Candidoza bucala?

279 comentarii 1 23 ..... 9 10 Înainte ›
0
14-05-2009, ora 20:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
durerile de sub limba tin mai mult de stomatologie... de gingii, dantura sau de glandele salivare !
Mergi sa te vada un stomatolog ca sa nu scapi ceva mai serios si sa ai dureri in Weekend.
0
11-07-2009, ora 22:29
suciu oana
Nu este medic/terapeut
suciu oana
buna ziua.am fost la ORLsi mi s-a spus ca am glosita candidozica am luat tratament 15 zile si gargara cu bicarbonat si ceai de musetel. dar dupa ce am terminat tratamentul tot mai simt ceva in gat ca niste furnicaturi si ma doare limba pe lateral, nu mai am limba alba dar mi s-a crestat pe lateral si ma doare si si gatul ma deranjaja. am facut SNFul si a iesti negativ. nu mai stiu tot la orl sa merg sau la alt medic. am mai fost di dupa tratament la medic si a zis ca nu mai am gatul incarcat si am mai luat vitamina A, ACC SI INCA CEVA DAR TOT NU IMI TRCE. NU MAI STIU CE SA FAC. MAI ALES CA MA SI GANDESC SA AM UN BEBE.daca ma puteti ajuta cu un sfat va rog si va multumesc.
0
12-07-2009, ora 22:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa va vada la stomatologie si la Gastrologie!
0
13-07-2009, ora 00:58
suciu oana
Nu este medic/terapeut
suciu oana
buna ziua. Merci de raspuns dar nu am inteles sa merag la gastrologie sa-mi fac analizele sau sa mai conitui sa merg la orl.merci
0
13-07-2009, ora 11:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa mergi la Gastrologie.. pentru a exclude o problema gastrica care poate duce a;la aceste simptome..
si la stomatologie.. !
0
26-07-2009, ora 23:51
CORNELIA_SCHIRIAC
Nu este medic/terapeut
CORNELIA_SCHIRIAC
buna seara,
ma numesc cornelia si am si eu o problema destul de grava. De 1 an de zile ma probleme cu gatul. Totul a inceput brusc intr-o seara m-am umflat foarte rau in gat de abia mai inghiteam saliva. Apoi am inceput sa ametesc, nu puteam sa stau in picioare intr-un cuvant aveam o stare de rau dar cu gatul tot umflat. Intre timp pana sa inceapa totul luam tratament cu omez. debridat, magne b6 si mai luam ceva dar nu imi mai aduc aminte. Starea de rau a mai continuat ceva timp dupa care a mai trecut nu in totalitate dar a mai trecut, gatul tot umflat era si limba cat de cat alba. Am fost la medicul de familie si s-a uitat in gatul meu si a zis ca m-am otravit si ma pus sa fac urgent nicte injectii cam 1 saptamana. Bun am facut si injectiile, m-am bucurat pt ca ma gandeam ca o sa imi treaca dar nu a fost asa, apoi am fost la orl si mi-a spus ca am laringita am urmat un tratament cu vitamina A, bioparox spray si um antibiotic foarte puternic care mi-a albit limba si mai rau si nici un rezultat. Apoi cand a vazut ca nu este nici un rezultat mi-a spus ca nu are ce sa imi faca si mi-a zis sa merg cu stomacul ca de acolo este. Sincera sa fiu nu am fost dar mi-am facut extrudat faringian si mi-a iesit negativ dar limba mea tot alba este. O perioada mi-a fost bine apoi a reaparut problema cu gatul umflat, am crezut ca sunt alergica la ceva si am luat xyzal si mi-a fost mai bine dar numai o perioada. In prezent urmeaza sa imi fac testele de alergie. De o perioada gatul meu este si umflat si uscat limba este din ce in ce mai alba si urata, urechile sunt si ele infundate si nasul cand si cand infundat. Cert este ca limba mea este alba si cu pete pe ea si vroiam sa stiu daca umflatura din gatul meu se datoreaza acestei ciuperci de pe limba. Va rog din suflet sa ma indrumati si pe mine sa imi spune-ti ce sa fac sa scap odata de gatul asta care ma supara de 1 an de zile.


va multumesc din suflet
0
27-07-2009, ora 10:14
carmenelena
Nu este medic/terapeut
carmenelena
Buna ziua,

Acum un an am descopert ca sunt alergica la polen, mucegai si frig si urmez un tratament cu vaccin BRONHODIN ( primavara si toamna), dar de o luna mi-a aparut o tuse seaca.Mi-am facut testul IgE total si rezultatul a fost de 64, 5 UI/ml ( limitele fiind 0... 150). Apoi am fost la ORL si am candida in gat, ca tratament mi-a dat nistatina, citrolin si xizal. Intrebarea mea este candida se poate extinde si la organele genitale? Sa incerc sa fac si spirometria? Multumesc
0
27-07-2009, ora 13:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
carmen elena.. DA candida este prezenta peste tot in organizm.
trebue sa ai grija la alimentatie, hidratare min 2 litri apa plata pe zi.. si Echinacee+ spirulina.. 3 pe zi.. macar 1 luna!.

