canalului lacrimo-nazal la o fetita de 4 luni

01-11-2008
andegelia
Nu este medic/terapeut
andegelia
Am o fetita de 4 luni si la ambii ochisori lacrimeaza de la varsta de 3 saptamani. II fac toaleta ochisorilor de 3 ori pe zi cu compresa sterila si ser fiziologic, dar dimineata se trezeste cu ochisorii cu secretie uscata galbuie. Ce ma sfatuiti sa fac? E necesar desfundarea canalului lacrimo-nazal prin operatie sau exista si alte metode? Va multumesc.
6 comentarii
0
01-11-2008, ora 11:16
alton
Nu este medic/terapeut
alton
buna!nepoata mea a avut canalul lacrimal infundat, la ochiul drept si i-a fost desfundat cand avea 1 an si 9 luni, destul de tarziu.aceasta interventie trebuie facuta cat mai devreme, adica la o varsta cat mai frageda inainte ca canalul sa se osifice.dar oricum nepoata mea a ramas cu o sensibilitate la ochisorul drept cand trage curent sau cand e racita, ii lacrimeaza ochiul.ar fi bine sa te sfatuiesti cu medicul ei pediatru(oricum cred ca ai facut-o deja) pentru ca operatia e necesara.pa-pa!
0
01-11-2008, ora 12:03
andegelia
Nu este medic/terapeut
andegelia
Multumesc pentru mesaj.
Am auzit pareri si pareri. Ceea ce ma sperie este faptul ca aceasta interventie se face sub anestezie totala. Mi se face frica numai cand ma gandesc...
0
01-11-2008, ora 19:59
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
draga mea, si fetita mea s-a confruntat cu asa ceva la ochisorul stang.dar medicul oftalmolog m-a sfatuit sa nu faca nici o interventie de nici un fel pt ca acest canal se desfunda pe timp ce creste copilul.eu zic sa ii tratezi ochisorii cu bivacyn cateva zile.ii apici deasupra pleoapelor si vezi cum reactioneaza.eu am folosit acest unguent la indruumarea medicului ori de cate ori a fost nevoie, iar cand a crescut mai mare, dupa 1 an jumate ni s-a dat tobradex picaturi.acum fetita mea are 4 ani jumate si am scapat de problema canalului infundat!!multa sanatate
0
08-02-2010, ora 12:14
luizanka
Nu este medic/terapeut
luizanka
NU MAI ASTEPTA! DESFUNDA-I CANALUL LACRIMAL LA OFTALMOLOG PEDIATRU! I SE FACE ANESTEZIE LOCALA, VA PLANGE UN PIC, DAR ASTA E SOLUTIA. TI-O SPUN DIN PROPRIE EXPERIENTA. CU CAT ASTEPTI MAI MULT SI COPILUL INAINTEAZA IN VARSTA E MAI GREU SI PENTRU EL SI PENTRU VOI CA PARINTI. AL MEU A FACUT DEZOBSTRUCTIA DE CANAL LACRIMAL LA 4 LUNI. ZILNIC, PANA ATUNCI IL CURATAM CU SER FIZIOLOGIC, IAR DE LA DOUA LUNI II PICURAM NETACIN DE 5 ORI PE ZI SI II FACEAM MASAJ LA COLTUL OCHIULUI. TOATE ASTEA LA RECOMANDAREA OFTALMOLOGULUI. SANATAE MULTA!
0
12-10-2010, ora 15:15
andegelia
Nu este medic/terapeut
andegelia
Am revenit cu detalii.
Acum avem 2 ani 2 luni, iar probleme cu ochisorii nu mai avem de la 1 an.
S-a rezolvat de la sine.
Bineinteles cand era nevoie cu unguiente si picaturi oftalmice.
Asadar pe masura ce copilul creste si aceste anomalii se indreapta.
Am facut parte din acei copiii care nu au ajuns la intreventii chirurgicale.

Multumim lui Dumnezeu.
0
28-11-2013, ora 07:05
onicandreea
Nu este medic/terapeut
onicandreea
De cate ori a facut conjuctivita ? eu am baietelul de 10 luni, a tot facut conjunctivita in fiecare luna, i-am dat picaturi cu antibiotic, dupa doua saptamani de la tratament iar a inceput sa faca puroi la ochisor. nu stiu ce sa mai fac, mi s-a spus la oftalmolog sa merg sa ii fac sondaj cu anestezie generala...doctorii in general recomanda asta, sunt mame care spun sa nu ma duc...nici nu stiu ce sa fac, nu vreau sa ii fac anestezie pt ca are efecte nocive asupra sistemului nervos...dar sa il lar asa sa tot faca puroi nici asa nu e bine... cand spui ca i-a trecut de la sine...pur si simplu intr-o zi avea puroi si a doua zi nu a mai avut? se poate asa ceva ? ar fi o mare minune care am tot sperat sa se intample, dar acum nici nu mai pot spera
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: