Imi sunt afectate corzile vocale... laringita

30-07-2010
dc2009
Nu este medic/terapeut
dc2009
Buna ziua! Numele meu este Dana. Am o problema is nu+i gasesc remediu. Am ragusit initial de la o inghetata...m+am gandit ca e de moment si nu prea i+am dat importanta, imi reveneam si iar raguseam; dupa 3 saptamani am consultat un orl-ist care mi-a spus ca imi sunt afectate corzile vocale si ca e o laringita care poate sa coroboreze si cu sinuzita maxilara care o am de mai multa vreme. Am primit tratament cu eficef 7 zile, bioparox - 7 zile, sinupret - 10 zile, erdomed si aerosoli cu ACC - 7 zile. Am terminat tratamentul iar eu sunt la fel, ragusita si nu inteleg de ce. Si ar mai fi ceva, inainte de a merge la medic am luat tinctura de propolis dim si seara cate 20 de picaturi sec, nediluate in apa, vreo 4 zile, credeti ca tinctura fiind cu alcool putea sa+mi afecteze corzile vocale? ce se mai poate face? Poate fi grav?
Multumesc!

Ieri am fost la control, din pacate d-na doctor este in concediu, iar la telefon mi+a spus sa mai continuu tratamentul inca 5 yile cu sinupret si erdomed, oricum ragseala nu s-a ameliorat, am voce, nu mi+am pierdut+o deloc in timpul asta doar ca e ragusita.
Imi puteti da un sfat?
Multumesc
33 comentarii 12 Înainte ›
0
30-07-2010, ora 11:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tinctura de propois.., ne diluata.. NU are cum sa ajunga la corzile vocale.. dar este un Iritant puternic a mucoasei faringelui si gastrice.. Cred ca ai facut o gastrita cu reflux gastroesofagian.. care a afectat mucoasa faringelui.. si indirect laringele.
1. Regim alimentar strict fara bauturi acidulate, muarturi, otet si fructe citrice !
2. Inhalatii cu ceai de musetel fierbinte + 2 pic de ulei volatil de eucalipt + 2 pic de ulei volatil de lamaie
dupa ce se mai raceste ceaiul. tot cu el faci Gargara...
3. Redigest 3 pe zi inainte de masa
4.Eurespal 3 pe zi.. dupa masa
0
30-07-2010, ora 11:41
dc2009
Nu este medic/terapeut
dc2009
Multumesc mult pentru raspuns, oare daca iau eurespal si redigest trebuie sa renunt la sinupret si erdomed? Interactioneaza? Si cat timp administrez acest tratament?
Multumesc inca o data
0
30-07-2010, ora 12:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da poti intrerupe erdomedul si sinupretull
tratamentul 10 zile minim...
0
05-08-2010, ora 11:04
90210aca
Nu este medic/terapeut
90210aca
Buna ziua dnl dr,

In urma cu o saptamana, intr.o dimineata m.am trezit cu nasul infundat si cu o puternica reactie alergica(aveam niste pete pe mine, in zona bazinului).Am fost la camera de garda si dna dr m.a pus sa fac un SFS si o radiografie la plamani.In prima instanta mi. a zis ca am sinuzita fronto maxilara si ca sunt un pic racit la plamani si mi.a dat tratament cu Ampicilina +Gentamicina +ketonal +agocalmin injectabil la 12 ore (pentru 5 zile)si pt alergie mi.a dat claritin si clorocalcin.Insa a doua zi mi s.a umflat piciorul si un pic mana la degetul mare si la muschiul de antebrat, am fost inapoi si mi.a dat prednison de la 10 pastile la 6 timp de 5 zile.Asta a fost intr.o joi.Lunea care a urmat am fost la consult la o.r.l. si medicul mi.a pus diagnosticul de rinosinuzita maxilara acuta bilaterala.La dinti nu am nimic.Mi. dat tratament cu Biorinil spray 2 puf/3zi, Sinupret 3/zi, Lekoklar 1/zi si Flamexin 1/zi.Dupa primul tratament am inceput sa respir bine, nu mai am nasul mt infundat si am gust si moros, insa dimineata cand ma trezesc dureaza cam 20 min pana imi revine mirosul pt ca desi nu am nasul infundat am nu am miros.La o.r.l mi.a spus ca mai am un pic de puroi in nas si ca nu ar vrea sa imi faca punctie.As putea sa scap de punctie?Si daca nu e dureroasa?Osa mai am pb pe urma cu sinuzita daca fac punctie?SI de luni nu mai iau claritin si prednison, nu mai iau decat clorocalcin, dar inca mai am mana si piciorul un pic umflate?Ce AS PUTEA SA FAC?Va multumesc frumos.