Cornelia !
TRebue sa faci u8n consult la Gastrologie!
Acoo ar putea fi cauza!
0
13-08-2009, ora 16:22
cosmin_202008
Nu este medic/terapeut
cosmin_202008
am fost descoperit positiv hiv cu o ciuperca numita coccidoides imunitis si iau 2 combivir una dimineata una seara si un stocrin de 600 seara la cucare plus fluconazol 1 pe zi are ceva daca mai fumez din cand cand marijuana sau folosesc cocaina? afecteaza cu ceva grav?
0
05-10-2009, ora 20:01
silviustan
Nu este medic/terapeut
silviustan
Am o problema ! Am limba incarcata cu ceva alb si poros, iar la baza ei sant niste puncte rosii. Am in gura un gust sarat tot timpul. Dar cel mai important e ca mi-am pierdut de tot gustul. Asta e cel mai suparator, imi vine sa nu mai maninc. Seamana cu candidoza dar nu ma ustura limba si la nimeni din cei cu candidoza nu am auzit sa-si piarda gustul.Ce-o fi ?! Va rog ajutati-ma !!!
0
06-10-2009, ora 09:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa mergi la consult la Gastrologie!
0
28-10-2009, ora 11:36
danapaleacu
Nu este medic/terapeut
danapaleacu
Buna ziua,

