Caut sanatoriu privat de psihiatrie

61 comentarii 1 23 Înainte ›
2
25-06-2012, ora 21:05
Neacsu
Nu este medic/terapeut
Neacsu
Bolnavii psihic, indiferent de boala, au foarte mare nevoie de familie. Numai asa se pot recupera, daca nu 100%, atunci macar 70%. Biserica are un mare rol in ajutorarea lor. Multi bolnavi psihic au ajuns astfel pentru ca membrii familiilor lor sunt certati intre ei sau cu ei insisi sau, cel mai adesea, sunt certati cu Dumnezeu. Daca vor ca bolnavii psihic din familiile lor sa fie sanatosi, atunci membrii familiei trebuie sa se spovedeasca si sa il duca la spovedit si pe cel bolnav. Exista un caz in care o tanara s-a vindecat pe loc de schizofrenie, in urma unei spovedanii. De ce sa nu incercati mai intai asa? Nu va costa nimic. Mergeti deci cu bolnavii la preot.
(La spitalul Obregia este plin de oameni care stau inchisi acolo pe viata, pentru ca sunt declarati incurabili si periculosi, si nimeni nu se roaga pentru ei, preotul de acolo nici macar nu s-a gandit sa faca un pomelnic cu numele lor, nu ii viziteaza niciodata, in saloanele de izolare nu exista nici macar o banala iconita de hartie pe pereti. Este groaznic cat de parasiti sunt acesti oameni. La inchisoare este mai bine).
0
26-06-2012, ora 14:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Domnule Neacsu,

As vrea sa fac si eu cunostinta cu persoana care s-a vindecat de schizofrenie dupa ce s-a spovedit.
La mine mentionez ca reprezentantii bisericii au avut un mare rol in agravarea starii mele de sanatate si nu in ameliorarea ei.
La Spitalul Obregia nu exista oameni care stau acolo inchisi pe viata. Spitalul Obregia nu este azil. Poti sta maxim 3-4 saptamani, cu prelungire in cazurile f grave.
Lucrurile s-au schimbat f mult in ultimii ani in cadrul acestui spital. Am intalnit de-a lungul timpului cateva cazuri in care persoane fara adapost dar cu boala psihica s-a internat acolo, tocmai pentru ca acolo aveau cazare si masa. Iar la bolnavii obisnuiti internati vin aproape zilnic rudele. Nu stiu de unde scoateti povestile astea.
0
26-06-2012, ora 20:15
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Cind oamenii se contrazic periodic trecind de la o extrema la alta e bine sa specifice de ce au facut asta ca sa nu percep gresit, sau nu conteaza?
http://forum.romedic.ro/prod/Gratuit:_Medicament_pentru_orice_fel_de_tulburare_psihica_018089.html

http://forum.romedic.ro/prod/Numele_voastre_complete_de_botez_018177.html

http://forum.romedic.ro/prod/Faceti_spovedanie_generala_toti_si_va_vindecati_018675.html

Acum am citit mai jos ca era un episod maniacal in desfasurare deci nu prea putem sti ce si cum stau lucrurile
0
27-06-2012, ora 09:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ceea ce nu ai inteles tu, k.v. e ca eu am avut atunci atat de mare incredere in preoti si in biserica incat m-am bazat pe asta si am renuntat la medicamente.
Ceea ce a fost profund gresit pentru ca a dus fix la agravarea bolii si la internare.
Sunt unele persoane pe care le linisteste biserica, le face bine bolii. E perfect. Sa mearga la slujbe, spovedanie, impartasanie etc.
Dar tocmai experienta descrisa in linkurile pe care tu le-ai furnizat cu rautatea caracteristica, a condus la acel sfarsit dureros. Instalarea episoadelor in lipsa medicatiei si credinta oarba ca spovedania si rugaciunea te pot vindeca.
Acum ti-e mai clar cum stau lucrurile ?
0
27-06-2012, ora 13:12
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
Clara, elimina cuvintele "rautate caracteristica", nu e frumos ce faci.
0
27-06-2012, ora 13:14
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Ciorapel

