ce combinatii de solutii contine Colargolul?

07-12-2013
oanaioana
Nu este medic/terapeut
oanaioana
Va rog domnule dr.spuneti-mi ce combinatii de solutii contine Colargolul?arr cumva. Dexa si biseptol??multumesc.Protalgolul este bun??doar acesta am reusit sa-l gasesc.Care este diferenta de solutii componente?Mi s-a spus ceva de saruri de Ag.multumesc.!
16 comentarii
0
07-12-2013, ora 19:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu conine nici dexa si nic biseptol
sunt la fel de bune si colargol si protargol
0
07-12-2013, ora 21:19
oanaioana
Nu este medic/terapeut
oanaioana
Multumesc mult
0
08-12-2013, ora 22:43
oanaioana
Nu este medic/terapeut
oanaioana
Cate picaturi de Protalgol pun unei fetote de 3 ani?si cate pic.ulei volatil de eucalipt s pun la 100ml.ceai de musetel?Multumesc.
0
10-12-2013, ora 08:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cate 1-2 pic la 8 ore.. obligatoriuu dupa ce este curat nasul si picaturile puse in pozitie culcat pe spate
ulei volatil 2-3 pic
0
10-12-2013, ora 17:36
oanaioana
Nu este medic/terapeut
oanaioana
Multumesc mult.
0
28-01-2014, ora 16:18
mihaellana
Nu este medic/terapeut
mihaellana
Buna ziua,

Am si eu o intrebare pt dl doctor...am o fetita de 4 ani jumate, cu multe probleme cauzate de viroze. In toamna mi s-a spus ca are polipii destul de mari, dar nu se pot opera inca. Pana in aceasta iarna a facut doar rosu in gat si cateva bronsiolite (2 in iarna trecuta). Acum 2 saptamani a facut prima otita medie la urechea stanga. Dupa terminarea tratamentului cu antibiotic Klacid si Maxitrol pt nasuc, la doar 3 zile a facut inca o viroza care a dubutat brusc cu stare subfebrila si secretii muuuuuuuulte, vascoase si galbene. Inca nu as vrea sa-i dau antibiotic, nici macar local. Ii curat nasul cu multa apa de mare, de azi ii fac si aerosoli cu ACC si i-am pus picaturi Viblocil in nas. Problema este ca aceste picaturi nu vad sa dea vreun rezultat pana acum, le ia deja a 3-a zi. Le-as schimba cu Colargol, am auzit multe lucruri bune despre el, inca nu l-am incercat. Intrebarea mea este daca pot sa le schimb acum, sau trebuie sa treaca cateva zile intre cele 2 solutii

Multumesc anticipat!
0
28-01-2014, ora 18:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nici colargolul NU desfunda nasu..
el are proprieteti de tratament
nasul se mai poate desfunda cu ser. Efedrinat, bixtonim, , s, a vazoconstrictoare
0
28-01-2014, ora 19:07
mihaellana
Nu este medic/terapeut
mihaellana
Exact. Nu vreau sa-l desfunde, vreau sa scada in intensitate secretiile, sa nu mai fie galbene. Nasul il desfundam cu apa de mare si luam in paralel Revigrip pt fluidificare. Cautam o solutie de tratare a iritatiei din nas si dezinfectare fara antibiotic... iar Vibrocilul pe langa ca nu a dat rezultat, mai da si dependenta daca e folosit in exces, iar noi facem rinite frecvent.
Multumesc pt raspuns!
0
29-01-2014, ora 14:06
mihaellana
Nu este medic/terapeut
mihaellana
Pot sa-i dau copilului concomitent Colargol si Maxitrol? Mucisorii nu au scazut doar cu Colargol, din contra parca sunt mai multi, mai vascosi si mai galbeni, desi culoarea e greu de observat acum. A facut si putina febra. I-am dat Nurofen si ii fac aerosoli cu ser fizilogic si ACC (2.5ml si 1ml). Imediat ce reusesc sa fac o programare la ORL mergem la control, dar pana atunci imi puteti spune daca gresesc sau nu cu tratamentul?
0
29-01-2014, ora 15:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. pot fi folosite impreuna.. initial maxitrol
0
29-01-2014, ora 16:30
mihaellana
Nu este medic/terapeut
mihaellana
Multumesc mult!
0
09-05-2014, ora 15:55
otilia74
Nu este medic/terapeut
otilia74
As dori si eu raspuns legat de colargol. Am inceput de ieri sa-l folosesc la fetita mea de 6 ani si 7 luni, a fornait toata noaptea iar de dimineata a inceput secretii grose verzi, galbui. Pot sa folosesc si maxitrol? Daca da cat timp sa las intre ele? multumesc mult
0
07-07-2014, ora 12:47
victoy0111
Nu este medic/terapeut
victoy0111
Va rog sa ma ajutati cu o parere... Baietelul meu are otita seroasa. Era programat pentru operatie de scoatere a polipilor, dar a racit si s-a contramandat pana ii trece raceala. Raceala i-a trecut, dar tusea NU ii trece de 3 săptămâni. Ii pun Colargol, Bixtonim, ii dau Aerius, sirop de patlagina, dar tusea nu dispare. Am inteles ca secreţiile din nas coboara in gat si de aceea tuseste. Am citit pe acest forum ca recomandati aspiratia nasului înainte de Colargol, dar lui nu am ce sa-i aspir, ca nu ii curge nasul. Se poate opera daca tuseste? Ce sa ii mai dau, ca sunt disperata. Otita seroasa ii afectează auzul si daca il voi opera, mi s-a spus ca la o luna dupa operatie ar trebui sa aibă urechile curate. Cu o luna in urma a facut tratament IV cu Cefort pentru puroi in gat. Nu as vrea sa ii mai dau antibiotic.
0
08-07-2014, ora 10:19
otilia74
Nu este medic/terapeut
otilia74
Buna ziua Dr. Flueraru. As avea o rugaminte la dvs pentru opeartia de polipi ce o sa aiba fetita mea peste 3 saptamani ce antibiotic ar trebui dat? Aici in Anglia nu I se da nimic si nu as vrea sa I se infecteze plaga la nas.Nici macar analize de sange nu i se fac inainte de operatie. Mentionez ca fetita are si imunitatea foarte scazuta si de aceea nu vreau sa risc. Sunt f lamurita de medicii de aici.

Va multumesc. Astept raspunsul dvs cu mare nerabdare.
0
04-12-2014, ora 20:19
Jay20
Nu este medic/terapeut
Jay20
Buna ziua! Domnul doctor, pot administra concomitent Pulsatilla CH5 si Colargol unei fetite de 1 an si 5 luni? sau se exclud reciproc? Va multumesc!
0
05-12-2014, ora 10:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu nu se exclud.. fiindca colargolul 1 pic la 8 ore NU se absoarbe in sange
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.