Candida

09-11-2015
AlexandraMarin
Nu este medic/terapeut
AlexandraMarin
Buna ziua,
Pentru candida intestinala cate zile pot sa iau Nistatina? Am inceput dieta anti candida mananc doar legume, carne slaba, oua, mere, iaurt, banane. Fara paine, lapte, dulciuri. Si deja ma simt mult mai bine. Fac si badijonaj local pentru ca am si candida bucofaringiana, dar vreau sa rezolv problema din interior. Dieta asta chiar da rezultate ciuperca moare sau doar stagneaza? Multumesc
5 comentarii
0
09-11-2015, ora 15:36
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cum v-ati dat seama ca aveti candida bucala si candida intestinala ?

Ati facut vreo analiza ?

Daca aveti limba alba nu e neaparat necesar sa aveti candida.
Daca aveti mancarimi anale e posibil sa aveti viermisori intestinali. Trebuie facut examenul coproparazitologic ca la carte. Scrie pe net cum.

Daca aveti candida ce rezulta din analize, minim 2 luni Probiotice. Astea contin niste bacterii benefice ce inghit bacteriile de candida.

Fara branza, la dieta, daca aveti candida.

Ea oricum exista in fiecare organism dar se inmulteste si devine problema cand sistemul imunitar e slabit. Sistemul imunitar slabeste pe fond de depresie sau anxietate de exemplu. Pe fond de stres.
0
09-11-2015, ora 15:49
AlexandraMarin
Nu este medic/terapeut
AlexandraMarin
Eu Mi-am distrus sistemul imunitar acum un an, o data cu inceperea vietii sexuale, dar nu asta era de fapt problema, ci faptul ca la 3 zile am luat pastila contraceptiva Ella One, din primul moment m-am simtit rau, dureri de spate abdomen, sangerere vaginala, aceste simptome au trecut, insa de atunci am ramas cu o stare depresiva, si cu scaderea imunitatii, la cel mai mic microb am complicatii, la cel mai mic curent racesc, si acum m am umplut de candida. (Am uitat sa specific ca intre timp am tinut si o dieta drastica: timp de o luna jumatate am mancat o cana de iaurt cu fulgi de ovaz, si 2 conserve de ton pe zi, una dimineata si una seara cu cate o rosie fiecare )Stiu ca e candida pentru ca am simptomele din primavara. Am fost la ginecolog, mi-a iesit la analize candida vaginala, si intestinala la coprocultura, si de atunci simptomele nu trec complet. Iar de la badijonajul bucal dat de doctorita secretiile din nas au disparut, pentru ca, candida mi-a provocat si o rinita, ce mi-a facut viata un cosmar, o luna de zile nu am putut sa dorm din cauza secretiilor care ma sufocau. Am fost la 5 medici orl, si abia ultima doctorita si a dat seama ca e candida. Ceilalti ma tratau cu medicamente pe baza de cortizon si mai rau mi se facea.
0
09-11-2015, ora 16:04
AlexandraMarin
Nu este medic/terapeut
AlexandraMarin
si chiar trece in 2 luni cu probiotice? fara nicun efect advers?
0
09-11-2015, ora 16:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Va inteleg.

1. Pt candida vaginala cele mai bune ovule sunt Cervugid, urmate de Macmiror. Crema Nidoflor in exterior daca aveti mancarimi.

2. Pt cea intestinala incercati cateva zile Probiotice. Linex sunt cele mai eficiente in combinatie cu dieta Candida.

3. Cand renuntati la dieta, mancati moderat spre putin dulciuri, branzeturi, condimente. Ele sunt alt factor care o fac sa se inmulteasca.

4. Cum simtiti cea mai mica mancarime vaginala, inghititi un probiotic cu un pahar cu apa.
De cele Mai multe ori trece doar cu atat in sensul ca nu se instaleaza.

Daca nu trece mancarimea in maxim o ora, puneti un Ovul Cervugid si crema Nidoflor la exterior.

Nu o vor lasa sa se instaleze.

Din cand in cand migdale si apa cu lamaie. Regleaza ph-ul din organism si nu o lasa sa se dezvolte. Si mult iaurt alb.
0
09-11-2015, ora 16:38
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ar trebui sa treaca si mai repede. Sa cititi cu atentie prospectul in functie de ce Probiotice luati.
Si continuati dieta.

Fara efecte adverse.

Sa aveti in casa tot timpul o cutie de Probiotice si una de Cervugid. La cel mai mic semn de mancarime vreodata un Probiotic. Daca intr-o ora nu a trecut complet mancarimea, un ovul. Si gata. Nu se mai instaleaza. Bineinteles ca 2-3 zile dieta... Va feriti de dulciuri, branzeturi, condimente.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Zahărul „hrănește” Candida
  •