A-ti bate joc de un om care a trecut printr-un episod psihotic in conditiile in care, culmea ironiei, stii ca propriul fiu a trecut prin asa ceva, e mai mult decat rautate. E meschinarie.
0
27-06-2012, ora 13:24
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
In ceea ce te priveste pe tine mi-e clar de mult cum stau lucrurile si sper ca cei care cauta informatii sa deschida bine ochii de la cine le primesc(nici prin cap nu-mi trece sa ia informatii de la mine asa cum s-ar putea insinua).
Tu clara_p cind esti in manie spui ca-i buna spovedania si rugaciunile, iar in afara ei afirmi contrariul asta ca sa stie toata lumea pt ca e posibil ca atunci cind iesi la, , atac, , sa nu fii prea clara in afirmatii.
Cit de draguta si nerautacioasa esti tu cind iti permiti sa sustii situatii oribile si oameni care doar cu asta se ocupa.Mi-e perfect egal ce spui tu, nu esti singura care te comporti in felul asta si nu pun valoare pe vorbele tale desi cindva chiar credeam ca esti o fata finuta si inteligenta si nu esti singura pe care am crezut-o asa.Dar e destul timp de cind am constatat exact cum stau lucrurile aici, stiu exact reactia fiecaruia deci obisnuieste-te ca atunci cind iti raspund cu propriile tale cuvinte sa nu consideri ca sunt rautacioasa, ci ca doar asta ma, , obligi, , sa fac.
Nu mai vorbi pe tonul ala imperativ ca nu ma clatini, aveti multi un prost obieci sa va exprimati in modul asta:, , acum sper ca m-am facut inteles!, , , , acum ti-e clar cum stau lucrurile?, , da mi-e clar de mult!, tu si citiva ca tine ademeniti in stilul vostru de viata seaca si resemnata pe toti cei care fac greseala copilareasca sa nu insiste sa afle ami multe si ramin la concluzia ca au primit un raspuns bun si eficace, singurul posibil.
ITI INTERZIC sa-l pomenesti vreodata in comentariile tale pe fiul meu sau sa faci macar vreo aluzie la el.Aici discuti cu mine stimabilo si cred ca nu ai apucat sa intelegi semnificatia cuvintului meschin
0
27-06-2012, ora 14:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ k.v.

Nu stiu care este legatura dintre tine si episoadele mele maniacale. Ce am afirmat sau ce nu am afirmat in ele. Nu inteleg cum poti sa faci comentarii inlegatura cu comportamentul unui om aflat intr-un astfel de episod, mai ales ca ai exemplul clar al fiului tau care a trecut prin asa ceva.

Asa cum am scris si mai sus, biserica, spovedania, impartasania, pot ameliora starea de spirit a persoanelor care au deschidere catre asa ceva. Dar in nici un caz NU vindeca bolile psihice.

Afirmatiile ca spovedania, impartasania vindeca nu au fost facute de mine. Ci au fost preluate textual din carti de profil scrise de preoti sau au fost facute de catre preoti cu care am stat de vorba. Eu in episodul psihotic nu am facut decat sa le cred si sa ma las de medicamente in speranta ca ma voi vindeca asa.

Ce nu iti este clar ? De ce te tot contrazici cu mine ? Sustii contrariul sau cum ?
0
27-06-2012, ora 14:45
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
Tu nu spui numai ca boala ta nu poate fi vindecata, tu scrii inclusiv la subiecte despre atacuri de panica si depresii ca nu pot fi tratate fara medicamente! Pe langa faptul ca asta este o afirmatie profund incorecta si neadevarata, ii mai si influentezi pe cei care intra sporadic sau care nu au timp sau curaj sa mearga cu cautarile mai departe de orizonturile tale.

Clara, nu e o problema ca iti sustii singura ta cale de tratament, ci faptul ca devii agresiva cu cei care vin si cu pareri si sfaturi exceptionale, altele decat cele ale tale. Mai tii minte cat de urat mi-ai scris mie pe un alt topic, desi n-aveam nici o treaba cu tine? Si mai tii minte ca nu te-am facut praf, desi o puteam face fix intr-o fraza? De ce pretinzi altora ceva ce nu faci tu insati?

Forumul acesta exista pentru a se dezbate TOATE caile posibile si imposibile in tratarea, ameliorarea si vindecarea unei afectiuni!
1
27-06-2012, ora 15:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Ciorapel

Anxietatea si depresia sunt niste boli.
Daca eu am tab, asta nu inseamna ca nu am trecut exact si prin asa ceva. Depresia e chiar parte integranta din tab.
O tratez atunci cand apare episodic. Se retrage.
Am tratat aproape 2 ani anxietatea, s-a retras. Daca nu le tratam si ma luam dupa povete ca ale voastre nu numai ca imi pierdeam serviciul atunci, pentru ca nu faceam fata, dar riscam sa si intru in vreun alt episod psihotic.
Eu nu spun ca boala mea nu poate fi vindecata. Toti doctorii cu experienta profesionala de zeci de ani, profesori univesitari, pe la care am fost in ultimii 18 ani, spun ca tulburarea afectiva bipolara nu poate fi vindecata.
In cele mai fericite cazuri, care se intalnesc extrem de rar, poate remite o perioada. Dar nu se vindeca.
Daca boli ca depresia si anxietatea au fost tratate fara medicamente, te rog sa vii cu exemple clare si cu marturii din partea pacientilor astfel vindecati. Nu cu propuneri care sa duca la agravarea bolilor.
Tu afirmi intr-un fel ca creierul ca organ nu se poate imbolnavi si ca nu ii trebuie medicamente. Analizele de laborator aprofundate facute cu aparate care inca nu exista la noi in tara arata in mod clar ca structura creierului oamenilor normali fata de a celor cu tab si schizo difera. Asta este chiar un mijloc de diagnostic.
In fine, pina la urma nu stiu cine va ia in seama.
Si nu stiu de ce ma consum eu cu persoane care vin cu inventii sau cu propuneri imposibil de realizat si care nu au nici in clin nici in maneca cu psihiatria sau cu astfel de boli.
Se pare ca nu aveti ce face si ati o obsesie fata de acest forum in loc sa va bucurati de viata si de sanatatea pe care o aveti.
0
27-06-2012, ora 15:48
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Dupa ce am intervenit eu cu, , rautatea, , mea eu a adaugat clara_p, ca spovedania, impartasania pot ameliora starea de spirit, prima intentie a fost spusa- precizeaza ca reprezentantii bisericii au avut un mare rol in agravarea bolii si nu in ameliorarea ei, daca asa a considerat si daca asa afost nu am cum sa stiu, dar asta nu inseamna ca este un adevar universal valabil.A incuraja spovedania, iertarea si autoiertarea sunt lucruri pe care chiar medicii ar trebui sa le faca in cunoasterea pe care o au si ce efect au aceste acte in procesul de vindecare si influentarea subconstientului.Acum sa nu incepem sa fim habotnici si sa ne ducem iar in extrema cealalta pt ca tocmai linia de echilibru e tinta in toate.
clara_p, tu toate topicurile le-ai deschis cind erai in manie?
Ba elogiezi antipsihoticele, ba arati cit de nocive sunt, ba e buna rugaciunea si credinta, ba agraveaza boala...balansoarul vietii, nu! nu-mi face placere sa fac asta, dar ar fi culmea sa fiu dulce si mieroasa sau miloasa, nu ar folosi nimanui si nu e genul meu sa fiu lingusitoare sau sa ma prefac ca nu remarc ce idei se promoveaza.
0
27-06-2012, ora 15:53
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Chiar asa, nu stiu in ce calitate veniti voi (Ciorapel si k.v) cu pseudosolutii salvatoare, cand voi NU aveti nici un fel de experienta in diagnosticarea si tratarea, cu succes, a vreunor afectiuni psihice. K.v macar are un fiu bolnav si o explicatie pentru care este impotriva medicatiei psihotrope si probabil alopate in general (fiul ei a facut sindromul neuroleptic malign), dar Ciorapel sufera clar, dupa parerea mea, de complexul salvatorului, altfel nu exista nici o explicatie pentru care da sfaturi interminale pe acest forum, cand imi imaginez ca poate are si ea o ocupatie in viata reala. Spui ca messengerul este o pierdere de timp, dar timpul pe care il petreci aici, pe Romedic, ce crezi ca este? O binefacere pentru careva? Astepti vreo recompensa in viata asta sau in viata de apoi? Noi macar chiar suntem bolnavi si ne mai sfatuim intre noi din ce stim si am trait si mai si socializam un pic in acelasi timp, virtual desigur. Ciorapel, tu nu ai prieteni in viata reala? Serile poti sa ti le petreci prin vreun local cochet cu amicii, la film, teatru sau, ca tot a venit caldura, la plimbare prin parc. Dar ma faci sa cred ca tu nu ai viata sociala. Altfel ce cauti tu aici?!
0
27-06-2012, ora 16:21
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Nu vine nimeni sa va bage solutii pe git ca oricum nu mai e loc de medicamente.Comunicarea intre voi, pareri, discutii zilnice sunt benefice si nu conteaza ca eu cred sau nu asta, dar modul in care corul acestui forum face acelasi si acelasi lucru fara sa schimbe nimic sau fara sa se vada din exterior minimul de bine obtinut este chiar concluzia clara ca nu trebuie ca toti cei care acceseaza forumul sa se opreasca la aceste pareri asa cum am vazut de atitea ori, sunt oameni care pot pierde mult.Schimbul de informatii consta in numarul starilor date de afectiune sau medicatie, de doze, de schimbarea medicatiei, a medicului si mai ce?
0
27-06-2012, ora 16:29
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
Mda.

