Ce inseamna rezultatul acestor analize?

06-06-2015
Catalina Gabriela
Nu este medic/terapeut
Catalina Gabriela
Buna ziua, am fost diagnosticata cu hirsutism iar doamna doctor mi-a dat sa fac cateva analize de sange. Acestea sunt rezultatele:
ADH (vasopresina) 5
Anti-TPO ( Anti-tiroidperoxidaza) 5
FT4 (Tiroxina libera) 13, 4
TSH (Hormon de stimulare tiroidiana) 1.01
Testosteron 1.86
Testosteron liber 0.017
Calciu ionic 4.19
Calciu seric 9.6
Proteine totale serice 7.2
Glucoza serica 88
Insulina 14.6
Indice HOMA 3.17

Apoi am fost trimisa sa fac o ecografie abdominala in urma careia am aflat:

Colecist cu multiple mici imagini ecodense, grupate decliv, cu slabe umbre posterioare (microcalculi VB) CBP. (5mm), CBIH., VP. (9mm) in limite normale. Tin sa mentionez ca bunica mea a murit acum doi ani de pancreatita.

Ovar drept cu dimensiuni crescute (40/23mm), cu o formatiune chistica de 23/18mm
Meteorism abdominal prezent.

Si am mai facut o ecografie glanda tiroida

LOB DREPT in treimea medie se schiteaza un micronodul izoecodens de 0.67/0.55, inferior, la jonctiunea cu istmul se evidentiaza o imagine micrinodulara hipoecodensa de 0.82/0.50.

LOB STANG in treimea medie se schiteaza un micronodul izoecodens de 0.91/0.65.

Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti ce inseamna aceste rezultate...nu mai stiu unde este bine sa mai m erg si ce doctor sa mai consult.
Va multumesc
2 comentarii
0
27-06-2015, ora 19:42
lachriss
lachriss
Buna ziua. In ceea ce priveste ecografia abdominala, am sa va raspund eu. Aveti litiaza biliara veziculara, adica "pietre la fiere". Datorita faptului ca acestea sunt multiple si de mici dimensiuni, ar fi recomandat sa scoateti fierea, deoarece pietricelele respective pot migra si da complicatii (ex pancreatita acuta)care vor face interventia chirurgicala mult mai laborioasa. Pentru formatiunea chistica ovariana ar fi de dorit sa va consulte un medic ginecolog.
0
28-06-2015, ora 14:06
Catalina Gabriela
Nu este medic/terapeut
Catalina Gabriela
Va multumesc foarte mult pentru raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.