Inflamatie faringe laringe

23-12-2011
DianaParsu
Nu este medic/terapeut
DianaParsu
Buna ziua.

Va scriu pentru a ma dumiri asupra situatiei mele pana reusesc sa am o consultatie in Serviciul de ORL (am programare dupa Sarbatori):
antecedente: sinuzita cronica de aprox 10 ani (se manifesta acut de 2-3 ori pe an), fumatoare- 10 tigari/zi
istoric: 1 saptamna petrecuta in grup mare (o sedinta de 1 saptamana cu 300 perosane prezente), fumat mai mult decat de obicei si stat in fum de tigara.
de 1 saptamana am gatul foarte rosu, inflamat si dureros cu jena foarte puternica la inghtire si atat. Pe 17, 18 decembrie tratament homepat, cu ceai, lapte cald, miere, gargara cu sare, biosept, trachisan, nurofen. Starea s-a agravat si era dificil sa vorbesc sau sa respir. Prezentare la camera de urgenta unde dr. generalist nu are un diagnostic clar, trece pe reteta Laringita; este speriata de edemul din gat si imi face dexametazona intravenos; afirma ca a vazut cu otoscopul puroi 'in spatele nasului' recomanda consult ORL. Imi prescrie: Aerius, Arcoxia, Sinuoret, Bioparox spray, Neovox- drajeuri, paracetamol sinus si Klacid daca fac temperatura. De luni iau acest tratament si azi (vineri) si tuatia este aceeasi. Nu am luat antibioticul deoarece nu am avut nici un fel de febra sau simptom de raceala. Gatul este tot rosu, inflamat si dureros.
Aveti idee ce tip reactie este? Ce atitudine ar trebui sa iau in continuare?
Multumesc anticipat.
4 comentarii
0
24-12-2011, ora 07:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Iritatia faringelui a cost accentuata si de medicatia incorecta.
Nurofenul este in antinflamator care irita mucosa gastric a, provoaca aciditate, reflux si Irita si Mai mult faringele.
.renunti la fumat, fructe citrice, bauturi acidulate, muraturi, otet, ciocolata.s.a
Inhalatii, gargara, aromoteraoie
Vit a uleioasa cateva pic tinute pe limba
0
24-12-2011, ora 13:08
DianaParsu
Nu este medic/terapeut
DianaParsu
Multumesc.
Am reusit sa gasesc o programare la ORL pt marti. Am pastrat numai Sinupret si Bioparox (Aerius, Arcoxia si Nurofen mi-ai spus sa le iau doar 2-3 zile si intr-adevar am avut reflux gastro-esofagian in acele zile chiar daca am luat Nexium 20mg ). Credeti ca ar trebui sa iau antibioticul pana marti? Mi-e teama de o infectie localizata/colectata intr-un sinus sau un spatiu inchis din zona capului. Va voi spune concluzia medicului orl-ist dupa consult.
Multumesc pentru promptitudine.
Craciun Fericit!
0
24-12-2011, ora 20:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu e cazul de antibiotic
Doar ce am scris si ce AI enumerat din medicatie
0
29-07-2012, ora 11:42
kristina22
Nu este medic/terapeut
kristina22
Va multumesc din suflet, domnul dr.Aseara nu m-am odihnit deloc ca eram si mai speriata, ma gandeam la multe.Simteam calduri in ceafa si intepaturi, plus inima imi batea cu putere si ma ustura asa in capul pieptului.Sa fi fost o stare de anxietate?In ce conditii se produce accidentul vascular ?mi-e foarte frica sa nu patesc asa ceva in aceste crize, aveam o tahicardie de 100 batai.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Laringele
  •