cat costa o audiograma?

20-02-2008
diana.l
Nu este medic/terapeut
diana.l
buna
stie cineva aproximativ cat costa o audiograma?
si ce stiti despre centrul sonorom din timisoara?
va multumesc
19 comentarii
0
21-02-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la unele centre de protezare auditiva...investigatiile(audiograma) este gratuita.
in rest depinde de cab...nu cred ca mai mult de 20 sau 30 ron.
Care este problema?
0
21-02-2008, ora 00:00
diana.l
Nu este medic/terapeut
diana.l
va multumesc pt raspuns si promtitudine
este vorba de fiul meu de 4 ani. nu este surd dar am observat ca daca il pun sa-mi asculte bataile inimii cu urechea stanga spuna ca inima nu bate dar pt urechea dreapta.si daca se joaca si nu e atent la mine ma aude doar daca vorbesc mai tare.
pt aceasta asi dori sa fac un asemenea test. sunt din arad si am auzit ca la timisoara este acest centru sonorom si ca ar fi ce mai bun.
va multumesc
0
21-02-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
copilul este mai greu de testat la audiometru. (se pun casti pe urechi, se dau sunete de diferite frecvente.si copilul trebue sa spuna cand aude si cand nu mai aude...asa se gaseste un prag de auditie).
este important ca copilul sa coopereze, sa nu fie timid si stresat..., uneori este cazul sa mergeti la acelas medic de cateva ori ca copilul sa se obisnuiasca cu medicul, aparatul si ce se petrece in jurul lui.
Va recomand sa.i povestiti copiluli ce trebue sa faca si sa mergeti in oras la ORL(care are si audiometru+impedansmetru...cu care se face o Timpanogarma).
La aceasta varsta e posibil ca copilul sa aiba o respiratie proasta nazala(polipi) si asta sa.i afecteze auzul pe acea parte unde respira mai prost.
In concluzie..mergeti in oras, faceti consult ORL+ investigatii si o sa fie clar.
Sonorom..intradevar este o firma serioasa...dar ei se ocupa cu protezarea auditiva in cazul copiilor ce nu aud din cauza afectarii nervului auditiv..ceia ce nu e cazul la copilul D-ra! Sper!
numai bine!
0
22-02-2008, ora 00:00
diana.l
Nu este medic/terapeut
diana.l
buna
poate sunt eu putin paranoica, dar cred ca, din pacate, este ceva mai mult. m-am tot jucat cu el cine aude mai bine acoperindu-ne cate o ureche pe rand si cu urechea stg. aude doar daca vorbesc mai tare. de polipi a fost operat anul trecut in vara, deci acestea nu cred ca mai sunt o problema.acum copilul este putin mucos astept sa-i treaca si dupa vreo 2 saptamani ii voi face o programare la un cabinet
va multumesc inca o data
0
01-04-2008, ora 00:00
brad
Identitate neconfirmată
brad
Ati facut audiograma?Sint in spitalele de copii si audiometre speciale pt copii la care ei colaboreaza mai bine.Daca nu ati facut testarea, pot sa intreb pe o colega din Timisoara unde se fac audiometrii pt copii.Scrieti-mi.
0
05-04-2008, ora 00:00
diana.l
Nu este medic/terapeut
diana.l
nu am fost inca sa fecem testul pt ca a fost mai tot timpul racit, cu nasul infundat. astept sa ii treaca sa pot merge. am inteles ca trebuie sa treaca aprox 2 sapt. de la ultima raceala sa pot face testul.
va-si fi foarte recunoscatoare daca mi-ati pitea recomanda ceva in TM.
va multumesc
0
07-04-2008, ora 00:00
brad
Identitate neconfirmată
brad
Azi am vazut mesajul asa ca o sa caut cartea de vizita a colegei mele din Timisoara si o voi suna sa vad pe cine ne recomanda.In cursul zilei de azi sau cel tirziu miine va voi da un raspuns.
0
08-04-2008, ora 00:00
diana.l
Nu este medic/terapeut
diana.l
dna doctor,
asi dori o parere de la dv. dupa cum am scris mai sus fiul meu a fost operat de polipi, a reactinat foarte bine, nu a avut problene, a inceput sa rasufle bine pe nas, dar de o perioda rasufla pe gura si nu are nasul infundat. tot asa rasulfa si in timpul zilei si noaptea. noaptea parca sforaie dar nu foarte tare. daca ii inchid gura rasufla bine pe nas dar apoi din nou pe gura.
poate fi vreo problena sa ma duc la un consult la vreun ORL ist?
0
10-04-2008, ora 00:00
brad
Identitate neconfirmată
brad
Am vorbit cu colega mea care mi-a spus ca in Timisoara se fac audiograme pt copii cu aparate speciale, in 2 locuri:la spit de pediatrie"Louis Turcanu"(linga piata 700) la dna Dr Szabosi Dorina (care are program si dupa-amiaza dar nu stia exact in care zile)si la spit de pediatrie Bega, la Dr Iovanescu Gheorghe.Dumneavoastra veti hotari unde veti merge dar astea sint locurile cele mai indicate pt copilul dvs.
Despre al doilea mesaj:puteti merge la medic dar probabil ca este doar un obicei de a dormi si a sta cu gurita deschisa.Ceea ce puteti sa faceti e sa ii atrageti tot timpul atentia sa inchida gura iar noaptea puteti sa ii legati o esarfa de sub barbie si pe care sa o innodati in virful capului.Eu asa obisnuiesc sa ii invat pe parinti sa procedeze postoperator, ca micutul sa se reobisnuiasca sa respire pe nas.Acum cit timp a fost operat de polipi?
