Cadere de par

13-11-2018
Bibi93
Nu este medic/terapeut
Bibi93
Buna ziua! Ma adresez la voi cu o problema care din pacate a devenit una foarte suparatoare. Povestea incepe acum circa 8 ani cand mi s-a infundat nasul si am folosit un spray nazal 3 luni ( nu am fost atentionata ca da dependenta). De atunci am observat ca a inceput sa-mi cada parul. In ultimii 8 ani am fost la 5 medici O.R.L., si la trei dermatologi, am incercat foarte multe medicamente, vitamine, sampoane pentru caderea parului fara efect. Am o deviate minora de sept nazal, asta am aflat facand un CT, dar acesta altceva nu arata..Analizele de sange de fiecare data au fost normale. Ultima oara am fost la un terapeut naturist, unde el a vazut pe harta termica ca este o inflamatie la nivelul sinusurilor frontale si nazale. Mi-a prescris Neil Med sinus rinse, dar nu mi-a folosit. As dori sa stiu daca a mai fost cineva in aceasta situatie sau daca stie cineva ceva solutie. Multumesc.
1 comentarii
0
20-11-2018, ora 09:31
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
buna ziua,
Caderea parului poate fi declansata de afect din sfera orl sau alta afect- gineocologic, gastrica...Faceyu si echo mamara. abdominala...
O zi buna,
dt Claudia Artenie
medic primar dermayolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Căderea părului se intensifică iarna
  • De ce chimioterapia produce căderea părului?
  • De ce testosteronul influențează pilozitatea?
  • A fost identificată cauza genetică a albirii părului și a calviției
  • Cât de mult păr e normal să cadă pe zi?
  • De ce chelesc bărbații?
  •