Nu conteaza de ce scriu eu pe-aici, nu trebuie sa dau vreo socoteala, cu atat mai putin celor in fata carora am acelasi drept de a scrie, chiar daca sunt sanatoasa si nu ma confrunt cu vreo boala.

Inca o data sunt surprinsa de agresivitatea unor fete carora nu le-am facut nimic. Clarei i-am scris un prim mesaj de incurajare pe alt topic, mesaj venit din inima, lui The_Eye i-am luat apararea de multe ori cand un medic psihiatru a descurajat-o, a jignit-o si i-a amintit intr-un mod nedemn pentru un barbat si medic, de un episod dureros din viata ei.

Amandurora le-am scris pe pm cuvinte de incurajare si optimism atunci cand am vazut ca disparusera de pe forum si banuiam ca sufera.

In sfarsit, nu mai conteaza, eu va doresc in continuare sanatate si pofta de viata!

...iar de scris, voi scrie atat cat voi considera eu!

-))
0
27-06-2012, ora 16:43
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
@Ciorapel

Ce sa zic: multumesc pentru mesaje si pentru ca mi-ai luat apararea in fata magariilor lui Dr House/Wip. Daca nu scriu vreo 2-3 zile pe forum inseamna ca ori sunt ocupata in viata reala, ori nu am nimic interesant de zis, asa ca nu scriu, normal. Nu sufar ca nu am nici un motiv, gresesti in privinta asta. Mi s-a mai spus ca sunt uneori agresiva, ba k.v m-a numit chiar 'inraita' sau un termen jignitor, de genul asta. Mie nu mi se pare ca sunt nici una, nici alta, si nici ca vreuna dintre voi ma intelege. Nu trebuie sa luati personal faptul ca nu sunt de acord cu tot ce afirmati aici. Am observat ca multe persoane se ataca daca nu ai acelasi punct de vedere cu ele. Dar toti oamenii si toate lucrurile au o logica si eu doar incerc sa o inteleg. Desigur, pot sa ma insel, si inca in multe privinte.
Poti sa scrii cat vrei in continuare, nu este forumul meu.

