Candida bucala sau nu?

06-08-2017
Jo82
Nu este medic/terapeut
Jo82
Buna ziua. Am fost racita cu tuse si rosu in gat acum 5 luni. Mi a trecut cu greu dar medicul de familie mi a dat sa iau si antibiotice. Dupa ce a trecut si tusea si flegma mi a ramas o senzatie de corp strain in gat sub marul lui adam. Am fost la 2 doctoru orl isti unul mi a spus ca trece de la sine ca nu e nimic. Al doilea doctor s a uitat cu camera in gat si mi a zis ca am candida. Am luat tratament ci flucovim si nistadin vreo 2 sapt. Intr adevar senzatia a trecut un pic. Dupa vreo 2 salt iar a aparut mai accentuat. Am incercat si homeopatia. Acum iau un tratament homeopat cu coacaz negru lemn cainesc tincturi si propolis. Nu mananc alimente din drojdie. Lactate si dulciuri dar senzatia tot o am. Si cand e uscat gat am senatia mai pronuntata. Mi au aparut si niate bubite rosii nedureroase pe cerul gurii si sub limba. Amigdala stanga e mai umflata iar peretele din spatele omuletului din cerul gurii parca e jritat. Ce i mai interesant e ca am facut testul pt candia si pe limba si din gat si mi a iesit negativ. In rest starea de sanatate e buna. Nu ma doare nimic. Ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc frumos
2 comentarii
0
06-08-2017, ora 20:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faceti consult la gastrologie
cititi ce sa mai scris aici despre refluxul gastro esofagian..si cum afecteaza el Faringele
0
06-08-2017, ora 23:46
Jo82
Nu este medic/terapeut
Jo82
Ok. Multumesc frumos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  •