Va rog, domnule doctor, sa-mi spuneti care ar putea fi remediul afectiunii mele:
de mai bine de 1 an de zile am o senzatie de a inghiti mereu.foarte neplacut; senzatia este aptoape permanenta.
Am fost la ORL-ist si am fost diagnosticata cu rinita alergica si noduli vocali, pentru care am facut tratament: imunostim, vitamine, insulina, antibiotic, aerosoli. La control mi s-a spus ca sunt bine cu corzile vocale, dar senzatia de a inghiti persista. Acum fac un tratament cu IBC 10.sunt la a 5-a injectie, dar nu vad nicio schimbare.
Multumesc.
0
28-10-2009, ora 15:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mar interesea aspectul mucoasei faringiene, deasemenea starea danturii.
mucoasa poate fi uscata sau hipertrofiata.. si remediile difera!
dantura afectata si inflamatia gingiilor..poate provoca o hipersalivatie!
0
29-10-2009, ora 11:33
danapaleacu
Nu este medic/terapeut
danapaleacu
Va multumesc, insa nu stiu sa va raspund la prima intrebare; nimeni nu mi-a dat o asemenea informatie. Sau ar trebui sa-mi dau eu seama de acest lucru?
Cat despre dantura, este afectata in 2-3 locuri.
0
29-10-2009, ora 11:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa mergi la Stomatolog.. sa tratezi cariile.. si sa curate piatra de pe dinti.. sa tratezi gingiile..
mergi la ORL.. sa vezi ce fer de faringita ai !
0
30-10-2009, ora 09:15
danapaleacu
Nu este medic/terapeut
danapaleacu
Multumesc.
0
04-11-2009, ora 13:33
stanoiu aura
Nu este medic/terapeut
stanoiu aura
buna ziua, am si eu o intrebare, am o candida faringiana, acum 1 an am scos amgdalitele, nu am apucat sa imi tratez, candida, nu am crezut ca este asa de periculoasa, as dori daca se poate un tratament si un sfat, de cateva luni am limba foarte incarcata dureri in gat, dureri ovariene, chiar nu stiu ce sa iau, tot imi spal gura cu bicarbonat si ceai de musetel, o zii frumoasa
0
04-11-2009, ora 17:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu trebue sa ei nimic.. fara un consult la ginecologie si un consult la gastrologie!
ai probleme serioase pe tractul digestiv.. care iti mentine o stare de oboseala si imunitate scazuta !
0
05-11-2009, ora 13:01
stanoiu aura
Nu este medic/terapeut
stanoiu aura
buna ziua va multumesc din suflet pentru raspuns, astazi am fost la medicul de famile si mi-a prescris pentru candida, FLUCONAZOL 7 zile cate o pastila pe zii, dupa 7 zile pauza, si intr-e timp sa repet analizele, nici eu nu mai stiu ce sa fac o zii frumoasa
0
05-11-2009, ora 19:42
cristy_shumy
Nu este medic/terapeut
cristy_shumy
buna seara pentru gripa porcina ce putem lua preventiv
0
06-11-2009, ora 11:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
regim bogat in ceapa si usturoi!
Echinacee 1 la 8 ore
oscilococcinum
somn bun si complet.
hidratare cu apa plata si ceaiuri calde.
exclus acidulate, rece si acru.. care irita mucoasa si o fac mai vulnerabila!
0
07-11-2009, ora 14:41
cristy_shumy
Nu este medic/terapeut
cristy_shumy
va multumesc frumos
0
09-11-2009, ora 15:21
stanoiu aura
Nu este medic/terapeut
stanoiu aura
buna ziua, am intrebare daca se poate sa imi raspundeti, este a4 zi de tratament mi-a spus sa tin regim.imi tot sapal gura cu bicarbonat si ceai de musetel, lichide beau peste 3 kg pe zii, dar sincer nu vad nici un rezultat, limba aceeasi este incarcata, ce pot sa fac tratamentul FLUCONAZOL, cat este durata tratamentului, pentru inceput mi-sa dat decat pentru 7 zile , mai pentru 3 zile, o zii frumoasa
0
09-11-2009, ora 15:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Tratamentul unei candidoze este relativ ca durata.. poate sa fie si de 2-3 saptamani..
in functie de patologiile asociate si de imunitatea proprie!
am scris sa faci consult la medicul gastrolog...
in caz ca ai o gastrita sau un ulcer.. acele depuneri de pe limba..pot sa treaca numai dupa ce rezolvi problema gastrica!
0
09-11-2009, ora 15:50
stanoiu aura
Nu este medic/terapeut
stanoiu aura
multumesc mult pentru raspuns, o zii frumoasa
0
15-11-2009, ora 23:57
catii
Nu este medic/terapeut
catii
buna seara domnule doctor FLUERARU. va scriu pentru cateva sfaturi in legatura cu o problema persistenta pe care o am de 2 ani.am o candidoza cred eu in tot organismul.in urma cu cateva zile am fost la medic si mi s a prescris azitrox pt o faringita, viroza respiratorie!in acest aspect m am vindecat numai ca in urma tratamentului m am pricopsit cu candidoza asta si genitala si bucala cred ca pe tot tractul digestiv!nu este prima data cand mi se intampla dar sincer nu mai pot sa mai suport nu mai stiu ce sa fac!!!medicamente nu mai vreau sa iau pt ca le am luat degeaba, spalaturi vaginale cu bicarbonat, cloramina, musetel fac zilnic de cateva ori pe zi dar acum si bucal am toata gura incarcata, saliva in exces si pe gat am depozite albe.sincer va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi, pt ca la alti doctori nu mai am incredere sa ma duc- la noi in olt se cer foarte multi bani si te trimit acasa la fel de bolnav!!!va multumesc anticipat domnule doctor!!!
0
16-11-2009, ora 08:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este foarte important sa tineti un regim alimentar.. fara Dulciuri si fara Lactate! pana la vindecareacompleta a candidozei!
sa faceti gargara cu bicarbonatde sodiu+ 2-3 pic de alcool iodat.
echinacee 2 la 8 ore
multe lichide calde si apa plata.
mult somn
tot ce tine de un regim sanatos pentru a creste imunitatea organizmului.
NU mai luati alte ntibiotice decat la stari grave de inflamatie si sa le luati impreuna cu antimicoticul !
0
16-11-2009, ora 19:57
catii
Nu este medic/terapeut
catii
multumesc mult domnule doctor pentru sfaturi!!!incepand de azi o sa tin cont de acestea si apoi o sa va comunic cum avanseaza!!!!multa sanatate va doresc!
0
09-12-2009, ora 19:42
complice
Nu este medic/terapeut
complice
Buna seara.
Problema mea este ca expectorez mai ales dimineata, dar nu numai, un lichid albicios-verzui. Imi simt mereu nasul infundat si uscat. De cateva zile si gatul e uscat. Pentru a le curata sunt obligat sa apelez la un fel de tuse dezagreabila. Starea asta persista de vreo trei ani, dupa o operatie de scoatere a amigdalelor in care se localizase un stafilococ. Ulterior, in urma unor analize am aflat ca am si candida in gat. Ce credeti ca ar trebui sa fac?
Va multumesc
0
09-12-2009, ora 19:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mai bine sa mergeti la un stomatolog.. sa vada care este problema !
Adaugă un comentariu / răspuns
279 comentarii 1 23 ..... 9 10 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: