Ce ar putea fi - mi-a venit in cap sa ma sinucid, ma gandesc ca nu o sa ma pot controla

55 comentarii 1 2
1
30-07-2022, ora 21:28
Emi8
Nu este medic/terapeut
Emi8
Sunt de acord cu Dna. Psiholog.

Mergi la o consultatie. Gandurile astea sunt chinuitoare si poate nu vor trece de la sine. Pot aparea si altele chiar si compulsii.

Deci mergi la doctor.
1
30-07-2022, ora 21:32
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Emi8, ai cam dreptate (m-am tot gandit astazi la cazul lui Paul), asa cum i-am zis si Clarei, nu are depresie, dar na, m-am luat si eu dupa ceva medici care legau automat suicid de depresie fara sa mai auda ce ai de zis.
Insa nu e, ca depresivul nu gandeste ca el, nu are frica de suicid, e cu totul altceva.

O sa-si revina cu un tratament bun, deci sa stea linistit, oricum daca ai frica, e posibil doamne fereste sa si pui in practica, nu e de joaca.
Ca iti e frica de un gand care vrea sa te impinga sa faci cu tare lucru, altfel nu ai mai avea frica.
Dar asta e doar o parere de a mea, poate nu e asa.
Pana la urma nu avem cum sa stim sigur daca poate pune in aplicare sau nu.

Ar trebui sa ramana un echilibru, urca intensitatea gandului, urca si anxietatea si se opune gandului, dar daca anxietatea nu mai urca peste un anumit nivel, dar urca impulsul mai tare, nu stim ce ar putea fi.
De aia cand omu are o problema psihica, de urgenta la medic, nu ne jucam cu asa ceva.
0
30-07-2022, ora 22:14
Paul 1
Nu este medic/terapeut
Paul 1
Eu am frica asta obsesiva ca daca o sa pierd controlul desi eu nu cred ca e asa, tot am o frica sa stau singur cand nu sunt singur si sunt departe de pericole sunt linistit
0
31-07-2022, ora 08:20
Paul 1
Nu este medic/terapeut
Paul 1
Am devenit asa de speriat incat mie si frica sa stau singur acasa
0
31-07-2022, ora 11:22
Paul 1
Nu este medic/terapeut
Paul 1
Cateodata stau si ma gandesc oare e cv in neregula cu mine
0
31-07-2022, ora 11:34
Paul 1
Nu este medic/terapeut
Paul 1
Ma simt de parca as fi singurul asa
0
31-07-2022, ora 11:54
Paul 1
Nu este medic/terapeut
Paul 1
Pai da costy dar daca nu ar exista frica si numai impulsul nu cred ca ar mai toc deoarece daca ai doar dorinta de a face acel lucru e altcv pe mn ma nelinisteste gandul ca o sa cedez dar poate nu e asa
1
31-07-2022, ora 15:12
Emi8
Nu este medic/terapeut
Emi8
Paul 1. Ai spus ca te gandesti cateodata daca este ceva care este in neregula cu tine.

Da normal ca ceva este in neregula cu tine
Adica e foarte posibil sa fi dezvoltat TOC.

Cand ai o afectiune psihica indiferent de natura si gravitatea ei este logic ca ceva nu este in regula cu tine.

In regula sunt cei care nu sufera de vreo afectiune fie psihica fie fizica. Cei ce sufera de afectiuni indiferent care ar fi ele nu sunt in regula.
1
31-07-2022, ora 21:07
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Paul, pai cum adica "cred ca ceva nu e in ordine cu mine", pai acuma ai descoperit america ? Logic ca nu esti deloc in regula, ce-ti ia asa mult sa te prinzi mai ales dupa ce de cateva zile ti s-a spus asta, si ti s-a si explicat.
Pai poti ceda, daca nu te duci mai repede la doctor, s-ar putea sa pierzi controlul, deci nu risca.

Emi8, eu nu stiu de ce, dar nu cred ca e va duce la medic, sau poate gresesc eu, el e bolnav de nu se poate, si el "cred ca nu e ceva in regula cu mine", desi i s-a zis de 3 zile ce si cum.
0
31-07-2022, ora 22:01
Paul 1
Nu este medic/terapeut
Paul 1
Am observat ca esti singurul de pe platforma asta care zice ca poti ceda adica cei care au obsesii sa le faca rau celor dragi o sa cedeze si o sa devina criminali mai indoiesc de asta
0
31-07-2022, ora 22:05
Paul 1
Nu este medic/terapeut
Paul 1
Eu inteleg acum ca am o problema o sa ma duc o sa vad ce am dar nu cred ca poti sa faci cv de care ai obsesie si frica
1
01-08-2022, ora 00:18
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Poate oi fi singurul care iti zice adevarul, nu stiu ce sa zic. Si pana la urma unde scrie ca sigur nu ai ceda !? Te indoiesti pe ce baza ?
Ete nu, ba unii pot deveni si criminali, tu nu stii ce poate face o boala psihica din om, te face din om neom daca nu se trateaza la timp acel om. Nu ai auzit la tv ? "X cu prob psihice a omorat pe cutare".
Eu am zis ca posibil sa cedezi, n-am zis ca sigur.
Dar sa zica majoritatea ca nu e posibil, e o prostie, nu putem sti sigur, depinde de om, unu cedeaza, altul nu, nu poti generaliza, adica medicina mondiala nu stie cu ce se mananca bolile psihice asa mai serios, dar stiu cei de aici sigur ! Fi serios.

