Candida?!?

20-12-2007
Bunny
Nu este medic/terapeut
Bunny
Va rog sa ma ajutati si pe mine.
Rezultatul FCB este
celule epiteliale libere
relatii rare PMN
prezenti bacili gr +
Vroiam sa stiu si eu daca asta inseamna ca e prezenta Candida sau nu ca tratamentul pentru infectie urinara pe care mi l-a dat doamna doctor nu m-a scapat de senzatia de usturime si in aceasta perioada nu reusesc sa mai ajung si cu aceste rezultate.
2 comentarii
0
20-12-2007, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu, nu este candida.
0
04-04-2011, ora 12:56
spielhur
Nu este medic/terapeut
spielhur
Am inceput sa am simptomele candidozei acum un an si ceva si am mers la un medic de familie care mi-a faut o trimitere la un medic dermatolog din un spital din Bucuresti. Simptomele mele erau inrosirea penisului, usturimi si la inceputul perioadei cand au aparut simptomele o secretie alba pe gland care mirosea neplacut. De asemenea pielea de pe gland se exfoliaza si apar anumire rani care sunt dureroase. La medicul dermatolog mi-a fost facut testul pentru a vedea daca am candidoza(balanita) si a iesit pozitiv. Doamna doctor de acoloo mi-a dat un tratament cu Nidoflor aplicat pe gland de doua ori pe zi dupa ce ma spal cu sapun Nivea pentru copii. Am urmat tratamentul atunci neincetat timp de o saptamana si am observat ca simptomele dispareau insa dupa ce am incetat tratamentul acestea au revenit si de atunci nu am mai incercat un alt tratament ci m-am multumit sa scap de aceste simptome suparatoare dandu-ma cu Nidoflor dupa ce ma spal, acesta facandu-si efectul de fiecare data. Am incercat sa nu mai folosesc Nidoflor timp de pana la o saptamana si dupa cateva zile simpomele reveneau si a trebuit sa reincep utilizarea cremei mai sus mentionate! Prietena mea acuza in anumite perioade mici dureri si iritatii in timpul actului sexual insa in ultima perioada nu mai apar aceste probleme decat la mine daca nu ma dau cu crema Nidoflor! Ce tratament ar trebui sa urmez?
Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Chlamydia vs Candida - asemănări și deosebiri
  • Tratarea candidozei (infecția cu Candida albicans)
  • Candidoza - tipuri și caracteristici la bărbați și femei
  •