0
05-08-2010, ora 12:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu vad legatura intre sinuzita si umflarea picioruluil
cred ca trebiui sa mergeti si la un dermatolog.. si la un alergolog
pentru sinuzita trebuie safaceti inhalatii cu ceai de musetel fierbinte.. la 200 ml+ 3-4 pic de ulei volatil de Eucalipt..
peste 10 minnute.. faceti spalaturi nazale cu acelas ceai !!!
0
04-01-2011, ora 23:19
anissa
Nu este medic/terapeut
anissa
Domnule doctor , am si eu o rugaminte, a-ti putea sa imi spuneti :am facut o radiografie la sinusuri mi s-a spus ca am o sinuzita veche cronica mi-a iesit la radiografie un mucus foarte vascos si nu imi da nimic ca tratament ca nu are ce sa vin cand imi este rau.Am plecat cu acest diagnostic intradevar acest mucus ma scoate din minti simt cum imi sta in gat, cum imi coboara din nas in gat, am mai luat sinuptret cand mi se infunda nasul si picaturi cu apa de mare.Cineva mi-a zis de ERDOMED ca e un trofic ptr mucoasa sa iau 3 / 6 luni cde parere aveti ajuta ? nu e prea mult sau ce imi recomandati?cum sa scap de acest mucus il mai rup ma mai ineaca m a deranjeaza cand mananc. mentionez ca miam facut gastro credeam ca e de la reflux dar mi sa spus ca e de la sinuzita mucusul acela care il simt in gat. Multumesc anticipat astept cu nerabdare un raspuns
0
04-01-2011, ora 23:32
maribundea
Nu este medic/terapeut
maribundea
BUNA SEARA.AS DORI SI EU SA MA INDRUMATI AM O FETITA DE 6 ANI PE CARE AZI AU DIAGNOSTICATO CU AMIGDALITA CRONICA.VREA SA VA SPUN CA A FOST OPERATA DE POLIPI LA 3 ANI DUPA CARE AM AVUT PROBLEME DE SANGERARAI NAZALE DOC NEA SPUS CA ARE VASELE DE SANGE SLABE.AU URMAT NENUMARATE OPERATII PRIN CAUTERIZARE DUPA CARE TOT SANGERA SI NU STIAU DE UNDE.AM PLECAT IN UNGARIA UNDE AU OPERATO CU CAMERA VIDEO SI AU ZIS CA AVEA 5VASE DE SANGE CRAPATE UNDEVA IN SPATE PE CARE NU LE PUTEA VEDEA DOAR CU CAMERA VIDEO.DEATUNCI NU AM MAI AVUT PROBLEME CU SANGERAREA.AZI AM MERS LA MEDIC FIINDCA ARE AMIGDALELE INFLAMATE SI ESTE RAGUSITA SI ASA INFLAMATE IS CA NU SE MAI VEDE OMULETUL.DOC MIA ZIS CA TRE NEAPARAT OPERATA DE AMIGADALE DAR CU SANGERAREA ASTA E CAM RISCANT FIINDCA IAU CRESCUT SI POLIPI LA LOC.MIA PRESCRIS ANTIBIOTICE SI CEVA SIROPURI DE TUSE SI MIA RECOMANDAT SA MERG LA OPERATIE.AS DORII SA AMI SPUNETI PAREREA DUMNEAVOASTRA E RISCANT ?AVAND IN VEDERE SANGERAREA EI NAZALA DIN TRECUT?MULTUMESC
0
05-01-2011, ora 10:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
anissa
tratamentul Local ( inhalatii, aerosoli, spalaturi nazale, gargara ) o sa te ajute foarte mult
regim alimentar fara lapte, dulciuri
ACC tab 3 pe zi
0
05-01-2011, ora 21:32
anissa
Nu este medic/terapeut
anissa
Buna seara domnule doctor!Multumesc ca ati raspuns ! Aerosoli am mai facut cu un aparat personal de aerosoli cu acc fiole nu stiu cat m-a ajutat sau inhalatii nu stiu care e diferenta am pus in orificiul acela fiola si am inspirat fara nimic altceva apa distilata... specificat-mi exact : inhalatii cu ce? aerosoli cu ce? spalaturi nazale si gargara cu ce anume? si cat timp? Si cu regimul alimentar cred ca e asa este, am observat ca de cate ori mancam branza cu smantana, orez cu lapte sau dulciuri prea concentrate saliva era alba si vascoasa. si ma enerva maxim si iertati-mi insistenta de a cere mai multe detalii.Multumesc, multumesc inca odata ca mai exista oameni cu suflet !
0
05-01-2011, ora 21:40
anissa
Nu este medic/terapeut
anissa
Am uitat... de sinupret sau erdomed nu ati spus nimic nu sunt indicate? sa nu iau erdomed deci? va spuneam ca cineva mi-a spus sa iau 3/ 6 luni dar mi se pare mult sinupret am mai luat dar erdomed nu am luat.
0
06-01-2011, ora 09:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
erdomed este indicat in aceste simptome si poti incepe un tratament
aparatul de aerosoli.. daca este cu pompita.. e suficient sa pui in recipientfiolola de ACC + 2 pic de ulei volatil de rozmarin + ceai cald de musetel pana la indicatorul de pe recipient
daca aparatul este cu Ultrasunete.. se pune in recipient aceleasi ingrediente.. dar ca aparatul sa functioneze se pune apa simpla intre aparat si acel paharut de medicamente ( citeste instructiunile aparatului)
INhalatiile se fac simplu.. in pahar cu ceai de musetel fierbinte se pune uleiuri volatile acoperi paharul cu un prosop..pana la nas.. si inhalezii aburii aceia.. dupa 10 minute faci gargara si spalaturi nazale cu acelas ceai
0
06-01-2011, ora 13:20
anissa
Nu este medic/terapeut
anissa
Doamne ajuta! Multumesc ptr rabdare si ptr toate explicatiile.Incerc inca o intrebare. nu va suparati pe mine. cat ERDOMED? cate pastile pe zi ? cate zile? sau cate luni? si iertati-mi insistenta. va rog! Multumesc!
0
06-01-2011, ora 13:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta trebuie sa cutesti atent prospectul, indicatii, contraindicatii..
si in functie de cate KG.. ai si ce boli mai ai.. o sa alegi doza potrivita
0
06-01-2011, ora 19:47
anissa
Nu este medic/terapeut
anissa
Am inteles intr-un final ! Multumesc foarte mult !
0
31-01-2011, ora 23:09
petropascal
Nu este medic/terapeut
petropascal
Buna ziua. Am probleme cu nasul infundat de vreo luna de zile, cate o data cu ambele nari, dar cel mai frecvent cu cea dreapt. Se intampla mai rar in cursul zilei si cand stau in picioare, dar cum ma asez in pozitie culcat..cum se infunda. Ce e mai rau e ca aceasta problema s-a suprapus peste o spasmifilie urata, cu atac de panic, senzatia ca nu-mi ajunge aerul oricat de adanc as trage aer in piept si cu o stare de agitatie groaznica, asa incat...cand se mai infunda si nasul..e un iad. Am folosit vreo 2 saptamani Vibrocil, dupa care am zis sa mai alternez cu altceva si am folosit o saptamana Olynt. Am vazut ca da dependenta si l-am oprit. Nazomerul nu-mi ajuta deloc.Folosesc si aromaterapie si inhalatii cu Eucalipt. Mai nou a aparut si un alt disconfort deoarece simt ca mucoasa nazala si chiar mai jos, spre ceru gurii, e prea uscata.
1.Care credeti ca e problema si ce as putea face?
2.Exista vreun remediu care sa contracareze efectul solutiilor ce usuca mucoasa?
3.Am vazut ca recomandati Colargolul pentru cauterizarea chimica a cornetelor. Am 40 de ani, trebuie sa folosesc Colargol 1% sau 3%.
Va multumesc tare mult. Sper sa reusiti sa raspundeti si la intrebarile mele.
0
01-02-2011, ora 10:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. cred ca este o rinita cronica vazomotorie trebuie luat tarosin sau Vivarutinon( vivasan)
pentru intarirea peretelui vaselor sangvine
2Vit A ulieoasa pusa in nas cate 4 pic din 4 in 4 ore 10 zile
3Colargol de 3 % 3 pic la 8 ore 10 zile. daca nu ajuta. reducerea cornetelor cu radiofrecventa
0
01-02-2011, ora 14:13
petropascal
Nu este medic/terapeut
petropascal
Va multumesc tare mult pentru raspuns. Va rog din suflet sa ma mai lamuriti intr-o problema. Am fost azi la ORL-ist si mi-a spus ca am o deviatie mare de sept pe dreapta. Diagnosticul m-a dat peste cap pur si simplu, pentru ca nu se rezolva decat chirurgical si post-operator se tin acele mese pt hemostaza, iar eu nu am cum sa supravietuiesc 2 zile fara permeabilitate nazala deoarece nu pot nici macar sa inghit secretiile din gat daca ma tin de nas. Am incercat sa respir numai pe gura 1 minut si mi s-a uscat si gatul si gura foarte tare, am vrut sa iau o gura de apa dar nu pot sa inghit daca ma tin de nas. Va rog din suflet sa-mi spuneti daca doctorul s-a putut insela asupra diagnosticului (n-am avut nici un traumatism, mi-a zis ca m-am nascut cu deviatia). E posibil sa se fi agravat sau cum se poate sa-mi faca probleme asa, deodata dupa ce timp de 40 de ani nu m-a deranjat. In afara de operatie nu e nimic de facut sa revin la starea de acum o luna cand nu aveam nici o problema cu nasul desi deviatia era tot acolo? Va rog mult sa-mi spuneti parerea dumneavoastra, caci nu stiu incotro s-o apuc. Va multumesc din suflet.
0
01-02-2011, ora 14:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
medicul NU sa inselat
deviatia este. Faptum ca ati putut respira fara probleme este incurajator.
daca reusiti sa faceti tratamentul corect si inflamatia sa se retraga.. o sa puteti respira incontinuare
la ce am scris in 1 mes. mai adaugati Sinupert 2 la 8 ore si Aerius 1 seara
0
01-02-2011, ora 16:33
petropascal
Nu este medic/terapeut
petropascal
Mii de multumiri, d-le doctor. Mi-a mai venit inima la loc. Chiar daca septoplastia nu e o interventie grea pentru unii, pe mine ma sperie foarte tare. Ma duc sa-mi cumpar tratamentul pe care mi l-ati recomandat si o sa ma iertati daca va fi nevoie sa va mai deranjez cu intrebari. Imi doresc tare mult sa va scriu ca mi-am revenit. Mai spuneti-mi un lucru. Tratamentul cu colargol ajuta chiar daca ORL-istul nu mi-a zis nimic de cornete hipertrofiate? Sau iau doar Tarosin, Sinupret, Aerius si Vit. A? Inca o data multumesc din suflet ca va faceti timp sa ne dati o mana de ajutor.
0
01-02-2011, ora 17:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
colargolul.. reduce in volum mucoasa inflamata.. chear si de pe sept.., dar sio de pe cornet.. care cu siguranta variaza in volum in functie de pozitie capului.
astept vesti Bune !!!!
0
01-02-2011, ora 20:07
petropascal
Nu este medic/terapeut
petropascal
Va mai deranjez inca o data, mii de scuze. Am cumparat toate medicamentele si am doua nelamuriri.
In prospectul de la Tarosin scrie ca doza pt adulti este de 5-10 cp pe zi. Intre 5 si 10 e ceva diferenta. Cate comprimate imi recomandati sa iau pe zi si cate zile ? Si deasemenea cate zile trebuie sa iau Sinupret? (trebuie luat strict 2 cp la 8 h sau pot lua cate 2 cp dimineata, pranz si seara? Va multumesc mult de tot.
0
02-02-2011, ora 17:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
luati si tarosin si sinupret 2.. dimineata, pranz si seara
numai antiboticul se recomanda strict la ore fixe
0
02-02-2011, ora 21:08
petropascal
Nu este medic/terapeut
petropascal
Va multumesc tare mult. Voi reveni dupa tratament. Cu cele mai bune vesti, sper.
Va doresc multa sanatate si numai bine.
0
21-02-2011, ora 15:51
akkaa
Nu este medic/terapeut
akkaa
Buna ziua d-l dr..Am fost diagnosticata cu rinita alergica si sinuzita.O perioada nu m-au mai suparat, dar acum sunt insarcinata in 12 sapt si imi vine sa ma trag de par din cauza nasului infundat.Noptile sunt un chin, nu pot dormi, uneori si saliva se duce pe urechi cand inghit asa ca nu pot nici manca.Exista ceva si pt gravide?Am fost la urgente intr-o seara, am facut si atac de panica ca nu mai aveam aer dar m-au trimis acasa ca nu au ce sa imi faca, nic un sfat, nimic.Am intors internetul pe toate partile si am ajuns sa imi fac ceva spalaturi nazale.Sunt un pic mai bine dar.as vrea si un sfat de la dvs. daca nu exista tratament.Va multumesc.
0
21-02-2011, ora 18:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ser efedrinat cate 1-2 pic la nevoie cav sa poti sa respiri
inhalatii si spalaturi nazale
cateva picaturi de suc proaspat extras din o bucatica de frunza de Aloe..
0
21-02-2011, ora 19:47
akkaa
Nu este medic/terapeut
akkaa
multumesc
0
22-02-2011, ora 17:28
petropascal
Nu este medic/terapeut
petropascal
Buna ziua, d-le doctor. Am revenit sa va spun ca am urmat tratamentul pe care mi l-ati prescris (sinupret, tarosin, aerius -10 zile), din pacate nu am putut sa merg pana la capat cu colargolul. Facusem 7 zile de tratament cu 1% (ca n-am stiut ca trebuia 3%) si mi-a fost bine in sensul ca nu am mai avut nevoie de sprayuri, colargolul imi desfunda si nasul, dupa care l-am intrerupt o saptamana si problemele cu nasul infundat au reaparut. Am reusit sa gasesc colargol 3% exact cand am inceput si tratamentul oral de mai sus, dar n-am putut continua Colargolul mai mult de 5 zile deoarece de data asta am avut o reactie complet opusa, in sensul ca mi se infunda mai tare nasul de fiecare data dupa ce puneam 3%. si eram nevoita sa imi pun cate un pic de olynt ca sa pot dormi. Ziua rezistam, imi tot faceam spalaturi nazale cu ser caldut si aromaterapie, si atat timp cat stateam in picioare, aveam un pic de permeabilitate, dar cum ma asezam in pat, nasul se infunda complet. Am intrerupt asadar colargolul 3% dupa 5 zile si am continuat pana la zece zile cu sinupret si tarosin. Au inceput sa se simta imbunatatiri din ce in ce mai mari, acum am vreo saptamana de cand nu mai pun in nas decat ser fiziologic caldut si nazomer cu propolis (n-am gasit altceva cu propolis pentru nas). Treaba inca nu e perfect rezolvata, ziua trebuie sa fac de 3-4 ori spalaturi, noaptea mi se infunda nara de pe partea pe care dorm, dar cealalta ramane complet desfundata si cand ma intorc de pe o parte pe alta isi schimba rolul intre ele, dar cert este ca nu ma trezesc prin somn din lipsa de aer, deci e un progres imens.

V-am scris din nou ca sa va multumesc din suflet ca ati avut de atata rabdare si in timpul d-voastra liber mi-ati citit doleantele, ba chiar mi-ati recomandat si un tratament care a dat rezultate excelente (si astea toate-gratuit!!!), spre deosebire de orl-ista la care am fost si am platit consultatie ca sa ma expedieze cu diagnosticul "deviatie de sept-trebuie operatie", fara macar sa-si puna problema ca timp de 40 de ani am respirat normal cu acea deviatie de sept!

Mai am o rugaminte. Spuneti-mi daca mai trebuie repetat tratamentul cu Sinupret si Tarosin sau ce credeti ca m-ar ajuta in continuare ca rezolv complet problema rinitei. O zi buna si mii de multumiri.
0
22-02-2011, ora 19:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sinupretul si tarosinul fiind preparate naturiste pot fi folosite mai des sau in cure de 2-3 saptamani fara riscuri de reactii adverse.
faceti aromoterapie in camera unde dormiti
monitorizati tensiunea arteriala ( o tensiune arteriala marita duce la un flux sangvinmai mare si infundarea nasului.)
0
23-02-2011, ora 08:06
petropascal
Nu este medic/terapeut
petropascal
Va multumesc din suflet. Sa va dea D-zeu sanatate multa.
0
08-03-2011, ora 18:56
dianasmocanu
Nu este medic/terapeut
dianasmocanu
Buna seara dle doctor.
Mi-a aparut o afta bucala, in interior pe buza de jos, de o saptamana.Nu am tratat-o de la inceput fiindca am crezut ca va trece de la sine si nu a trecut. De sambata am inceput sa o tratez cu glicerina boraxata, dar nu se intampla mai nimic, iar de aseara am pus si tinctura de propolis.Mentionez ca pot manca si pot vorbi normal, dar este deranjanta.Sunt ingrijorata pentru ca deja a trecut o saptamana si nu da semne de retragere. Daca ma puteti ajuta v-as fi foarte recunoscatoare.
MUltumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns
33 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Laringele
  •