@K.v

Stam de vorba si despre sanatate, diete si chiar mai si barfim, daca tot ai intrebat.
0
27-06-2012, ora 18:35
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Eu unul m-am convins ca, chestia cu credinta e vrajeala, daca dumnezeu ala era (sau o fi, dar nu e bun deloc asa cum il face lumea ca ar fi), ar fi avut grija sa vindece bolile astea dar si altele, nu se intampla asa deloc, crezi si speri atat timp cat nu ai probleme serioase, cand apar acele probleme si vezi ca nu te ajuta nimeni sa iesi din ele dupa ce tu ai facut tot ce ti-a stat in putere, constati ca religia si credinta e farsa mintii noastre de fapt, e o fantasma care apare cand esti inca bine.
Cu medicatia parerile sunt iar impartite, la unii merge, la altii nu merge.
Oricum eu nu am vazut om vindecat de boli psihice, cancer in ultima faza, alzheimer, parkinson, diabet si alte boli incurabile doar rugandu-se la cerul liber, hai sa fim seriosi.
Hai sa zici ca uneori la depresie daca elimini cauza, poate mai scapi desi daca n-ai reusit pana acum, inseamna ca nu o poti elimina, dar la restul nicicum nu-s sanse.
Deci faptele contrazic teoria.
Ciorapel iara repet, tu daca nu aveai nimic, nu aveai ce cauta aici.
0
27-06-2012, ora 19:12
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
...zise Domnul Medicamente...

Divinitatea e in orice in universul asta, dar e greu pentru o vietate fara constiinta sa priceapa asta. Dumnezeu nu munceste in locul tau, dumnezeu nu castiga bani in locul tau, dumnezeu nu construieste in locul tau o casa, un vis, o speranta, un tel, o relatie..

Ia du-te tu mai bine la munca si-o sa vezi cum iti dispare depresia aia ca prin minune!

Ia pune tu mana si educa-ti caracterul, poarta-te frumos cu oamenii, si-o sa vezi cati prieteni reali iti vei face si cat de iubit vei fi de cei din jur, si nu respins, asa cum te-ai vaitat pe acest forum cu al ţîşpe-lea nick ( altul decat Costy2007 si altul decat The Master).

Ia pune tu mana si fa si tu ceva bine in jurul tau, nu doar asteapta sa ti se ofere, invata si tu sa daruiesti ceva, macar sentimente, ajutor, compasiune, daca financiar nu dai, ci doar primesti, si-o sa vezi ce multumire sufleteasca vei avea..si cum iti va disparea anxietatea aia ca prin minune!


Ia pune tu mana si respecta-ti semenii, ca pe-aici nu am vazut decat ca jignesti oamenii, ii faci schizofrenici cand ti se nazare tie, in loc sa te uiti in ograda ta mai intai.

Ia pune mana si fa un pic de voluntariat, sa incepi sa simti si tu ce inseamna SA DARUIESTI ceva unui om aflat mai jos de tine, si-o sa vezi ca iar nu mai vine depresia aia pe la tine.


Hai, ca altfel nu se poate cu anumite specimene, pur si simplu trebuie sa le raspunzi pe masura.


Ce bine era daca stateai cumintel in banca ta...
0
27-06-2012, ora 20:55
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Nu am alt nick, tot pe acesta il am si oriunde as posta, postez cu asta, nu am postat de la altul nicaieri. Nu am de ce sa postez de la altul, nu mi-e rusine sa spun ce am de spus.
Pei stai ma asea, dumnezeu nu face si aia si aia, atunci ce pana mea face ? Freaca menta la gagici ? Esti chiar absurda.
Sunt boli incurabile ce nu au legatura cu nici o vointa, repet, alzheimer, diabet, parkinson, cancere, de ce nu intervine acea divinitate sa faca bine pe astia ?
De ce mai bine stateam in banca mea ? Ca asta chiar n-am priceput.
0
27-06-2012, ora 21:10
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
the-eye

Cre-i logica ta pe pagina asta?ce a deranjat-o pe clara_p ca o persoana s-a vindecat prin credinta?sariti ca gaitele amindoua cind apare cineva care sustine o vindecare fara medicatie, deci cine nu poate accepta alt p.d.v?eu sau voi?
Ce pseudosolutii ati luat in serios macar la nicel de discutie?ca de aplicat nici vorba.
Atitudinea lui clara_p o condamn in multe situatii si dau ex.

http://forum.romedic.ro/arataprod.php?id_sub_cat=116id_cat=29id_prod=48139anc=238485

Aici la exact 5 minute dupa ce, , hope, , anunta filmele traduse de ea de mare ajutor in aceasta afectiune, clara se repede sa spuna ca le-a vizionat si sunt o mare inselatorie, ma indoiesc ca a citit macar titlul pina la capat.
Vorbind de -samanism-de neacceptat pt voi, fiul meu face sedinte cu, , hope, , care s-a oferit ca in situatiile grave unde sunt probleme financiare sa faca chiar gratuit asta.Clara sustine ca nimeni nu se vindeca niciodata de TAB nici cu medicatie nici fara, pai, , hope, , a ajuns saman vindecator nu sta sa numere numarul starilor rele date de nu stiu ce medicament.

