care este diagnosticul in acest caz?

14-06-2007
stancu adelina
Nu este medic/terapeut
stancu adelina
tatal meu are 53 ani si anul trecut in mai a avut o contractie musculara a gatului(ca un fel de semipareza) care s-a repetat si anul acesta in martie-aprilie. Am facut tomografie si a reiesit k are sinuzita faciala cronica iar dr neurolog i-a recomandat aspirin forte. In urma acestei de-a doua crize el s-a speriat foarte tare de a nu avea o boala grava, a intrat intr-un fel de panica fara a mai constientiza rezultatele obtinute la tomograf.In urma acestei sperieturi a inceput sa se miste mai lent. Din discutii cu oameni din jur a ajuns la psihiatru care l-a diagnosticat cu depresie medie reactiva si i-a prescris zoloft, rivotril si xanax, luate gradat, la inceput 50 mg si apoi 100mg.Acest tratament l-a dat si mai tare peste cap, lentoarea si-a facut aparitia si mai tare, si in plus a inceput sa se uite fix si sa aiba cumva dificultati in vorbire(in sensul k nu mai vorbeste la fel de repede). Psihicul si constientul nu sunt afectate deloc. Dupa aproape doua luni de tratament cu zoloft (mai exact 5 sapt) am fost la un alt medic neurolog care ne-a spus k e supradozaj si sa le intrerupem regresiv, ceea ce am si facut...astfel ca in cam 14 -20 zile am intrerupt zoloftul si mai apoi si rivotril si xanax.Acum (mai precis ieri) am mai fost la un psihoterapeut care ne-a spus k el nu are depresie, k un om depresiv nu arata ca el (adik asa bine), ca tratamentul luat a fost daunator si k de aceea arata acum ca o "leguma", si dupa ce a vorbit cu el, ne-a trimis la un alt dr neurolog care dupa consult ne-a diagnosticat cu parkinson stadiu 1(aceasta fara sa ne spuna ce diagnostic are dupa consult, noi am aflat de la farmacie cand am luat reteta) si ne-a prescris madopar pentru 10 zile dupa care revenim urgent la dansa. Intrebarea mea este, intrucat tatal meu nu prezinta toate simptomatologia acestei boli, este posibil ca madopar sa fie prescris pentru a trata alta boala, este un activant al lentoarei pe care el o prezinta?, este corect sa mergem pe reteta aceasta?, cum se prezinta stadiul 1 de parkinson?, este posibil sa revina la normal?(el este administrator al unei firme...si toate astea il dau peste cap)!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.