Cauterizare cornete nazale

03-06-2021
Andreea cristina
Nu este medic/terapeut
Andreea cristina
Buna ziua Am nevoie de un sfat vă rog frumos, Pe data de 21 mai mi-am făcut cauterizare de cornete în ambele nări, am folosit timp de 10 zile rinopanteina, și mi-am curățat nasul cu apă de mare, Voiam să va întreb dacă e normal să îmi mai sângereze, Nara dreapta îmi este mereu înfundată iar nara stângă îmi sângerează aproape în fiecare zi, ultima dată sângerarea la nara stângă a durat aproape 7 minute, Nu știu dacă e bine sau, în gât am niște secreți foarte nașpa, cred că secrețiile alea sunt din nas, le elimin foarte greu Mă cam sperie lucru asta
16 comentarii
0
03-06-2021, ora 16:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu nu este normal
Trebuie sa mergi la medic sa vadă nasul
0
04-06-2021, ora 10:34
Andreea cristina
Nu este medic/terapeut
Andreea cristina
Am discutat cu medicul, 2 săptămânii nu e la cabinet, mi-a zis așa " Poate aveti hipertensiune, daca doare capul cand curge sange Sa veniti peste 2 sapt sa va vad, mai verificati tensiunea din cand in cand "atâta tot asta e răspunsul
0
04-06-2021, ora 11:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Rhinxyl sprey.. Dat în nas. Așteptat. Ușor suflat fie are parte sa se elimine crustele
2.pe nasul curat. Vit A uleioasa câte 4 pic. Din 4 în 4 ore sa cicatrizeze
3 de băut Tarosin 1 la 8 ore
4.se poate merge la orice medic orl.. Sa vadă dacă nu se formează sinechii. Ele sangera deobicei. Și trebuie îndepărtate cât mai rapid
0
04-06-2021, ora 11:59
Andreea cristina
Nu este medic/terapeut
Andreea cristina
O să fac așa cum mi-ați spus Dumneavoastră În nara stângă se vad venele și de acolo curge sânge, Mirosul îl simt foarte greu,
0
04-06-2021, ora 16:44
Andreea cristina
Nu este medic/terapeut
Andreea cristina
Oare mirosul e din cauza nasului, Am făcut vreo 8 teste covid toate au ieșit negativ
0
05-06-2021, ora 09:32
Andreea cristina
Nu este medic/terapeut
Andreea cristina
Domnul Doctor Daca am probleme cu nasul, e posibil și din cauza asta să mă doară și capul?
0
06-06-2021, ora 21:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Radiografie radacina dintilor . uneori infectiile dentare ascunse dau dureri de cap
2 daca sunt probleme la dantura de sus... de sub sinusul maxilar.. atunci putem vorbi de sinusita Odontogena.care da si dureri de cap si miros urat in nas. aici trebuie CT la dantura de sus.., acolo se vede si sinusul maxilar
0
07-06-2021, ora 10:57
Andreea cristina
Nu este medic/terapeut
Andreea cristina
Din câte știu eu nu as avea probleme stomatologice, merg regulat la stomatolog, În nara stângă se văd venele și acolo sângerează Iar atunci când sângerează mă doare capul, mă gândeam că capul doare pentru că nu prea pot respira bine pe nas
0
07-06-2021, ora 11:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca vorbim de o pata vasculara care sangera.
asta nu are legatura cu interventia
asta are lgatura cu Intestinul, ficatul, cu alimentatia incorecta.lipsa hidratarii corecte. care duce la un sange gros, vascos, puseu de tensiune arteriala, fragilitate capilara

Varsta, inaltimea si cate KG ai?????
0
07-06-2021, ora 11:48
Andreea cristina
Nu este medic/terapeut
Andreea cristina
Am 24 de anii, înălțimea 1, 68 și greutatea 58 de kg
0
07-06-2021, ora 12:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ca sa ajungi la 24 de ani ..sa faci operatie pe cornete
inseamna ca ani de zile.. ai avut o alimentatie incorecta seara, ai facut reflux gastro eosfagian in somn...care a iritat faringele pana sus si a inflamat si coada de cornete
cred ca e cazul de consult la gastrologie
e cazul sa schimbi radical stilul alimentar, mai cu seama la cina si dupa cina
0
14-06-2021, ora 10:48
Andreea cristina
Nu este medic/terapeut
Andreea cristina
Mă gândeam că e din cauză că eu acum 2 ani m-am operat de deviație de sept, iar de atunci am tot secrețiile alea in gât, am inceput sa folosesc și clinsin med cu sinosun, dar nici astea nu prea mă ajută din contră am nasul tot timpul înfundat și gâtul iritat !
0
14-06-2021, ora 11:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
gandesti.. gresit
pe forum siunt sute de poastari unde am explicat
1. Alimentele producatoare de MUCUS.. lactatele, fainoasele... nu sunt bine tolerate de intestin si sistemul limfatic arunca acel MUCUS prin mucoase
2 alimentatia incorecta seara cu otet, lamai, usturoi, fructe... produc reflux gastroe osfagian in somn..si acidul gastricirita si inflameaza faringele pana sus in spatele nasului.cornetele nasale se inflameaza de la asta. Citeai mai atent pe forum.. evitai operatiile si de sept si de cornete...( asta daca tratezi coret cauza problemelor.. nu doar problema)
0
14-06-2021, ora 12:14
Andreea cristina
Nu este medic/terapeut
Andreea cristina
M-am operat de deviație de sept pentru că nu mai puteam sa respir deloc pe nas, și am consultat mai mulți medici și mi-a recomandat operatie de deviație de sept dar după operație a devenit mai rău, sângerări dese, secreți în gât, înainte de operație aveam doar nasul înfundat
0
22-06-2021, ora 16:48
Andreea cristina
Nu este medic/terapeut
Andreea cristina
Bună ziua Domnu Doctor Mi-am făcut un CT la sinusuri Îmi spuneți vă rog frumos ce părere aveți de rezultat Ingrosari parcolare de mucoasa la nivelul recesului alveclar al sinusului maxilar drept cu grosimea de până la 3mm
Ingrosarea circumferentială de mucoasa la nivelul sinusului maxilar stâng, cu o grosime de maxim 4 mm, cu obliterarea parțială a ostiumului sinusal
Secretii aerate la nivelul sinusului frontal stâng.
Discreta ingrosare de mucoasa la nivelul unor celule etmodiale posterioare bilateral, de maxim 2 mm.
Celelalte sinusuri ale feței, urechi medii și celule mastoidiene normal aerate
Concha bulloasa dreapta
Deviatia septului nazal spre stanga 5 mm.Chist periapical la nivelul 2.5 de 6 mm
Ingrosarea peretelui posterior al rinofaringelui cu grosime de până la 9mm
Concluzii: Îngroșări de mucoasă la nivelul sinusurilor paranazele
Obs. Vegetatii adenoide
0
22-06-2021, ora 20:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. În sinus îngroșarea mucoaselor este de la infecțiile dentare. De sus de sub sinus
2. Îngroșarea mucoaselor pe faringe. Rinofaringe. Cornete nasale este de la un reflyx gastro esofagian în somn
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: