care ar fi procentul ca un alt membru al familiei sa aiba limfom hodgkin?

24-05-2007
bxnmel
Nu este medic/terapeut
bxnmel
care ar fi procentul ca un alt membru al familiei sa aiba limfom hodgkin daca eu il am
4 comentarii
0
06-09-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Nu se poate da un astfel de procent. Desi exista unele familii cu mai multe cazuri de limfom Hodgkin, se pare ca nu ar fi vorba de transmitere genetica.
Se vehiculeaza ca factori de risc imunitatea scazuta sau infectia cu virusul Epstein-Barr (mononcleoza infectioasa).
0
27-02-2008, ora 00:00
antonelaa
Nu este medic/terapeut
antonelaa
am auzit ca doar fratii sau surorile ar avea riscuri...stiti ceva?eu asa am citit pe net
0
10-03-2009, ora 11:31
animocanu
Nu este medic/terapeut
animocanu
Buna ziua.
Sotului meu i-a iesit, acum ceva timp in urma, un ganglion in zona gatului. Am facut un set de analize care au iesit in valori normale, doar una dintre ele, si anume gama GT avand o valoare de 88 (aproape dubala decat valoarea normala).De asemenea a fost vazut la ORL de un medica care l-a trimis la chirurgie, chrurgul spunand ca dupa parerea lui e un limfom hottidian.
Imi puteti spune va rog daca aceasta valoare, GGT=88, este igrijoratoare, avand in vedere faptul ca tatal sotului meu a suferit de boala Hodgkin?
Ce analize specifice se pot face pentru depistarea acestei boli??Sau ce putem face ca sa primim niste raspunsuri concrete, deoarece pe plan local se pare ca toti medicii ridica din umeri si se feresc sa dea un diagnostic.
Va multumesc anticipat.
0
10-03-2009, ora 19:02
danutzz23
Identitate neconfirmată
danutzz23
biopsie ganglionara
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: