Ce este de facut?

11-09-2019
Alexxx95
Nu este medic/terapeut
Alexxx95
Buna sunt elena si am 24 de ani. Sunt cu un baiat de 26 de ani de mai bine de 4 ani. Am ajuns intr un punct critic al relatiei noastre. Numai merge iar el numai vrea. Trebuie sa ne mutam din casa in care stam iar el vrea singur iar eu insist sa ne mutam impreuna. Relatia asta are ceva timp de cand nu merge. Am trecut de la stari de plans la a fi puternica dar eu il iubesc si vreau sa diu cu el. El se simte la fel de prost ca mine. Nu a plecat inca din casa si nu a cautat sa plece dar spune ca numai poate asa. Eu am vb cu el si i am spus ca sunt dispusa sa incerc si imi spune ca ar faceo doar pentru mine. Pentru ca nu are de ales. Are momente cand ma ia in brate si ma strange tare dar are momente cand e foarte rece cu mine. Crede ca nimic nu va mai fi la fel si ca am trecut peste prea multe. Recent am descoperot ca vorbeste cu cineava si mi a spus ca doar a vorbit cu aceasta fata
Si eu am avut aceasta tendinta sa o fac camd ma simteam singura. Este genul de baiat foarte calm si tine multe in el. Eu simt ca vreau sa il recuperez sa ne mutam impreun si facem sa fie bine. Ma gamdesc ca daca vreia pleca demult de langa mine indiferent de ce zic eu. Ce as putea sa fac ?
3 comentarii
0
11-09-2019, ora 15:58
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Nu îl presa, ca obții efect invers de ce-ți dorești. Incearca sa ai o discuție serioasă cu el vezi ce- l deranjează, ce își dorește, ce ar trebui să faceți ca relația să aibă un viitor. Dacă e nevoie, propune-i o consiliere de cuplu. Dacă nimic nu merge, luați o pauză să vedeti daca simțiți nevoia sa fiți împreună. De multe ori lipsa celuilalt te face să- l dorești
0
11-09-2019, ora 17:09
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
E probabil un moment prielnic sa aveti o discutie mai ampla despre ce anume ar putea sa se schimbe in bine in relatia voastra si despre cum vedeti fiecare viitorul. Un terapeut de cuplu poate sa va sprijine in aceasta discutie, pentru a obtine cat mai mult din ea.

Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu - Psihosexolog
0
15-09-2019, ora 11:19
Psiholog Robu Madalina
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Robu Madalina
Buna, Elena!

Imi pare rau ca treci prin dificultati amoroase. O relatie merge intotdeauna daca amandoi sunt dispusi sa comunice deschis unul cu celalalt. Inteleg ca va doriti lucruri diferite, ceea ce poate insemna o ruptura dureroasa pentru tine. Cred ca pentru a intelege mai bine ce-ti doresti cu adevarat, te poti concentra pe nevoile tale si felul in care el ti le indeplinea. Asa poti vedea mai exact ce obtineai tu din relatie si ce obtinea el. Ii poti sugera terapie de cuplu ca sa va puteti co-regla altfel daca acum ati ajuns in impas.

Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul