Care e gramajul de acid folic care trebuie luat si daca il poti lua fara prescriptie medicala?

16-11-2009
mihaela-laura
Nu este medic/terapeut
mihaela-laura
Buna ziua,

Ma numesc Mihaela si am 31 de ani.ieri am aflat ca sunt insarcinata (pentru ca ieri trebuia sa vina menstra si nu a venit...asa ca am luat un test de sarcina)
As vrea sa pastrez sarcina dar as dorii sa stiu daca era obligatoriu avand in vedere varsta mea sa iau inainte de a ramane insarcinata, acid folic.
Am auzit mai multe persoane vorbind ca acidul folic este esential si este bine sa-l iei inainte de a ramane insarcinata mai ales daca ai o anumita varsta.
Care e gramaju de acid folic care trebuie luat si daca il poti lua fara prescriptie medicala!
Multumesc anticipat
3 comentarii
0
16-11-2009, ora 11:29
nonni
Nu este medic/terapeut
nonni
il poti lua fara prescriptie, e supliment alimentar pana la urma. si nu, nu este nici o problema ca nu ai luat inainte. cu cat mai repede incepi sa il iei cu atat mai bine.
vitaminele prenatale au 0.4 mg de acid folic in compozitie, se pare ca asta ar fi dozajul recomandat dar poti lua si doar acid folic din farmacie pana la prima consultatie cu doctorul tau. apoi te va lamuri el cat si ce sa iei.

sarcina usoara si bb sanatos.
0
18-11-2009, ora 09:09
mihaela-laura
Nu este medic/terapeut
mihaela-laura
Multumesc din suflet pentru raspuns si pentru urarile de bine!!!
0
25-01-2015, ora 16:34
MAGDA GHEORGHE
Nu este medic/terapeut
MAGDA GHEORGHE
Poti lua de acum inainte, si eu am luat dupa ce am aflat de sarcina fara prescriptie de la doctor, acum vedem la vizita ce urmeaza daca imi recomanda doctorul, de la farmacie mi-a dat acid folic 5 mg,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Acidul folic în perioada intrauterină și riscul de alergii alimentare
  • Acidul folic crescut sau scăzut
  • Nivelurile de acid folic aflate în scădere la populație solicită necesitatea fortificării alimentelor
  •