cecitate corticala si surditate bilaterala

17-04-2014
anamaria21s
Nu este medic/terapeut
anamaria21s
Buna ziua! Sora mea, care are doar 26 de ani, a suferit, la sfarsitul anului 2013, multiple tromboze venoase cerebrale in urma carora si-a pierdut vederea in ambii ochi si auzul in ambele urechi.I-au fost afectate si simtul mirosului si gustului. A fost extrenata cu urmatoarele diagnostice:
-1. tromboza de sinus sagital superior, torcular, cavernoase, transverse;
-2. tromboza de sinus sigmoid;
-3. sindrom HIC;
-4. ischemie cerebrala frontala, temporala si parietala dreapta;
-5. cecitate corticala bilaterala;
-6. hemipareza stanga predominant brahiala;
-7. surditate bilaterala;
-8. trombofilie in observatie.
Sangele ei se coagula foarte repede si se formau trombi.Cauza acestei tulburari de coagulare nu a fost gasita. Principalele ipoteze privind cauzele au fost: anticonceptionalele (desi avea o pauza de 3 luni inaite de intamplarea evenimentului) o boala rara de sange. Medicii de la Institulul de Neurologie si Boli Vasculare din Bucuresti au fost pur si simplu uimiti de acest caz, au spus ca nu au mai vazut asa ceva niciodata in carierele dumnealor. Pronosticul lor a fost sumbru, dar ne-au spus ca miracole s-au mai vazut.
Au trecut 4 luni de atunci si se vad imbunatatiri vizibile. I-a trecut hemipareza si a inceput sa ne inteleaga daca ii vorbim foarte rar.
In ultima luna ne povesteste despre niste fenomene mai ciudate in creierul ei.Simte vibratii in urma carora se formeaza niste impulsuri pe care le aude ca pe un fel de click. Cand aceste impulsuri sunt mai intense se produc niste explozii de lumina. Aceste explozii de lumina au devenit foarte intense in ultima saptama. Simte ca si cum trece curent electric prin creier, simte ca se formeaza niste conexiuni. La inceput, acestea erau frecvente in zona occipitala, iar acum sunt mai intense in zona frontala. Ea simte ca totul vine din interior.
Acum vine si intrebarea mea. Ce inseamna acest fenomen? Il putem considera un semn bun? Este normal ca o persoana care a fost declarata nevazatoare sa aiba aceste fenomene? As dori sa stiu daca mai exista persoane in situatia ei.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.