ceva alb pe firul de par

29-07-2012
am21
Nu este medic/terapeut
am21
Am aceasta problema care de vreo 2 luni ma dispera..mi au aparut niste chestii albe, pe firul de par..nu cad, nu au viata, deci nu cred ca se pune problema paduchilor sau altceva..ce poate fi si ce este de facut in acest caz?capul nu ma mananca, paduchi nu am avut niciodata si nu stiu ce sa mai fac.nu am in tot capul, doar in parti, in zona urechilor si foarte putin la ceafa, dar chiar si asa, parul meu arata destul de urat..va rog frumos sa mi dati un raspuns.va multumesc anticipat, o zi buna!
5 comentarii
0
31-07-2012, ora 09:18
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
De obicei lindinile apar asa.. Mi-e greu sa cred ca nu sunt lindini.. Nu-i o rusine sa ai, le puteai lua de oriunde autobuz, scoala, etc..
Daca sunt lindini nu vor cadea niciodata nici daca folosesti produse impotriva paduchilor, insa vor muri de la aceste produse, evitand aparitia altora. Trebuiesc indepartate individual dupa fiecare fir de par. Cineva, de exemplu mama ta, trebuie sa te ajute cu asta.
0
31-07-2012, ora 16:54
am21
Nu este medic/terapeut
am21
pai da, dar din cate am citit eu, lindinile au forma rotunjita si sunt de culoare cenusie..ori astea din capul meu sunt albe, nicidecum cenusii sau alta culoare..si nici rotunde nu sunt..am mai luat eu fir cu fir si m am curatat, noroc ca sunt foarte putine..iti multumesc pentru raspuns, toate bune!
0
01-08-2012, ora 12:27
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
am21 pot fi si albe. Daca nu ai mai avut niciodata iti e imposibil sa le recunosti. Mergi la medicul dermatolog si vezi ce iti spune, insa eu tot cred ca sunt lindine.
0
01-08-2018, ora 23:45
Vic200
Nu este medic/terapeut
Vic200
Fata mea are aceeasi problema. Am cautat pe internet dar in limba romana nu am gasit nimic. In spaniola se numeste piedra blanca - in traducere - piatra alba. Este o ciuperca si se numeste thricosporon beigelli. Este foarte periculoasa. Poate ataca tractul digestiv si respirator. Poate duce la septicemie si moarte.
Atentie. Se poate transmite foarte usor la alte persoane. Tratamentul este de lunga durata si trebuie facut atat extern cat si intern. Maine ma duc cu ea la medic sa vedem ce facem. Sunt un pic speriat.
0
17-02-2022, ora 20:37
anais_s
Nu este medic/terapeut
anais_s
Buna ziua!!!
M-ar interesa sa stiu daca ati scapat de aceasta problema si cum?
Ati fost la medic?
Ma confrunt cu aceeasi problema la fetita mea.
Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.