chlamydia | Forumul Medical ROmedic

chlamydia

24-04-2007
ammely
Nu este medic/terapeut
ammely
cat dureaza tratamentul pentru aceasta boala?
13 comentarii
0
25-04-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Depinde de antibioticul folosit. ÃŽn cazul Doxicilinei (care continuă să fie cea mai folosită) se recomandă 10 zile.
0
23-11-2007, ora 00:00
N.
Identitate neconfirmată
N.
Durata tratamentul pentru infectia cu Chlamydia Trachomatis este variabila in functie de antibioticul folosit.
Daca NU sunteti insarcinata tratamentul se poate face cu: Azitromicina - va recomand produsul SUMAMED (in acest caz este necesara o doza unica de antibiotic) SAU Doxiciclina (tratamentul dureaza 10 zile) SAU Ofloxacina (tratamentul dureaza 10 zile). Daca sunteti insarcinata nu puteti urma tratament cu nici unul dintre antibioticele mentionate mai sus.
Va doresc multa sanatate.
0
21-04-2009, ora 02:09
adrian1991
Nu este medic/terapeut
adrian1991
va rog dak se poate si pt mine un raspuns. In urma cu o luna am fakut sex neprotejat cu o fata care o cunosteam dupa 1 saptamana mia aparut o scurgere si cu putine mancarimi un pic mirositoare am fost la doctor ma pus sa fak niste analize la med life urmand de rezultatu acesta CULTURA FUNGI - NEGATIV

FRECVENTE PMN;
RARE EPITELII URETRALE;
ABSENT NEISSERIA GONORRHOEAE;
ABSENT TRICHOMONAS VAGINALIS. Ag Ch. Trachomatis POZITIV ( 3.155 )
CO = 0.239
[ EIA - Trinity Biotech ] mia dat tratament cu zanocin 400 pentru 7 zile pe timpul tratamentului scurgerea nu mai mirosea si nu prea mai era abundenta dupa terminarea tratamentului la 1-2 saptamani iar a inceput sa miroasa ce este aceasta clamidia o am dela fata acea ? este grava ? oare mio fi trecut dak tot am un pic de scurgere si putin mirositoare????
0
22-04-2009, ora 13:43
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. In cazul in care este vorba de Chlamydia, da, este foarte probabil sa fi fost transmisa veneric.

2. Daca scurgerea persista, e clar ca nu a trecut.
0
22-04-2009, ora 14:55
adrian1991
Nu este medic/terapeut
adrian1991
va multumesc pt raspuns as mai avea o intrebare dc nu a trecut k am urmat tratamentu exact cum mia spus doctoru si inca mai iau pt o luna de zile niste pastilute care se numesc xatral 10 mg ce ar trebuii sa fak...????
0
26-04-2009, ora 15:46
adrian1991
Nu este medic/terapeut
adrian1991
tratamentu pentru Chlamydia se poate face si injectabil???????
0
27-04-2009, ora 17:46
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Se poate, depinde de antibioticul folosit. Unele antibiotice exista numai in forma injectabila, altele exista atat in forma orala, cat si injectabila.
0
24-05-2009, ora 18:15
alesia_m
Nu este medic/terapeut
alesia_m
buna ziua, va rog sa ma lamuriti in legatura cu datele ce le voi enumera.in urma unui control ginecolgic mi sa recomandat sa fac analiza pt chlamidia.in data de 24-10-08 a iesit IgA-absent si IgG prezenti, am facut tratament cu zanocin apoi am repetat analizele pe 04-12-08 a iesit IgA-absent si IgG- slab pozitiv.si nu am mai urmat nici un tratament.pe 28-04-09 m-am gandit sa le repet si surpriza IgA -slab pozitiv si IgG-pozitiv.cum este posibil ca IgA sa fie acum slab pozitiv daca de 2 ori a iesit absent mentionez ca din 22-05-08 nu am mai avut nici un contact sexual.va rog sa ma lamuriti.aceste analize le-am facut la un laborator nou din vaslui dar pe forum am vazut ca se face si IgM si am cerut la laborator sa imi faca dar cica ei nu o fac.ce sa inteleg din aceste analize?sunt bolnava?sa merg la iasi ca in orasul asta nenorocit mori.as aprecia mult daca m-ati ajuta cu un raspuns.multumesc
0
25-05-2009, ora 10:40
adrian1991
Nu este medic/terapeut
adrian1991
ajutati ma si pe mine cu un raspuns va rog frumos am repetat testu si nam fost atent dak era sigilat betisoru sterill si mie frik sa nu fi fost folosit se poate?????
0
25-05-2009, ora 11:38
adrian1991
Nu este medic/terapeut
adrian1991
sau mai intamplat cazuri sa te infecteze cu vro boala cu acele bete sterile?????
0
13-09-2010, ora 00:53
blablablablablabla
Nu este medic/terapeut
blablablablablabla
am nevoie de un raspuns cat mai repede. In urma analizelor dctorul mi a spus ca am Chlamydia si mi a prescris Unidox 5 zile cate o pastila la 12 h dupa care inca 5 zile cate o pastila la 12 h(mie, cat si partenerului), si spalaturi vaginale cu tantum rosa (10buc) si ovule flagyl (10 buc). Sunt nelinsitita deoarece a aparut menstruatia iar doctorul mi a spus sa continui cu spalaturile si ovulele. Este bine? Este acest tratament eficient? Sunt tare nelinistita si vreau sa scap cat mai curand de aceasta infectie.
0
26-07-2011, ora 20:36
green girl
Nu este medic/terapeut
green girl
@blablalbla spalaturile in timp ce iei si ovulele, si antibioticul? sau dupa primele 5 zile de tratament?
0
12-08-2011, ora 23:55
elenabors
Nu este medic/terapeut
elenabors
Prietena mea urmeaza un tratament...Are chlamidia pozitiva, sincera sa fiu nu am vazut niciodata o persoana sa ea atitea pastile, medicul i-a administrat injectii de cycloferoni, si trei tipuri de antibiotice, + betadin. Antibioticile sunt foarte puternice... Tratamentul dureaza undeva o luna, e interzis sexul fara prezervativ. dupa ce termina sa primeasac pastilile, nu are voie sa faca 3 luni sex fara prezervativ...dupa aceste trei luni trebuie sa dea incodata analizele.Tratamentul e foarte costisitor, pentru ca primesc ambii au cheltuit deja 200 euro.Intrebarea mea este - Nu sunt administrate prea multe antibiotice?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum pot bacteriile chlamydia să se răspândească în organismul uman?
  • Nu scap de Chlamydia - ce să fac? (infecÈ›ia rezistentă sau reapărută după tratament)
  • Screeningul pentru Chlamydia - ce trebuie să È™tii
  •