cici gram pozitivi

125 comentarii 1 2 345 Înainte ›
0
19-05-2009, ora 10:36
gigel2009
Nu este medic/terapeut
gigel2009
am si eu o mica problema!de vreo 2 saptamani sperma mea contine niste bucatele galbene gelatinoase!sunt speriat si nu stiu ce se petrece!vreau o mica indrumare din partea dumneavoastra sa stiu la ce fel de medic sa apele!!!e grav?multumesc
0
20-05-2009, ora 21:38
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru slickboy:
Cred ca suferi de mai multe boli:
Posibil sa ai o ciuperca in regiunea inghinala si o acnee pe fata.
Poate ca ai si o infectie urinara si o anemie.
Pentru ameteli si durerile urinare ar trebui sa te examineze un medic internist.
0
20-05-2009, ora 21:40
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru gigel2009:
Cred ca nu ai nicio boala. Este posibil sa nu mai fi ejaculat de mult timp!
0
01-07-2009, ora 10:27
aly_sim
Nu este medic/terapeut
aly_sim
Buna ziua La exudat faringian am depistat Candida care ma deranjeaza in procesul de ingitire La ce medic ar trebui sa merg sa o tratez ORL, dermatolog sau ginecolog posibil sa existe si vaginal si sa se fi inmultit ajungang la faringe Va multumesc
0
03-07-2009, ora 21:30
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mergeti la un ORL-ist.
0
07-07-2009, ora 12:59
p_inana
Nu este medic/terapeut
p_inana
Buna ziua!
Eu si sotul meu am facut 10 zile tratament cu Ciprinol (ptr a trata infectia mea cu ureaplasma).
Dupa terminarea tratamentului, cam la 2 zile, i-au aparut pe penis niste bubite mici ca niste cosulete si il ustura atunci cand urineaza. Din cate imi aduc aminte a mai patit asa acum vreo 2 ani cand am mai facut amandoi un tratament cu Doxiciclina.
Va rog, daca este posibil, sa-mi recomandati un tratament.
Va multumesc si va doresc o zi buna!
0
07-07-2009, ora 16:59
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Luati amandoi Fluconazol caps de 50 mg, cate o caps/zi, timp de 7 zile.
Dvs introduceti intravaginal seara, cate un ovul de Lomexin, timp de 2 zile, iar sotul trebuie sa aplice pe capul penisului Pimafucort crema, de 2 ori pe zi, timp de 7 zile.
0
07-07-2009, ora 18:06
p_inana
Nu este medic/terapeut
p_inana
Va multumesc frumos pentru promptitudinea raspunsului.
Voi proceda intocmai.
O seara buna!
0
08-07-2009, ora 13:02
p_inana
Nu este medic/terapeut
p_inana
Buna ziua.
Revin cu o intrebare: daca de la terminarea tratamentului cu Ciprinol nu am avut contact sexual cu sotul meu mai este necesar sa mai iau si eu Fluconazol, respectiv Lomexim?
Va multumesc!
0
12-07-2009, ora 10:19
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Da, este necesar, deoarece puteti avea si dvs o candidoza genitala!
0
06-08-2009, ora 10:38
aly_sim
Nu este medic/terapeut
aly_sim
Va multumesc pentru raspuns.
Am sa urmez sfatul dumneavoastra
O zi buna !
0
11-10-2009, ora 08:54
LV_STRAUS
Nu este medic/terapeut
LV_STRAUS
Dupa toate ceftriaxonele, azitromicinele, etc. micile secretii persista. Mi-am pierdut speranta in antibiotice. Tot incerc cure cu diverse: tinctura de ienumar, ulei volatil de cimbru, tinctura de branca ursului, etc. Dar, de catva timp simt ca un cleste, un junghi in partea stanga (mi-e frica si sa spun zona inimii). Imi este teama sa nu fi prins infectia si inima: miocardita, endocardita. Ar putea fi si de la spondilita ankilopoetica!?
0
18-01-2010, ora 16:52
adrian22
Nu este medic/terapeut
adrian22
buna ziua!am mare nevoie de un raspuns la intrebarile mele si ma bazez foarte mult pe d-voastra!
in urama cu 2 saptamani am facut sex neprotejat cu o femeie...de vreo 4 zile asa am inceput sa am o usturime cand urinez si cand urina are o culoare galbuie inchis(doar seara si dimineata )...pe timpul zilei nu ma deranjeaza.acum au inceput sa mai imi apara si pete pe lenjeria intima(pete de culoare galbena-verzuie) si anumite scurgeri pe timp de zi sau seara...in rest bine.acum prietena mea stie doar de o mica infectie urinara si ca trebuie sa urmam un tratament cu augmentin 1gr timp de o saptamana.fireste ca ce am eu acum are si ea pt ca am avut contact sexual cu ea...ce ma sfatuiti sa fac fara ca ea sa afle?ea a mai avut o infectie urinara si a facut analize...iar augmentinul este imun pt ea...ce sa fac?nu vreau sa afle adevarul...astfel relatia mea ar lua urmari drastice...:(va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns!o zi buna!
