cheag de sange dupa operatie | Forumul Medical ROmedic

cheag de sange dupa operatie

27-01-2014
georgedinu09
Nu este medic/terapeut
georgedinu09
Buna ziua.
Ma numesc Dinu George, am 34 de ani si in urma cu 3 luni am facut o operatie de LIA si menisc la genunchiul piciorului drept.
In prezent ma aflu in proces de recuperare. In urma cu 3 saptamani mi-a aparut pe taietura de la operatie un cheag de sange. A fost curatata zona si am fost o saptamana la rand pentru schimbarea pansamentului. Nu exista durere dar zona nu se vindeca (s-a format initial o 'coaja' acolo unde s-a curatat zona dar astazi am constatat ca aceasta a cazut iar pansamentul era din nou patat de sange).
Va rog sa ma ajutati cu un sfat despre cauza aparitiei acestei probleme si daca se poate un remediu la ea.
Va multumesc anticipat.
2 comentarii
0
27-01-2014, ora 16:06
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna ziua !

S-ar putea sa existe o tulburare de metabolism glicemic- scaderea tolerantei la glucoza sau chiar un (inceput de) diabet zaharat; o alta cauza posibila ar putea fi reprezentata de probleme hepatice.
Sunt posibile si alte cauze- cum ar fi, de exemplu, o tulburare primara (sau secundara) de coagulare/ fibrinoliza, trombocitopenie(scaderi ale trombocitelor), probleme ale peretelui vascular etc.
Avand in vedere paleta (relativ) larga de cauze posibile, va recomand sa va adresati medicului de medicina interna (internist) sau medicului de familie pentru consult si investigatii/ analize, in vederea stabilirii diagnosticului.
Cu respect,

Dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
0
24-08-2018, ora 05:46
Vd1994
Nu este medic/terapeut
Vd1994
Saru mana domnul doctor. de curand (in aprilie) sotul meu a fost operat de un chist la spate, in acest chist ii crestea parul invers si se infectase. De la operatie pana in prezent (august) am pansat cu apa oxigenata, acid boric si betadina dupa cum a zis doctorul chirug. Operatia s-a inchis, dar am observat ca sub piele are ca un cheag de sangue. Aveti idee cam ce poate fi si de la ce Este? Momentan suntem in strainatate, operatia a fost facuta in Romania iar aici nu are acte pentru al putea duce la un doctor. Astept raspunsul dvs. Multumesc, saru mana.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • COVID-19 este asociat cu cheaguri de sânge la nivelul membrelor inferioare, care pot pune viaÈ›a în pericol
  • Ce trebuie să È™tii despre cheagurile de sânge
  • Un studiu oferă noi perspective asupra riscului crescut de cheaguri de sânge la femei
  • Legătura dintre riscul genetic de formare a cheagurilor de sânge È™i utilizarea pilulelor contraceptive
  •