Cadere masiva a parului-chelire!!!

09-11-2015
Claudiaioana2696
Nu este medic/terapeut
Claudiaioana2696
Buna seara! Am 19 ani si de jumatate de an ma confrunt cu o pierdere masiva a parului. Am avut o perioada stresanta de examene dar aceasta problema a parului a continuat si continua mult dupa asta. Toate analizele sunt la zi, inclusiv tiroida, si toate apar bune. Sunt disperata si nu stiu ce sa mai fac, folosesc masti de ricin, am o alimentatir echilibrata si sanatoasa, utilizez mai multe produse contra caderii parului si nimic..parul are o structura foarte degradata desi nu folosesc nici placa de par, nici uscator, nici produse chimice si nu e vopsit niciodata. S-a rarit extrem de mult in special in zona centrala a capului. Va rog mult de tot ajutati ma pentru ca nu stiu ce sa mai fac..
11 comentarii
0
09-11-2015, ora 11:07
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sapun moale vegetal si Chelstop de la Plafar.

Daca utilizati balsam, numai pe varfuri, altfel va cade parul mult.
0
09-11-2015, ora 11:37
Claudiaioana2696
Nu este medic/terapeut
Claudiaioana2696
Va multumesc frumos! Suplimentele de vitamine stiti cumva daca sunt folositoare? Sau ajung lotiunile? Nu vreau nici sa adaug o doza mai mare de vitamine corpului intrucat la analize au iesit ok, nu imi doresc efecte adverse
0
09-11-2015, ora 11:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Dati cautare pe Google Chelstop pareri. E de ajuns tratamentul de mai sus.
0
10-11-2015, ora 17:54
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Stresul accentueaza caderea parului. Daca analizele sunt in limite normale luati totusi niste vitamine- Priorin sau perfectil si folositi minim 3-4 luni alopexy sol 2 % sau hairgrow sol 2% de 2 ori pe zi.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie
medic primar dermatolog
0
10-11-2015, ora 17:56
Claudiaioana2696
Nu este medic/terapeut
Claudiaioana2696
Va multumesc mult de tot apreciez!!
0
10-11-2015, ora 19:01
Dr. Cristina Bejan
Chirurgie plastica - microchirurgie reconstructiva, bucuresti
Dr. Cristina Bejan
este important sa precizati daca ati mai avut perioade de cadere a parului si daca acesta s-a regenerat. alopecia androgenica la femeieste mult mai rara si este mai difuza decat la barbati, dar are tot componenta genetica. merita sa incercati tratamentul cu minoxidil5%, care desi este recomandat doar pentru barbatida rezultate f bune la femei. din pacate preparatele din romania nu sunt foarte eficiente si eu va recomand sa va procurati rogaine(USA)sau regaine UK, gasiti pe internet si sa perseverati cel putin 3 luni de zile. va recomand un forum in limba engleza despre acest subiect unde o sa vedeti ca nu sunteti singura cu aceasta problema si unde o sa gasiti si multe alte informatii heralopecia.com
0
10-11-2015, ora 19:04
Claudiaioana2696
Nu este medic/terapeut
Claudiaioana2696
Va multumesc anticipat! Am mai auzit de pastilele Aspasia, stiti cumva daca dau rezultate? Si nu, nu am mai avut niciodata asemenea probleme, mereu am putut sa ma mandresc cu o podoaba capilara foarte bogata si sanatoasa
0
10-11-2015, ora 19:27
Dr. Cristina Bejan
Chirurgie plastica - microchirurgie reconstructiva, bucuresti
Dr. Cristina Bejan
aspasia sunt un supliment de vitamine si minerale recomandat mai ales femeilor de peste 40 ani. Vad ca aveti doar 19 ani si toate analizele sunt bune. oricum un supliment de viatamine si minerale nu strica, dar trebuie sa urmariti daca parul se regenereaza. daca nu, mergeti la un medic dermatolog sa va faca o analiza a pielii scalpului si sa va prescrie un tratament personalizat.
0
10-11-2015, ora 19:30
Claudiaioana2696
Nu este medic/terapeut
Claudiaioana2696
Multumesc mult pentru sfaturile profesionale, o sa iau in considerare tot ce mi ati spus:*
0
27-11-2015, ora 08:40
baby888
Nu este medic/terapeut
baby888
Bună Claudiaioana2696 ce foloseşti pentru căderea parului?
0
27-11-2015, ora 08:48
Claudiaioana2696
Nu este medic/terapeut
Claudiaioana2696
Am inceput sa folosesc alopexy 5% si este foarte bun sunt foarte multumita a inceput sa nu mi mai cada atat de mult parul si mi au aparut mult mai multe fire noi. Recomand cu caldura
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Căderea părului se intensifică iarna
  • De ce chimioterapia produce căderea părului?
  • De ce testosteronul influențează pilozitatea?
  • A fost identificată cauza genetică a albirii părului și a calviției
  • Cât de mult păr e normal să cadă pe zi?
  • De ce chelesc bărbații?
  •