In unul din topicele deschise de socialworker, referitor la spitalele de psihiatrie, singura remarca a lui clara_ este:, , la ce va foloseste?..

http://forum.romedic.ro/arataprod.php?id_sub_cat=116id_cat=29id_prod=48139anc=238485

Pe, , Medicamente antidepresive, , desi stimabilul dr.Wip l-a facut in toate felurile pe amicul ei Nick nu e nici-o problema, ce conteaza este ca omul e medic psihiatru si poate spune ce vrea cum vrea, poate indemna la sinucidere, folosi vocabular de mahala, important este ca are tidula si trebuie sa ramina pt a da sfaturi pertinente, ce conteaza caracterul sau intentia?Va meritati acest medic, daca nu mai intra sigur nu este din cauza mea.

, , Mr.Dick hai sictir ca ce scrii tu aici nu crede nici pisica mea.
Fratele tau Gregory este cumva si iubita ta?

Mr.Dick hai sictir ca ce scrii tu aici nu crede nici pisica mea.
Fratele tau Gregory este cumva si iubita ta?, ,

Ce frumos spune lebada ranita:, , cu pace, clara, ,

Eu nu am vrut sa pun sare pe rana desi uneori e vindecatoare, dar ce mai sariti ca gaitele sa-mi spuneti mie cit sunt de rautacioasa si lipsita de finete si daca nu suportati nici un ex.de vindecare prin terapii alternative la ce mai dati ex.pe altii care nu-si iau medicatia si au ajuns vai de capul lor?cite ex. aveti?unul?eu de ce sa cred daca clara si cu tine nu credeti in nimic, tu nici macar nu crezi ca exista suflet si ar trebui sa nu te doara toate astea daca tot sustii ca nu-l ai.Eu ma consider o persoana de bun simt sa-ti spun aici cum cred ca esti in anumite situatii si cred ca esti inraita, si mai cum am zis?dar nu fac ca tine sa-mi cer scuze in privat si aici sa scot ghiarele, daca tot zici ca nu sunt fina macar asa sa fie.

Care-i neacceptarea altui p.d.v? si din partea cui?
0
27-06-2012, ora 21:30
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
@k.v

Nu ti-am sarit la gat si nu te-am facut nici cum, asa ca nu inteleg de ce esti asa nervoasa. Daca da, poate nu-mi aduc eu aminte si te rog frumos sa-mi dai citat (din ce anume am spus, daca am spus)! Am afirmat doar ca m-ai caracterizat ca fiind 'inraita', ceea ce mi s-a parut un apelativ jignitor.

Este foarte bine ca hopeforbipolars si-a gasit un scop si o activitate si este de-a dreptul laudabil ca nu lucreaza cu tarif fix si este gata sa ofere serviciile ei si ale cabinetului ei oricarui om cu probleme. Eu cred ca mai degraba interactiunea si legatura umana si emotionala dintre pacient si 'saman' (sau ce anume este) vindeca si ca este mai putin important continutul sedintelor de samanism. Atata timp cat nu le da ayahuasca este OK, din punctul meu de vedere.. Si daca le da, este treaba voastra, la urma urmei...

In alta ordine de idei, daca ma fac si eu ghicitoare maine, vii si la mine la o sedinta? Stiu sa ghicesc in carti de joc, m-a invatat o prietena cand eram mica, jur pe rosu! :D Daca trebuie, invat sa dau si in carti de tarot...

Apropos de toate curele si metodele de vindecare la care l-ai trimis pe fiul tau si pe care le-ai incercat la/pe el, a avut vreuna vreun efect?

Cat despre ce ai spus despre Clara, Mr Nick si Wip, in ultimul tau post, nu am inteles nimic...

PS: Cat despre suflet, poate ca m-am inselat si exista, atat la oameni, cat si la animale si chiar la plante, si poate nu numai.
0
27-06-2012, ora 21:33
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Nu mi s-au copiat corect linkurile, dar scriu numele topicurilor si revin asupra lor:

, , Tulburarea afectiv bipolara pe intelesul tuturor, ,


@ hopeforbipolars

Domnisoara,

, , Am ascultat cu atentie filmuletele de pe youtube postate de dv. si va spun sincer sunt o mare inselatorie.
Tulburarea afectiva bipolara sau schizofrenia nu se vindeca nici cu medicamente, nici fara medicamente.
Deocamdata.
A nu lua medicamente inseamna a risca sa intri in episod maniacal sau mai rau, in episod psihotic acut.
Care de obicei, pentru ca pacientii nu coopereaza si nu constientizeaza ca sunt bolnavi, se sfarsesc prin internare fortata, cu politia si salvarea.
Experienta pe care nu o doresc nimanui.
In urma unor astfel de episoade boala sa stiti ca se cam inrautateste.
Pacientul nu mai poate lucra de exemplu.

Nu este bine sa postati astfel de sfaturi, neverificate de dv, inseva. Multa lume care le citeste poate renunta la medicamente iar boala se poate agrava., ,

Nu reda corect linkul, afisez o parte din text, stiu sunt rautacioasa.


, , In spitalul de psihiatrie, ,

http://forum.romedic.ro/prod/in_spitalul_de_psihiatrie_065259.html

Daca nici acum nu se afiseaza corect, o sa redau textele discutiei
0
27-06-2012, ora 22:01
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Cit de, , draguta, , esti tu the_eye ca si clara_p cind va referiti la fiul meu si cind va purtati ca niste hiene ranite:

, , Cred ca tu ai mai degraba nevoie de tratament psihiatric, nu fiul tau! Rog pe aceasta cale administratorul sa o avertizeze pe k.v. sa nu mai promoveze substantele psihedelice pe acest forum, care este un forum medical! Multumesc!, ,

N-ai cum sa intelegi ce trebuie niciodata si cu voi este inutil sa-si bata cineva capul.

Esti mistocara?nu te-a luat viata cumva peste picior?
1
27-06-2012, ora 22:13
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Ma refeream la tine in ultimul citat pe care l-ai dat, nu la fiul tau, pentru ca incepusesi sa bati campii despre ayahuasca si marijuana.

In alta ordine de idei, imi permit sa repet, cum se mai simte fiul tau?
0
27-06-2012, ora 22:23
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Acuza-l pe Stanislav Grof dr academician psihiatru, pe psihologii si farmacistii care au afirmat toate cele, dar ce rost mai are sa mai am vreo discutie cu tine de vreun fel?, este doar aceeasi constatare.Bateti voi cimpii ca vi s-au sters programele prin creier, daca vrei sa stii cum este fiul meu vorbeste cu el sa vezi ce parere are despre toate astea.Si daca esti curioasa de vietile noastre, sa ma anunti si pe mine cind retragi medicatia ca parca acum in iulie era termenul si sa ne spui sincer cum suporti sevrajul si daca nu cumva vei fi pusa din nou pe medicatie.
0
27-06-2012, ora 22:40
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Am intrebat si eu, nu am dat cu parul. E alegerea ta daca nu vrei sa-mi oferi un raspuns...

Psihiatra mea mi-a zis ca vorbim in septembrie despre scoaterea medicatiei, dar mi-a redus doza de antipsihotic, asa ca mai mult ca sigur va mai dura o perioada de minim cateva luni pana la renuntarea completa la medicatie, datorita reducerii treptate. Nu am avut nici un simptom la reducerea risperidonei de la 3 la 2 mg. Daca va mai fi nevoie vreodata sa revin la medicatie ramane de vazut.
0
27-06-2012, ora 23:39
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Jalnica toata constatarea despre relatiile interumane.Cuiva-i suna cunoscut asta?

, ,
Imi cer scuze ca te-am reclamat la administrator cand ai afirmat, in trecut, pe forum, ca marihuana are proprietati curative, am "sarit la concluzii" (cum spune englezul) inainte sa cercetez despre ce este vorba! Scuze, inca o data!

