Ce tratament recomandați pentru un chist laringian cu diametrul de 2 cm?

12-02-2023
Carminapanus
Nu este medic/terapeut
Carminapanus
Am un chist laringian cu diametrul de 2 cm, însoțite dureri de gât și tuse seacă.
Mi s-a recomandat un tratament cu antiinflamatoare de uz intern și extern dar, după o săptămână, nu constat nicio ameliorare sesizabila.
Ce opinie aveți?
3 comentarii
0
13-02-2023, ora 05:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Sa tratați Cauza.. Apariției chistului
1. O infecție dentara în zona poate da ca si complicatie ganglioni chisturi pe faringe laringe
2. Un reflux gastro esofagian și alimentele acre iuți acide pot duce la inflamații Faringo laringiene prin iritatie
PS..
Puteți scrie mai amănunțit vârsta. Sex. Înălțimea și câte kg aveți?
Dacă s-a făcut consult orl. Endoscopie laringiana.
Pe ce zona a laringelui este situat chistul.. Din interior sau pe exterior???
0
13-02-2023, ora 09:42
Carminapanus
Nu este medic/terapeut
Carminapanus
Mulțumesc mult pentru acest prim răspuns.
As vrea să completez cu următoarele date personale: sex F, vârstă 39 ani, inaltimea: 1, 67 m, greutate: 51 kg.
Chistul a fost depistat în urma unei ecografii, la un medic ORL-ist care presupune că s-a format prin spargerea unui vas de sânge, urmare a unei tuse excesive generată de o viroză respiratorie.
Ceea ce mă intrigă este, însă, faptul că nu cedează la tratamentul medicamentos administrat de medic. La consultul efectuat acum 3 zile, mi s-a recomandat prelungirea tratamentului cu încă 2 săptămâni.
Sunt însă panicata și m-ar ajuta mult opinia dvs.
Cu multa stimă,
Carmen Dumitrel
0
13-02-2023, ora 13:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ecografia. arata prezenta unui chist in profunzimea tesuturilor
dar daca vorbim de laringe.. el se Examineaza prin interior... cu Oglinda.. la orl sau cu endoscopul.
atunci se vede foarte bine interiorului laringelui si unde se afla chistul.. pe epigloota, pe corzile vocale...s.a.m.d
cat despre Tuse. pot raceala.. trebuie sa stii ca Nurofenul, Vit C.. citricele, lamaia.. irita foarte mult Stomacul.. produc reflux si acidul gastric..irita si usuca gatul
asta intretine tusea si disconfortul la inghitit
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Laringele
  •