de, , nod"si daca pot sa va gasesc la cabinet dupa amiaza, deoarece lucrez dimineata. Multumesc mult!(Scuze, gresisem cuvantul musca).
0
12-02-2009, ora 18:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA.. am program Miercuri pana la 17.
dar sunt zile si zile.. cand am interventii chirurgicale sau programari si sunt in cabinet si mai tarziu de 17.
Sunati. -. stabilim ziua si ora.
0
21-09-2009, ora 09:51
azalleea
Nu este medic/terapeut
azalleea
Buna ziua Domnul Doctor,

Tatal meu a fost diagnosticat acum 1 an jumatate cu carcinom nediferentiat de parafaringe gradul IV A. A facut cobolatoterapie- 35 de sedinte+chimioterapie. s a simtit bine si si-a revenit destul de bine dupa tratament. Acum i-a aparut un mic ganglion laterocervical. I s a luat biopsie din gat si i s-a pus diagnisticul de metastaze limfoganglionara de carcinom nedefirentiat. Am facut analizele de imonohistochimic si hitopatologie si i-a iesit urmatorul rezultata:

CK34beta E12 pozitiv in celule tumorale, Ck7 negativ, GCDFP15 negativ, TTF1 negativ, VIM negativ in celule tumorale, Ki67 pozitiv 15% in celule tumorale.
Concluzie: Testele IHC nu pot preciza histogeneza infiltratiilor neoplazice.. se recomanda investigarea cavumului.

Va rog sa mi spuneti si mie cum se pot interpreta analizele de mai sus si daca se poate programa la dumneavoastra. daca este necesar venim cu tot dosarul si toate analizele facute in ultimul an pana la zi. precizez ca are facut RMN si CT acum 3 saptamani.


Va multumesc din suflet si va multumesc aniticipat pentru raspuns.
0
21-09-2009, ora 10:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
BUNA ZIUA.
Dvs. nu trebue sa interpretati rezultatul. scrie in concluzie ca este irelevant si ca trebue investigat cavumul( adica rinofaringele.
Pentru investigarea rinofaringelui este nevoie de internare in clinica ORL.. aceasta investigatie se face endoscopic, este posibil sa trebueasca sa se repete o biopsie din rinofaringe si sa repete tratamentul radioterapic.
Medicul Dvs. Oncolog.. este inmasura sa va recomande la ce medic ORL. puteti face aceste investigatii.
0
21-09-2009, ora 10:50
azalleea
Nu este medic/terapeut
azalleea
Va multumesc mult pentru raspunsul prompt. Credeam ca din ceea ce scrie la partea de imunohistochimic imi puteti da o interpretare.
0
31-03-2011, ora 17:27
stoica marian
Nu este medic/terapeut
stoica marian
Va rog frumos domnule doctor sa-mi spuneti sansele care mai sunt dupa acest rezultat :Histopatologic-tesut fibroconjuctiv adipos vascular si muscular striat cu infiltrare tumorala maligna cu celule rotund poligonale dispuse in plaje, trabecule sau care tapeaza fante.Imunohistologic-VIM negativ in tumora, CK7 negativ in tumora, CK34BETA E12 pozitv difuz in celulele tumorale, TTF1 negativ, CEA pozitiv zonal.Concluzii--aspectul histopatologic si testele imunohistochimice pledeaza pentru o infiltrare de carcinom scuamos nekeratinizant.Multumesc frumos
0
01-04-2011, ora 06:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca tumora este situata pe un organ care poate fi scos in totailtate.. sansele cresc considerabil
daca nu e posibila interventia chirurgicala e mai greu..fiindca chimio si radioterapia.. numai stopeaza cresterea tumorii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.