0
10-04-2008, ora 00:00
diana.l
Nu este medic/terapeut
diana.l
va multumesc foarte frumos pt informatii.
copilul meu afost operat la tm anul trecut in 13 iunie.
la el mai este o problema are amidgalele destul de mari si cateodata cand doarme pe spate sforaie mai tare ca si cand nu poate respira, dar alta data respira foarte usor si pe gura si pe nas.cand l-am operat de polipi nu au vrut sa-l opereze si de amigdale, pt era prea mic( 3.6 luni) si ori cum au spus ca amalizele OSLO au iesit foarte bine.sper sa nu fie problema din cauza asta, pe viitor.
0
11-04-2008, ora 00:00
brad
Identitate neconfirmată
brad
Daca copilul nu face des infectii amigdaliene ce sa necesite antibiotice atunci sa-l lasati in pace.Bine a facut medicul ca nu i le-a extirpat pt ca la copil, daca nu sint bolnave, au si ele rostul lor.Dupa ce mergeti si faceti audiometria, scrieti-mi!
0
18-04-2008, ora 00:00
diana.l
Nu este medic/terapeut
diana.l
buna ziua
am fost la Tm la dr iovanescu si ne-a spus ca trebuie sa scoatem polipii la copil pt ca sunt prea mari. intradevar cand mi -ia arata si mie am vazut ca sunt mai mari decat acum un an. apoi ne-a trimis la un cabinet sa facem audiograma( pt ca dansul nu face ). dar baiatul meu nu vrut sa colaboreze cu noi si nu stim cat de relevanta a iesit testul.din cate a iesit este intre 10 si 30 sub 0( nu stiu cum sa va spun altcumva) cu ambele urechi, parca o idee si mai slab la urechea stanga.( sper ca ati inteles ceva). apoi d-l dr ne- a dat sirop aerius si puf olinth / 10 zile, pt aerisirea urechilor si a spus sa revenim dupa pasti si sa-l puna la microscop, la nas ( nu am inteles exact ce sa va intampla) si il va si adormi 2 minute.
asi dori sa va intreb daca stiti ceva de o metoda noua de operatii de polipi, la cluj, ceva mai putim dureros si care ar costa 400 lei.? mi-a spus cineva ca ar fi ceva nou.
si inca ceva, doar din curizitate, de unde sunteti, unde profesati ca medic.?
va multumesc foarte mult
0
25-04-2008, ora 00:00
brad
Identitate neconfirmată
brad
Ma bucur ca asa arata audiograma.Inseamna ca nu e rau pt ca auzul copiilor trebuie sa fie pina la 20 db.Daca e si la 30 dar are polipii mari, atunci isi poate reveni complet dupa ce ii scoateti.La Cluj nu stiu despre ce operatie e vorba pt ca nu am auzit nimic.Eu lucrez in Medicover, e un lant de clinici private foarte bine cotate si in plus fac garzi in Spitalul judetean de urgenta, la Clinica de ORL.
Sfatul meu e ca, daca medicul crede ca e bine sa-i scoata polipii, sa fiti de acord.Mai vorbim!Sarbatori fericite!
0
28-04-2008, ora 00:00
diana.l
Nu este medic/terapeut
diana.l
Unlterior am aflat despre aceasta operatie, s-a spus la PROTV, ca ca se executa la spitalul grigore alexandrescu din bucuresti si la clinici private din brasov si oradea. din cea din brasov am aflat si am luat legatura cu un dr si ne-a spus ca la ei costa 2000 lei. de oradea nu am aflat nimic nici macar de clinica sau daca este adevarata stirea.la bucuresti este gratuit doar electrozii trebuie platiti 400 lei. pe mine ma interesaeza mai mult daca ar fi in oradea pt imi este mult mai aproape. noi suntem din ar.poate cu drum si alte ceheluieli am iesi la acelasi pret.daca ati avea unde sa va interesati, v-asi fi din nou foarte recunascatoare.nu asi recurge din nou la operatia clasica pt stiu cat a suferit anul trecut cand i-am scos polipii, poate acum la amigdalite este si mai greu.
va multumesc
0
14-05-2008, ora 00:00
mihocu
Nu este medic/terapeut
mihocu
Nu stiu daca intre timp ati operat sau nu baietelul.De ce nu incercati totusi in Timisoara la spitalul Louis Turcanu la dl doctor Smoc Boris.E o pesoana deosebita.
0
15-05-2008, ora 00:00
diana.l
Nu este medic/terapeut
diana.l
nu l-am operat inca acum, acum i-am facut analizele de sange pe sambata primim rezultatele si daca sunt bune mergem la operatie exact la br smoc boris. tot dansul la operat anul trecut de polipi. intradevar este un om si dr deosebit.
0
15-05-2008, ora 00:00
mihocu
Nu este medic/terapeut
mihocu
Multa sanatate pt cel mic.Imi doresc din suflet sa-i fie bine.Poate ne mai tineti la curent cu evolutia lui.
0
28-05-2008, ora 00:00
diana.l
Nu este medic/terapeut
diana.l
vinerea trecuta l-am operat, acum este bine, rasufla foarte bine. parca nici nu-mi vine sa cred ca am scapat de sforaituri.
numai bine.
0
28-05-2008, ora 00:00
mihocu
Nu este medic/terapeut
mihocu
Ma bucur tare mult ca cel mic se simte bine.Ii doresc multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.