catar tubar

29-05-2013
AndreaT
Nu este medic/terapeut
AndreaT
Buna ziua. Acum doua saptamani am fost diagnosticata cu catar tubar. Nimic grav, din cate-am inteles. Simptomele nu erau altele decat ureche infundata, si dureri usoare si trecatoare. Am primit un tratament cu nostamine, claritine si nurofen, intrucat eram si racita bine de tot. Mi s-a spus sa revin dupa trei zile la consult sa vedem cum a evoluat sau nu situatia.am fost si a precizat ca nu se poate justifica alt tratament decat cel de fata, si daca, dupa ce il termin problema persista sa merg sa fac o audiograma apoi sa revin. Lucrurile s-au mai linistit, am avut parte de vreo doua trei zile in care eram in regula, insa a revenit. M-am programat pe maine la o audiograma, insa sunt panicata, intelegeti... astazi s-a infundat mai tare, si a persistat mai mult ca niciodata. As vrea sa stiu si daca faptul ca eu cant (profesional, canto clasic) influenteaza in vreun fel... ca totusi, e o presiune destul de mare. Va multumesc anticipat
7 comentarii
0
29-05-2013, ora 14:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. panica NU ajuta.. dincontra.. te baga in alte boli...
2 nasul infundat poate duce la catar tubar
cantatul.. NU
0
30-06-2013, ora 15:54
T.Andrea
Nu este medic/terapeut
T.Andrea
Va scriu din nou cu alta problema. Intre timp am fost la un alt medic care mi-a facut o endoscopie nazala si se pare ca aveam sinuzita maxilara colaterala si otita seroasa. Din ce-am inteles eu, exces de lichid care s-a adunat si in spatele timpanului. Intre timp am mai mers la control, treaba se muta de la o ureche la alta. Sunt la a 11-a zi de tratament de sinupret si aerinaze(maine il opresc, mai putin aerinaze care a fost sugerat pana la o luna) si am senzatia ca nu si-au facut efect pentru ca ieri am avut din nou senzatia de autofonie, pocnituri si zgomote din urechi nu au incetat, la ambele, cand inghit se desfunda una, mai inghit odata se desfunda si cealalta... si bineinteles, nasul imi e tot infundat. Cu tot cu tratament, am inteles ca procesul de eliminare a lichidului este destul de lent, totusi cat de lent poate fi daca eu personal nu simt nicio imbunatatire? E ca o tortura. Si sigur ca nu pot nici canta atata timp cat respiratia nu imi e buna si urechile imi joaca feste. Situatia se poate agrava? Sau e posibil sa primesc un alt tratament? Sau poate vindecarea chiar dureaza.? Va multumesc
0
04-07-2013, ora 10:08
T.Andrea
Nu este medic/terapeut
T.Andrea
Recent, la ultimul consult (la un alt medic) se pare ca nu e lichid acolo dar ca e o disfunctie tubara. Aproape ca nu mai inteleg nimic. Am primit tratament+aerosoli timp de 5 zile. Nasul imi e infundat mai tot timpul, fac tot posibilul sa il curat. Odata ce am avut problema sunt predispusa pe viitor?
0
05-07-2013, ora 08:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca tratamentul NU da rezultate
te intorci al un medic ORL..si rezolvi problemele din nas
sau operatie de deviatie de sept
sau micsorarea cornetelor
de[pinde ce vede medicul in nas
0
08-07-2013, ora 09:35
Audionova
Nu este medic/terapeut
Audionova
Profesia dumneavoastra nu provoaca, nu intretine si nu face sa recidiveze catarul oto-tubar. Dupa efectuarea audiogramei, in centrele Audionova din fiecare judet, vi se poate spune in ce masura este afectata urechea- auzul- dumneavoastra si tot acolo veti fi consiliata cu profesionalism in legatura cu ceea ce aveti de facut.
0
13-07-2013, ora 23:58
AndreaT
Nu este medic/terapeut
AndreaT
Revin din nou.am fost la consult la acelasi medic, insistand pe problema, mi-a facut o endoscopie si mi-a aratat o alta 'mica problema' si anume, usoara deviatie de sept nara stanga.a precizat ca nu e grav si ca e necesara o interventie/operatie(si nu urgent) doar in cazul meu, adica daca vreau performanta muzicala pe viitor, sa am o rezonanta cat mai buna..daca as fi avut oricare alta profesie nu ar fi fost necesar pt ca toti avem intr-o masura sau alta. Eu nu am mai avut probleme de genul pana acum(am respirat normal si bine tot timpul)...din cate mi-a zis asta este o problema independenta de catarul tubar si sa revin la un consult dupa examen sa vedem daca e vreo bacterie care mentine inflamatia (mentionez ca am examen de intrare la facultate unde va trebui sa performez cat mai bine). Mi-a prescris clarinase timp de 7 zile si sa continui cu Nasonex. Inainte de asta numai ce terminasem tratament cu microser 3x1/zi, fleraday 2x1/zi si tot Nasonex timp de 7 zile. Mi s-a infundat zilele astea din nou si astazi inca ma tine. Nu voi putea canta asa iar pana miercuri nu-mi va trece, decat printr-o minune. Problema e ca daca merg la un alt medic nu ar face decat sa imi dea alt tratament pentru aceeasi problema..si de doua luni de zile eu iau tot medicamente (am schimbat 3 medici). Am facut inca o audiograma si a iesit in limite normale, adica mai bine decat ultima oara. Insa problema mea persista. Nasonex-ul ma ajuta dar nu foarte mult. Nu stiu ce sa mai fac pur si simplu. Intru intr-o stare de disperare. Va rog sa ma sfatuiti din nou. Multumesc mult
0
15-07-2013, ora 09:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe forum gasesti ce tratament se face acasa pentru catar ototubar
inhalatii si aromoterapie pentru mucoasa nazala, mestecatul gumei, umflatul baloanelor, aplicatii de caldura pe ureche..s.a
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.