Chist pilonidal cu abces.
Buna seara/ziua sau dimineata, depinde cand cititi.
Am 21 de ani iar in urma cu 1 an am fost operat de chist pilonidal cu abces. Operatia a fost lasata deschisa sa se vindece de la sine. Dupa spusele doctorului, abcesul a fost destul de mare. "Recuperarea" a durat destul de mult (vorbim aici de peste 3-4 luni pana la vindecarea completa a ranii).
Nu am avut nicio problema... asta pana dupa ce s-a vindecat.
Dupa aceea au inceput sangerari ciudate si scurgeri de lichid care banuiesc ca e puroi 1 data pe luna. Bineinteles ca dupa aceea m-am dus din nou la doctor sa ii cer sfaturi, el mi-a zis ca la o perioada asa scurta sunt normale niste sangerari. Am ascultat si am ignorat scurgerile. Dupa inca 4 luni sangerarile au inceput sa fie din ce in ce mai periodice (de 2 sau chiar 3 ori pe luna, in cantitati relativ mici dar suficient cat sa fie vizibile prin imbracaminte). In acelasi timp am observat o oarecare umflatura intr-o parte care se intareste cand stau pe scaun si se inmoaie cand ma ridic.
Am fost la acelasi doctor care m-a operat si i-am spus toate simptomele dupa care a verificat si mi a spus ca am un canal fistulos chistalizat daca nu ma insel, nu mai stiu exact termenii pe care i-a folosit dupa care mi-a precizat ca mai trebuie urmarita operatia ca inca nu se stie daca a recidivat.
Am mai fost in urmatoarele luni la control si mi-a zis ca nu mai e nevoie de o operatie. Dupa care nu m-a mai chemat la control.
Acum in ultimele zile a inceput sa sangereze zilnic si din cate imi dau seama cred ca este si niste puroi implicat, este oarecum urat mirositor.
Ce imi recomandati sa fac?
Am 21 de ani iar in urma cu 1 an am fost operat de chist pilonidal cu abces. Operatia a fost lasata deschisa sa se vindece de la sine. Dupa spusele doctorului, abcesul a fost destul de mare. "Recuperarea" a durat destul de mult (vorbim aici de peste 3-4 luni pana la vindecarea completa a ranii).
Nu am avut nicio problema... asta pana dupa ce s-a vindecat.
Dupa aceea au inceput sangerari ciudate si scurgeri de lichid care banuiesc ca e puroi 1 data pe luna. Bineinteles ca dupa aceea m-am dus din nou la doctor sa ii cer sfaturi, el mi-a zis ca la o perioada asa scurta sunt normale niste sangerari. Am ascultat si am ignorat scurgerile. Dupa inca 4 luni sangerarile au inceput sa fie din ce in ce mai periodice (de 2 sau chiar 3 ori pe luna, in cantitati relativ mici dar suficient cat sa fie vizibile prin imbracaminte). In acelasi timp am observat o oarecare umflatura intr-o parte care se intareste cand stau pe scaun si se inmoaie cand ma ridic.
Am fost la acelasi doctor care m-a operat si i-am spus toate simptomele dupa care a verificat si mi a spus ca am un canal fistulos chistalizat daca nu ma insel, nu mai stiu exact termenii pe care i-a folosit dupa care mi-a precizat ca mai trebuie urmarita operatia ca inca nu se stie daca a recidivat.
Am mai fost in urmatoarele luni la control si mi-a zis ca nu mai e nevoie de o operatie. Dupa care nu m-a mai chemat la control.
Acum in ultimele zile a inceput sa sangereze zilnic si din cate imi dau seama cred ca este si niste puroi implicat, este oarecum urat mirositor.
Ce imi recomandati sa fac?
3 comentarii
Buna ziua.
Din descrierea simptomelor, rezulta ca aveti acum o fistula local. Aceasta nu se va vindeca spontan, ci necesita reinterventie chirurgicala, cu extirparea in intregime a traiectului fistulos.
Din descrierea simptomelor, rezulta ca aveti acum o fistula local. Aceasta nu se va vindeca spontan, ci necesita reinterventie chirurgicala, cu extirparea in intregime a traiectului fistulos.
Buna, am fost operat recent de o luna cu chist pilonidal si inca nu mi vindecata operatia de cateva zile a inceput sa curga un lichid urat mirositor banuiesc ca e puroi, ce se poate face in cazul asta sau cum se procedeaza ?
Buna ziua.
Trebuie facuta toaleta locala zilnic - spalata rana cu betadina, daca e si o fistula pe unde se csurge lichidul, trebuie mesata. Urmarita evolutia cca o luna de zile, si functie de aceasta, luata atitudinea corespunzatoare.
Trebuie facuta toaleta locala zilnic - spalata rana cu betadina, daca e si o fistula pe unde se csurge lichidul, trebuie mesata. Urmarita evolutia cca o luna de zile, si functie de aceasta, luata atitudinea corespunzatoare.
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 3Umflătură mică persistentă după operația de hernie inghinală – normal?
- 1Dureri post operatorii dupa interventie chirurgicală la tibie picior drept
- 3Senzatie de hernie la 2 luni dupa operatie
- 1Durere dupa operatia de hernie inghinala bilaterala laparoscopica
- 1Operatie de hernie ombilicala
- 1Dupa ablatie, v-au reapărut fiblilatii ?
- 1Hernie inghinala bilaterala
- 2Splenectomie
- 2Pe durata internarii in spital pacientii au acces la rezultate analize?
- 1Înțepături după peritonita