Nu mai conteaza decit ca absolut nimic nu poate ajunge la inima sau in gindirea unor oameni care considera ca, , ce stiti voi astia care n-aveti de-a face cu psihiatria?, , nici nu vreau sa am de-a face in vreun fel vreodata si cu medicatia aferenta nici atit.Deci ceea ce reiese de aici este ca nu ar avea voie sa expuna decit oameni cu afectiuni, iar daca altii am indraznit sa mai scriem cite ceva concluzii personale suntem catalogati ca fiind impotriva celor bolnavi.Ce sa mai zic?mi-a ajuns
0
04-05-2013, ora 20:13
Cryna r
Nu este medic/terapeut
Cryna r
Vreau sa gasesc si eu un spital de Pshiatrie sau sanatoriu ptr fratele meu, am auzit ca la clinica privata la Sebes e 150 ron pe zi.si e minim 10 zile.Unde mai sint si altele clinici sau santori unde e bine, bolnavi sant supraveghiati permanent si ingrijiti.? Daca ati fost internati si e ok va rog sa imi scrieti.Multumesc!
1
14-05-2014, ora 02:55
drmihaelar
Identitate neconfirmată
drmihaelar
Am citit o buna parte din mesaje. Nu am observat in vreunul ca pacientii sa fi facut psihoterapie. Psihoterapia s-a dovedit eficienta in multe situatii delicate. Tot ce observ este ca multi vor sa interneze. Este dificil sa avem in grija o ruda cu tulburari insa consider ca are nevoie si de un mediu in care sa nu se simta presat in permanenta si sa fie inteles. Un psihoterapeut este important in procesul de ameliorare. Va doresc numai bine!
0
11-08-2016, ora 11:15
nicole13
Nu este medic/terapeut
nicole13
Buna locuiesc de 13 ani in Spania aici sant asociatii familiale care colaboreaza cu organizatii implicate in sanatatea mintala gen ASPRO.es, oameni bolnavi cu medicatie pe viata care sant integrati in societate, psihologi folositi ca suport familial...in Romania esti catalogat nebun si privit ca un ciudat de parca boala in sine nu ar fi de ajuns...nu inteleg de ce vine salvarea insotita de politie pt a transporta un bolnav psihic la spital, cand ar trebui sa aiba persoane pregatite asistenti medical special pregatiti pt asa cazuri, un intreg tambalau, am doua cazuri in familie doi frati pensionati pot sa va zic ca acum cativa ani au venit mascati din Turda sa il duca la spital vre-o 20 cred ca din exces de zel a vreunui sef de politie ca altfel nu-mi explic... fratele meu cantareste vre-o 53 de kg. l-au dus facut gramada tremura din tot corpul de teama a facut niste spasme ca nu putea sa se tine pe picioare, in Cluj la spital perioada maxima de internare 2 saptamani diazepan sa nu-i deranjezi...de multe ori l-am adus acasa mai rau decat l-am dus, parerea mea personala este ca niciodata nu vom fi in rand cu lumea, este un spital pe langa Buzau sau chiar in Buzau unde un. doctor a vindecat cu suces multi bolnavi psihici, dar am inteles ca nu mai este acolo, mama mea locuieste intr-o comuna Clujana vre-au sa spun ca frati mei sant la discretia cetatenilor ei, in sensul ca nu exista zi cineva sa nu sune la politia din comuna, este adevarat ca sau obijnuit sa ceara tigari si acest lucru deranjeaza...daca cunoaste cineva un tratament antifumat sa fie compatibil cu medicatia lor( ziprexa ) asi fi recunoscatoare...sansa sa gasim in Romania stabilizarea boli in sine si o viata cat de cat normala pt acesti suferinzi e egala cu zero..mi-asi dori sa vad implicarea Ministerului Sanatati in solutionarea acestei probleme sau macar sa aibe curiozitatea sa verifice cat din populatia Romaniei sufera de boli psihice cred ca procentajul ar surprinde sanatate multa la toti !
1
11-08-2016, ora 12:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Tutun Stop naturist
Adaugă un comentariu / răspuns
61 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul