Ce analize? Unde? Va rog raspundeti!

30-09-2008
dani06
Nu este medic/terapeut
dani06
Ma numasc Dani C., am 25 ani si sunt din Cluj. In urma cu vreo 3 saptamani am avut relatii sexuale neprotejate cu o necunoscuta ( la un party). Domnisoara era din Bucuresti si nu am mai auzit de ea.
Sunt foate speriat, acum realizez la ce riscuri m-am expus. Din ce am auzit, doamna in cauza ar fi avand ceva Bts...

Nu prezint simptome clare de evidentiere a unei boli, dar cateodata am mancarimi de scurta durata in zona genitala si pe corp in locuri diverse, si ma simt foarte slabit + dureri musculare. PE mana stanga mi-a aparut o "chestie", foarte mica in diamentru, ca un cos si ustura rau.

Exista ceva tratament preventiv ? Sau ce fel de analize trebuie sa imi fac si unde sa merg(ce doctor/specializare) pentru a afla daca am luat ceva nedorit.?

Sunt foarte speriat si ma gandesc la chestia asta destul de des. Daca cineva e in cunostinta de cauza, rog sa ma ghideze pentru a confirma sau infirma prezenta unei boli cu transmitere sexuala.

O zi buna !
Dani C.
10 comentarii
0
30-09-2008, ora 00:00
dani06
Nu este medic/terapeut
dani06
Am uitat sa precizez faptul ca ochii imi sunt foarte obositi, si sunt nevoit sa umblu cu sticluta de "tears naturale" si "visine" la servici ca sa pot sa ii tin deschisi. Fara picaturi, clipesc foarte des, si imi vine sa ii strang in continu
0
30-09-2008, ora 00:00
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Buna Dani,
Parerea mea este sa mergi la un medic urolog, trebuie sa fie in orasul tau si niste analize de sange ar ajuta mult la descoperirea unei eventuale probleme.Dar pe acest forum am invatat ca, daca te gandesti la o posibila boala orice mic simptom iti pare in directa legatura cu acea problema.e bine sa mergi la medic dar nu asocia fiecare discomfort cu o posibila boala.Pt. linistea ta fa-ti ceva analize.
Numai bine!
0
30-09-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Este recomandat ca la cea mai mica banuiala de a fi luat o boala venerica sa ne prezentam la medicul de familie sau la medicul dermato-venerolog. Veti fi indrumat catre un centru de testare si in functie de rezultatul testului se va prescrie tratamentul potrivit. Cu cat tratamentul este inceput mai repede cu atat este mai eficient.
De asemenea nu trebuie uitat faptul ca singura metoda contraceptiva care protejeaza si impotriva marii majoritati a infectiior cu transmitere sexuala este prezervativul!!
Unele boli venerice se manifesta vizibil si rapid dupa ce au fost contractate, in timp ce la altele primele semne vizibile apar dupa perioade lungi de timp. Asta inseamna ca o persoana poate avea boala si o poate transmite fara sa stie!orice contact sexual (vaginal, oral sau anal) neprotejat cu o persoana a carei stare de sanatate nu o cunoastem suficient de bine, inseamna expunerea la un risc foarte mare deoarece orice leziune (bucala, anala, vaginala sau de la nivelul penisului), indiferent de marime favorizeaza transmiterea sau luarea bacterilor sau virusilor!transmiterea sau luarea unei boli venerice se poate face si dupa un singur contact sexual neprotejat!se pot transmite sau lua si mai multe boli venerice deodata!
uneori bolile venerice nu prezinta simptome (poti sa fi infectat si sa nu stii si, bineinteles sa o transmiti fara sa vrei). Alteori simptomele pot fi similare cu ale altori boli, care nu au transmitere sexuala:
stare de slabiciune,
febra,
frisoane,
diaree,
varsaturi,
lipsa poftei de mancare
0
30-09-2008, ora 00:00
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Deci, Dani, este adevarata zicala aceea ca barbatul gandeste cu sula si nu cu mintea?
Mintea ta unde era atunci? In Chiloti?
Scuza-ma dar meriti sa te certe cineva si pt k sunt mai mare k tine, o sa-mi permit! Du-te si fa un control k sa te linistesti si mai du-te si cumpara 1 bax de prezervative sa le ai acolo pentru alte partyuri!!!!
Sa ne tii la curent
Alisss
0
01-10-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
ali39...m-ai dat pe spate! =)))
0
01-10-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
;))))))))))))
0
02-10-2008, ora 00:00
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Buna la toata lumea !
Fetelor, scuze k am vb putin c-am vulgar dar cred ca merita !
Pai in ziua de azi, cu atata campanie impotriva bolilor cu transmitere sexuale, sa se duca cu o necunoscuta fara a avea prezervativ?
Nu pot sa cred! Si apoi sa afle ca nush ce boala ar avea! Inconstient, zau!
Nu am dreptate?
Dani, sper k nu te-ai suparat! Esti tanar, probabil si frumos si e pacat de tine sa contactezi ceva de care sa tragi toata viata, nu-i asa?
Aliss
0
02-10-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Aliss ai fost tare ;)) Sincer in lumea asta este nevoie de oameni ca tine ca sa-i mai trezeasca pe unii la realitate!!Eu nici cu sotul meu nu mai am contact sexual fara prezervativ ;)) De unde sa stiu eu ce face el?Asa ca mai bine ma asigur ;)) Chestia este, ca daca urmaresti id-urile de pe forum o sa intalnesti mai multe persoane care repeta greseala!!Hai ca gresesti o data, de 2 ori...dar si a 3-a oara inseamna ca nu ii duc mintea pe bune!A gresi e omeneste, dar trebuie sa invatam din greseli, mai ales din greseli!Pup
0
03-10-2008, ora 00:00
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Pup si eu.
Nu vezi ca degeaba ii mai certam, ii mai invatam ca nu pricep nimic? Tineretul asta, doamne, nu stiu unde o sa ajunga!
Ma ingrozesc cand citesc pe forum cazuri de boli venerice, evolutia lor, complicatiile lor, cazuri de fete, unele minore, care raman gravide cand ar putea sa se protejeze ca au cu ce, si altele si mai grave, condiloame, negi, gonoree, sifilis de nu mai scapi o viata de chin..
Prevervative sunt si la librarie numai sa le iei si e sfant.Si eu le folosesc dintotdeauna.
Ai vazut, unele sunt cu miros de menta, de piersici, de mere, de capsuni, de banane, sunt colorate, sunt de zi, de noapte etc. de ce nu le-o place ? Glumesc acum sa ne mai descretim fruntile!
Dar asta e nu le poti zice ce sa faca pt ca unii te mai si jignesc aici pe forum! Zic ca vor o parere si apoi te fac pulbere.
Acum bietul Dani, cred ca e pe la doctori sa-si faca analizele, ca vad k nu a mai dat nici un semn.
Ii doresc sa nu aiba nimik.
Alizz
0
03-10-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
da Aliss, ai dreptate dar treaba lor ca pana la urma urmei este pielea lor in joc!!daca nu invata sau nu asculta de parerile bune ghinionul lor!!vorba ta, acum au de unde alege dupa preferinte!!probabil ca este foarte stresat dani si da o gramada de bani pt analize si doctori cand un simplu prezervativ il putea scuti de tot cosmarul asta!!dar asta e...nu ii putem obliga noi sa faca ceea ce trebuie!iti dai seama ca daca toata lumea era ca noi doua nu mai existau atatea probleme din astea ;)) pup
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Bolile cu transmitere sexuală la vârstnici - o povară pentru sistemele de sănătate
  •