Deci ce ti-am zis eu te ajuta, ca te face sa te duci mai rapid la medic, ca daca se intampla ceva, astia de te mint ca is ei siguri ca nu se poate ceda, nu raspund ptr faptul ca te-au asigurat de ceva ce nu aveau cum sa te asigure, tu bazandu-te pe ei, poate nu te-ai dus la medic, si aia e.

Deci preferi minciuna sau adevarul ?
Adevaru e ca nu stie nimeni daca poti ceda sau nu, insa este posibil sa da sau nu.

Si gandeste-te si tu logic de ce e cum zic, de unde pot fi ei siguri ca nu ai putea ceda ?! Chiar daca 5 n-au cedat, sau ei nu au cedat, asta nu inseamna nimic, poate s-au dus la medic la timp, poate asa a fost la ei chiar daca nu s-au dus la medic, asta nu inseamna ca la toti e sigur la fel.
Nici nu poate exista o statistica in acest sens, ca multi chiar daca au cedat sau nu, nu s-au dus la medic, nu sunt luati in evidenta, nu stim de ei, nu stii daca si-au facut rau singuri, daca au devenit criminali, etc.
1
01-08-2022, ora 09:03
Paul 1
Nu este medic/terapeut
Paul 1
Nustiu ce sa ma mai fac mie frica sa stau singur acass ca o sa pierd controlul plang in fircare dimineata daca eu nu vreau sa omor pot sa imi pierd controlul?
1
01-08-2022, ora 09:05
Paul 1
Nu este medic/terapeut
Paul 1
Mai ales cand vad asemenea comentarii ca o sa mor fara sa vreau cum sa nu plangi eu nu vreau asta
1
01-08-2022, ora 09:08
Paul 1
Nu este medic/terapeut
Paul 1
Plang in fiecare zi de cand cu gandul mai bn nu il aveam cu ce am gresit vreau doar sa traiesc atat
1
01-08-2022, ora 09:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
E obligatoriu sa faci tratament. De ce nu intelegi?
1
01-08-2022, ora 10:01
Paul 1
Nu este medic/terapeut
Paul 1
Pai o sa fac dar am frica asta ca nu o sa pot controla ce mi se intampla in cap
1
01-08-2022, ora 10:03
Paul 1
Nu este medic/terapeut
Paul 1
Vorbisem saptamana trecuta cu un psiholog si maine am programare de vreo 2 3 zile eram mai linistit cand am vazut mesajele tale ca nu o sa se intample dar iar am vazuf comentarii ca o sa cedez si chestii de genu
1
01-08-2022, ora 10:04
Paul 1
Nu este medic/terapeut
Paul 1
Nici nu stiu ce sa mai cred
1
01-08-2022, ora 10:08
Paul 1
Nu este medic/terapeut
Paul 1
Cum poti sa iti indeplinesti o activitate cand stai doar cu gandul ca oricum nu o sa ma mai pot controla si o sa ma sinucid
1
01-08-2022, ora 14:19
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cu tratament. Mesajele nu conteaza. Oricum tratamentul e obligatoriu sa il faci. Programeaza-te si la psihiatru.
1
01-08-2022, ora 15:05
Paul 1
Nu este medic/terapeut
Paul 1
Chiar este posibil sa imi fac rau adica sa pierd controlul de la aceste ganduri
1
01-08-2022, ora 17:00
360
Nu este medic/terapeut
360
nu are nimeni cum sa prevada acest lucru. nici tu, nici altii. de aceea e bine sa iei tratament. asta e un singur simptom, insa ceva imi spune ca mai sunt si altele pe langa. riscul e ca problemele pe care le ai acum, s-ar putea sa se dezvolte si sa ajungi la alte probleme medicale cel putin la fel de periculoase. asta desigur, doar daca nu iei tratament
1
01-08-2022, ora 17:37
Paul 1
Nu este medic/terapeut
Paul 1
Iti dai seama ca nu o so las asa dar mie frica ca poate nu o sa apuc nici nu mai vreau sa vad cutite parca mie scarba de ele si totul doar de la un gand
2
01-08-2022, ora 19:42
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Clara a zis bine, ai nevoie de tratament si va fi bine, dar ai zis deja ca ai programare la medic, e f bine, nu o sa se intample nimic pana la medic.
Adaugă un comentariu / răspuns
55 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul