Centura de castitate sot

19-07-2021
MarianaGhica
Nu este medic/terapeut
MarianaGhica
Buna, sunt casatorita, am 2 copii si o viata sociala foarte de activa. Sunt o persoana fidela si de cand m-am maritat nu am avut nici o aventura, fie ea si de o noapte.
Acum cativa ani, mi-am surprins sotul cu altcineva. Imi spunea ca nu e infidelitate emotionala, doar sexuala, insa nu era prima data cand aveam discutii pe subiect. El e si somer de cativa ani, nu m-a deranjat acest lucru pana cand au aparut aventurile lui extraconjugale. Mi s-a parut prea mult in contextul dat.
Am vrut sa divortam, l-am chemat si la notar insa intr-un final a spus ca e hotarat sa se schimbe, sa fie un sot mai bun si sa faca orice sa ne pastram casnicia. Inclusiv sa poarte o centura de castitate pana voi decide ca s-a schimbat.
Trec peste detalii, au trecut ani de atunci si avem o relatie minunata, Il iubesc, el ma iubeste iar gandul ca pot fi inselata nu-l mai am, el purtand si in prezent dispozitivul de castitate.
Viata noastra sexuala decurge foarte bine as spune, desi nu mai facem sex prin penetrare, dupa cum stiti exista destule alte metode :) si in plus, penisul lui este relativ mic si probabil de la dispozitiv nici vigoare nu mai are.
Teoretic, acum ca relatia noastra s-a schimbat, ar trebui sa renunt la centura de castitate insa lucrurile merg atat de bine si nici nu stiu daca fara constrangeri nu s-ar intoarce la vechile obiceiuri.
Ce ma sfatuiti sa fac? sa schimb ceva care merge? sa las lucrurile cum sunt, in speranta ca e mai bine pentru amandoi, noi ca si cuplu, familie? Il iubesc si as vrea sa fie ca si inainte dar nici sa ma intorc de unde am plecat nu as dori...
Va rog un sfat si va multumesc mult, mult pentru raspuns.
7 comentarii
1
20-07-2021, ora 08:46
scrisulcaterapie
Nu este medic/terapeut
scrisulcaterapie
cat de tare:))
daca functioneaza, de ce sa vrei sa schimbi?

esti o raritate, femeile din Ro au in general complexe de inferioritate si accepta tot felul de mizerii pentru ca 'asa sunt barbatii'.

o cunoscuta l-a prins pe al ei ca-si facea laba p webcam cu una din celalalt capat al tarii. ce-a facut? s-a apucat sa-l caute pe barbatul aleia s-o toarne..noaptea mintii
2
20-07-2021, ora 11:09
MarianaGhica
Nu este medic/terapeut
MarianaGhica
Multumesc pentru raspuns !
De ce as schimba? Pentru ca il iubesc si as dori ca relatia noastra sa merga frumos fara constrangeri, cred ca cu totii ne-am dori asa ceva in cuplu.
Copiilor mei le aplic pedepse si recompense, pentru igiena, scoala, activitati casnice, dar la ei functioneaza intrucat sunt copii si au nevoie de indrumare. Faptul ca sunt privati de calculator si telefon cand mint si le explic totodata ce au gresit, este spre binele lor si este ceva de moment. Sotul meu insa este un adult, o persoana matura teoretic, nu rolul de mama ar trebui sa ma defineasca in relatia cu el. Gresesc?
Referitor la persoana cunoscuta care a incercat sa-si rezolve propria problema cu ajutorul unui tert, poate rezolva problema de moment, dar la urmatoarele dati ce va face, va suna din nou ??
1
20-07-2021, ora 13:04
scrisulcaterapie
Nu este medic/terapeut
scrisulcaterapie
probabil ca solutia e sa mergeti la terapie de cuplu. dar e chestie de durata, si mai apare si intrebarea el e dispus?
in teorie da, unul dintre parteneri nu trebuie sa fie "parinte surogat" pentru celalalt, dar daca e sa analizam practic..
sunt o groaza de cupluri, in special cu el mult mai in varsta in care sub ambalajul noncomformismului vis-a-vis de diferenta de varsta, de fapt se ascunde un soi de pansament pentru niste lipsuri din copilarie..

tipa de care povesteam, a reusit sa-i faca un copil si sa-l ia cu acte. cu aceste obiective atinse, posibil ca intr-o situatie similara sa nu se mai agite la fel. sau cine stie? :D
1
23-07-2021, ora 12:16
IreneN
Nu este medic/terapeut
IreneN
Mariana, cred ca persoana de mai devreme avea dreptate: daca ceva chiar functioneaza, de ce vrei sa schimbi ???
0
18-10-2021, ora 13:47
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Sper ca aceasta postare e una din partea producatorilor acestui dispozitiv ce tinea pana de curand de o gandire extrema din trecutul umanitatii (si chiar si in trecut scopul centurii de castitate era evitarea masturbarii si nu infidelitatea)

In cazul e totusi o postare ce se vrea reala, v-as pune intrebarea: Voi, Mariana, Irene ati purta cu bucurie un astfel de dispozitiv daca ar fi cazul sa va puna partenerii sa o faceti? Si oare da cu adevarat rezultate?

Pentru a va usura raspunsul va reamintesc o pilda despre juramintele de castitate

‘Odata, in vremuri de demult, doi calugari daoisti se indreptau spre templu. Cu toate ca ploua marunt isi vedeau de drumul lor. Ploua deja de cateva zile. Apa raului, firav de obicei, era acum semnificativ mai mare. Suficient de mare sa sperie o tanara fata ce acum nu mai indraznea sa treaca prin apa. Nu exista niciun pod. Fata statea in ploaia marunta si nu stia ce sa faca. Oare sa se intoarca?

Vazand-o, unul dintre calugarii a luat-o in brate si a ajutat-o sa treaca apa. Cel de-al doilea calugar s-a uitat lung la ei. Nu a spus insa nimic. Spre inserat, cand cei doi calugari au ajuns la templu, in sfarsit, calugarul a rabufnit : – Cum ai putut sa iei in brate o fata, cand noi am depus un juramant de castitate? Nici macar nu avem voie sa le privim! – Privindu-l in ochi, celalat calugar ii raspunde : – Eu unul am lasat fata acolo….tu vad ca o porti si acum cu tine’

Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu – Psihosexolog
0
03-11-2021, ora 16:18
MarianaGhica
Nu este medic/terapeut
MarianaGhica
Multumesc in primul rand pentru raspuns !
si scuze pentru intarziere..
Teoretic aveti dreptate, intr-o situatie normala, nici eu si probabil nimeni altcineva nu ar fi de acord sa poarte o centura de castitate. Dincolo de potentialul disconfort fizic, care cred ca exista, probabil cel mai important este cel psihic, faptul ca exista o constrangere.
Insa in cazul nostru situatia a fost diferita, cel mai probabil un cumul de factori care au "umplut paharul" si asta a fost singura solutie viabila care am gasit-o. Probabil daca era sa-mi ascult marea majoritate a anturajului o solutie mai buna ar fi fost divortul, insa nu faptul ca el era fara loc de munca, separare, batai de cap, partaj si altele, ci faptul ca ambii, atat eu cat si el, ne-am dorit sa pastram familia unita si copiii in liniste sa isi poata vedea de copilaria lor si de scoala.
Nu l-am inselat si in ciuda programului meu incarcat si al lui tot timpul acasa, am incercat cat omeneste posibil sa fiu disponibila ca sotie, ca femeie, atunci cand si-a dorit. Nu m-a deranjat nici "putinta" lui ca barbat si nici orice fantezie, cu mine, a avut. Sper ca sunt destul de clara...
Totul insa pana nu si-a putut tine pantonii pe dansul, a fost intr-adevar, prea mult !
In locul meu, ati fi mers iar si iar, pe acelasi drum al promisiunilor mai tot timpul incalcate? ati fi ales despartirea ? sau, cu toate indoielile aferente ati fi ajuns tot la o centura de castitate ? Multumesc!
0
20-01-2022, ora 14:23
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Nu Mariana, ceea ce cred e ca astfel de situatii au 2 solutii :
a) intelegerea motivelor ce au dus la aceasta situatie si gasirea unor solutii de remediere a obstacolelor - cu agrearea, nu impunerea, unor metode de prevenire a repetarii situatiei
b) separarea / sau separarea daca se incalca ce s-a stabilit in primul pas.
Din pacate metodele impuse, indiferent de forma lor, e putin probabil sa dea rezultate pe termen lung.
Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu – Psihosexolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul