Cheilita angulara(zabaluta)

30-01-2020
Denisa28
Nu este medic/terapeut
Denisa28
Ma chinuie de o luna niste cruste galbene in colturile gurii, foarte dureroase, nu pot sa mananc, am observat ca noaptea supureaza ceva galben, cand le curat se observa niste basici micute, la doctor am fost mi a dat cutaden si fluconazol nu s-a observat nici o ameliorare.Diagnosticul e cheilita angulara(zabaluta).Va rog un raspuns.am folosit in zadar si nidoflor si triderm.
4 comentarii
1
02-02-2020, ora 09:15
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Poate fi microbian. Folositi fucidin crema si faceti exudat faringian.
O zi buna,
dr Claudia Artenie
medic primar dermatolog
0
02-02-2020, ora 20:09
Denisa28
Nu este medic/terapeut
Denisa28
Dupa ce indepartez crusta de culoarea mierii, suprafata este vesnic umeda si in cateva ore se formeaza alte cruste.
0
04-02-2020, ora 15:06
Denisa28
Nu este medic/terapeut
Denisa28
Buna ziua dna doctor, in caz ca nu mai supureaza mai este necesara aplicarea cremei sau ma opresc?de cate ori ar trebui sa aplic pe zi daca mai trebuie?culoarea a devenit roz si nu s-au mai format vezicule.Multumesc mult ca mi ati raspuns.Practic dupa 2 aplicari intr-o zi sunt in stadiul acesta, de asta va intreb pentru ca mie frica sa nu inrautatesc.
0
06-02-2020, ora 14:16
tanta manole
Nu este medic/terapeut
tanta manole
denisa,

cumpara-ti un spray argentum cu argint coloidal ionic si spreiaza zona afectata de 5-6 ori pe zi, si daca dupa maxim 14 zile vei mai avea ceva, sa nu imi mai spui mie pe nume.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: