cicatrice post-acneice

05-05-2009
adi-mara
Nu este medic/terapeut
adi-mara
Am 33 de ani si as vrea sa stiu daca mai pot scapa de cicatricile cauzate de acneea din adolescenta. As vrea sa stiu care este cel mai eficient tratament pentru tratarea sau estomparea acestor cicatrici. De asemenea as vrea daca se poate sa-mi recomandati un doctor in oradea/arad/timisoara.
8 comentarii
0
05-05-2009, ora 16:39
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna ziua!

Cel mai eficient tratament pt cicatricile post-acneice este laserul cu lumina fractionata FRAXEL, dar este disponibil numai la clinica Dermastyle din Bucuresti - dr. dermatolog Mihaela Leventer

Clinica "MEDESTET" Prof. Dr. TOMA T. MUGEA - Cluj Napoca, Transilvania.

Numai Bine!
0
05-05-2009, ora 18:11
cristina2002
Nu este medic/terapeut
cristina2002
Buna! Eu ti-as recomanda o crema foarte buna; nu stiu daca te scapa definitiv de acele cicatrice, dar sigur ti le amelioreaza. Pe mine m-a ajutat foarte mult dupa un varsat de vant foarte puternic, pe care l-am avut - culmea! - acum 4 ani, la 28 de ani. In momentul de fata nu am nici o urma de la el nici pe fata, nici pe corp. Nu stiu daca am voie sa spun firma producatoare, de aceea, mai bine iti las id-ul meu de mess, in caz ca te intereseaza : cristina_petrescu2002.
Numai bine!
0
06-05-2009, ora 09:24
adi-mara
Nu este medic/terapeut
adi-mara
Multumesc pentru raspunsuri.
Am citit despre tratamentul cu laserul Fraxel ca este foarte eficient dar este numai in Bucuresti si este si foarte scump (aprox. 700 eur/sedinta si pot fi necesare pana la 6 sedinte). Eu as vrea sa fac un tratament undeva in vestul tarii. Nu stiti nici o clinica? Clinica din Cluj este buna?
Cristina-petrescu2002, te rog sa-mi scrii aici denumirea cremei ca nu pot intra pe mess.
0
06-05-2009, ora 12:25
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Clinica din Cluj este foarte buna. Intra pe site si vei vedea toate detaliile cu privire la toate tehnicile disponibile acolo si ia legatura cu domnul Toma T. Mugea. Un unguent bun pt cicatrici este Contractubex, s-ar putea ca la asta sa se refere Cristina2002...poate iti scrie numele ca poate sa o faca, nu-i interzice nimeni lucrul acesta!

Numai Bine!
0
06-05-2009, ora 13:04
cristina2002
Nu este medic/terapeut
cristina2002
OK. Este vorba de R3 Factor de la Forever Living Products, este o crema pe baza de aloe vera, ca ingredient principal. Mie mi-a fost foarte buna; intra pe site-ul lor si citeste despre ea. Mai este una - aloe propolis creme - tot de la ei, dar eu ti-as recomanda-o pe prima. Bafta!
0
07-05-2009, ora 10:53
adi-mara
Nu este medic/terapeut
adi-mara
Am mai citit de crema Dr. Harris"" Dermal Magic""; oare ajuta si in cazul cicatricelor sau doar pt. acnee?
Nu stiu daca cicatrice vechi de aprox. 15 ani mai pot fi corectate cu creme sau trebuie proceduri mai complexe. Voi ce parere aveti?
0
07-05-2009, ora 14:55
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
In cazul cicatricilor al caror grad de vechime este foarte mare, medicul dermatolog poate sa opteze pentru un peeling profund care corecteaza aproape in totalitate aceste imperfectiuni, depinzand strict de profunditatea lor. Dr. Harris este un sistem de ingrijire foarte bun, dar actioneaza pe termen lung, cicatricile diminuandu-se foarte greu, cel mai frecvent beneficiun fiind gradul marit de luminozitate si eliminarea petelor sau a imperfectiunilor relativ minore.
Eu iti recomand sa iei legatura cu domnul Mugea. Este un estetician foarte reputat cu cunostinte aprofundate, care stie ce face...acum, este alegerea ta!

Numai Bine!
0
02-06-2009, ora 14:42
adi-mara
Nu este medic/terapeut
adi-mara
Stie cineva ceva despre dr. Bajzat Andreas de la clinica Contur Estet din Arad? Dar despre dr. Bratu din Timisoara?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Vindecarea rănilor fără cicatrici cu ajutorul unei noi substanțe
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Cum scapi de cicatrici?
  • Vindecarea pielii fără cicatrici este posibilă cu ajutorul unei proteine din midii
  •