Care este riscul de a fi infectat?

29-08-2008
colect34
Nu este medic/terapeut
colect34
Buna Ziua! deci acuma 2 zile am fost cu un prieten la prostituate, si din acea seara nu mai pot dormi nu mai pot manca din cauza ca mintea mea se afla doar la faptul ca as fi putut lua vreo boala, gandul ducandu-ma si pana la sifilis sau chiar mai rau sida. Nu mai pot dormi din cauza acestei griji, sunt un om terminat pe plan psihic.
Deci am intretinut actul sexual numai cu prezervativul, dar stiu ca protectie impotriva sidei cu prezervativul este de doar 80% asa ca raman acele procente care imi termina psihicul. Si mai stiu si ca exista riscul de a lua boala in organism in momenul scoaterii prezervativului, urmand ca parul pubian sa transmita penisului bolile contractate de la prostituata.
Din acel moment, fiecare mancarime pe piele, fiecare durere sau iritatie, ma duce cu gandul la faptul ca as fi putut fi infectat cu orice, cu herpes de piele, cu orice de pe lume.
Stiu ca majoritatea o sa ma sfatuiti de a merge la doctor si a-mi face analizele si toate cele, dar problema mea este ca mereu am facut-o cu mama, tot ce era legat de doctor mereu am fost cu mama, si sunt in situatia in care nu ii pot spune cele prezentate, si sa ii zic ca imi trebuie un test de hiv si sifilis.
De asemenea am citit ca este inutil sa imi fac analizele la numai cateva zile de la cele intamplate, deoarece virusul hiv nu poate fi detectat decat dupa 3 luni.
De asemenea, daca as merge cu mama la analizele de sange usuale, care se fac odata pe an, trimis de medicul de familie, trebuie sa specific faptul ca as vrea sa fie testat sangele si pt hiv si sifilis? sau aceste boli vor fi detectate automat in sange cand vor fi facute testele de rutina ale sangelui.
Va multumesc anticipat si sa dea Dumnezeu sa aud numai lucuri de bine.
3 comentarii
0
29-08-2008, ora 00:00
h.laura
Identitate neconfirmată
h.laura
trebuie sa specifici si se fac contra cost ele nu intra in programul national
daca tu nu ceri suplimentat aceste analize ele nu vor fi facute
cel mai bine e sa te duci sa iti faci acum hbs, hiv si vdrl, (pt a sti ca nu ai contactat pana acum nici una din acele boli) si dupa 3 luni revi si le mai faci odata
0
29-08-2008, ora 00:00
colect34
Nu este medic/terapeut
colect34
Dar totusi care este riscul de a fi luat ceva? este mare, ce parere ai?
si cum am mai si precizat mai sus, nu ma pricep in domeniul acesta foarte bine, mereu am depins de mama mea.
Unde as putea sa ma duc ca sa imi fac aceste teste? si in afara de buletin ce alte acte ar mai trebui? daca mi-ar trebui asigurarea medicala este nasol ca in acest mod ar trebui sa o intreb pe mama unde sunt etc
0
04-09-2008, ora 00:00
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
in primul rand calmeaza-te omule!!!din ceea ce descrii tu.daca este exact asa cum spui si ai folosit prezervativul nu te mai nelinisti din cauza hivului sifilisului si alte chestii.prin parul pubian daca atinge penisul nu prea rep o metoda de a te infecta cu acest virus.esti f suspicios si extraordinar de speriat ceea ce te face sa fii atent la cel mai mic detaliu.uite-te la parul pubian si vezi sa nu cumva sa fi contactat alte chetii gen paduchi.daca nu se vad astfel de chestii in ceea ce priveste boli infectioase (hiv.sifilis, hepatita si alti microbi gen gonoree chlamidia etc folosind prezervativul corect sansele sa fi luat o astfel de "chestie" sunt extraordinar de mici. poate chiar inexistente).pt siguranta ta nu mai sta sa iti incarci mintea cu fel de fel de articole citite pe net si fel de fel de cazuri ciudate de infectare ia-ti si prietenul cu care ai fost la fete si mergeti amandoi la un laborator de analize pt ca nu este nici o problema si nici cea mai mica rusine si faceti hiv, vdrl, si daca totul e ok nu aveti de ce sa va nelinistiti.e adevarat ca hivul are acea perioada de "fereastra": mare ceea ce pt a scapa tu de orice teama poti sa il mai refaci peste cateva luni.du-te la analize nu te costa mai mult de 30-40 ron cu totul si nici nu trebuie sa ai trim de la medic nici sa vb cu mama ta dak iti este kiar asa tare rusine.poti vorbi cu tatal, unchi, sau un barbat mai mare si cu experienta.si eu am patit acum cativa ani ceva asemanator tie dar numa' ca eu o facusem neprotejat si m-am infectat cu gonoree dar sa tratat am facut si teste hiv vdrl si e totul in regula.succes si cred ca ti-am fost de folos cu aceste sfaturi.salut
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.