0
21-01-2010, ora 00:33
omullunecuratul
Nu este medic/terapeut
omullunecuratul
am si eu usturimi la ejaculare desi au trecut mai mult de 2 luni de la ultimul contact sexual neprotejat. aceste usturimi nu sunt frecvente, ci in special daca urinez dupa ejaculare. poate fi si din cauza faptului ca nu port lenjerie si sa fie doar o inflamatie?

va rog respectuos sa imi raspundeti pe email. multumesc anticipat.
0
23-01-2010, ora 18:50
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru adrian22:
Ar trebui sa nu luati niciun antibiotic pana nu este examinata secretia uretrala deoarece este foarte probabil sa aveti o gonoree!
Nu incercati sa va autotratati pentru ca boala s-ar putea sa se cronicizeze.
Mergeti intai la dermatolog, vedeti ce tratament va recomanda si abia apoi vedeti ce discutie aveti cu pritena!
0
23-01-2010, ora 18:53
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru omullunecuratul:
Trebuie sa vedeti daca dimineata, inainte de a urina, nu aveti o secretie alba la nivelul uretrei.
Daca da, atunci acea secretie trebuie neaparat examinata.
In cazul in care nu aveti secretie este necesar ca partenera dvs sa faca un examen al secretiei vaginale.
0
30-01-2010, ora 15:20
slickboy
Nu este medic/terapeut
slickboy
Buna ziua...am apelat la dumneavostra pt k am si eu o problema.Cam de un an de zile...ma tot plimb de la un dermatolog la altul.si problema tot mai persista:in urma cu ceva timp 1 an si ceva cred...am avut un contact neprotejat si in prezent imi apar mancarimi insuportabile in jurul scrotului, pe scrot.treaba este.k fiecare dermatolog la care am fost mi-a spus sa stau linistit ca nu-i nimic care sa ma sperie...aceste mancarimi sunt mai accentuate...la fiecare ejaculare.si in afar de asta...am stari de voma, somnolenta febra continua...ameteli.gura uscata.ce imi recomandati...ce analiza...unde sa merg.va multumesc.o zi buna
0
31-01-2010, ora 09:54
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar trebui sa va examineze un internist sau un infectionist.
0
05-02-2010, ora 22:34
dorin_87
Nu este medic/terapeut
dorin_87
buna seara domnule doctor...ma numesc andrei si ca mai toata lumea de pe aici incerc sa aflu ce am...
la 10 zile dupa un contact sexual neprotejat mi-a aparut o scurgere uretrala galbuie, vascoasa, insotita de mancarimi ale uretrei si usturimi la urinare. Am mers a doua zi la drmatolog...in urma consultului s-a stabilit gonoree(consult vizual al secretiei+simptome).tratamentul prescris- ciprofloxacin 2 p(una la 12 ore)+unidox 2pastile luate odata pe zi timp de 7 zile...urmand ca la sfarsitul tramentului sa fac analizele daca simptomele persista.
in urma tratamentului au disparut toate simptomele...mai putin secretia uretrala care s-a transformat dintruna galbuie vascoasa si abundenta...intruna opaca..cateodatra incolora si foarte discreta..in special aparand dimineata.
mers la laborator facut analize...rezultat secretie uretrala:
-epitelii rare
-leucocite frecvente
- rari bacili gram pozitiv
-gardnerella, trichomonas, candida - absent
- "detutus"(nu stiu sigur ce scrie)celular amorf alcatuit din pmn integre si degradate si fibrina
- relativ frecventi si diploci gram pozitiiv
plus alte analize:
- chlamidya sange - igm, igg-negativ
-chlamidya urina - negativ
- chlamidya sperma- negativ
urocultura -pe mediile insamantate nu s-au dezvoltat germeni
spermocultura- pe mediile insamantate nu s-a dezvoltat flora microbiana
- ag myc hom sperma- negativ
- ag ureapl sperma - negativ
-vdrl- negativ
- antiherpes igm igg- negativ
Cu toate aceste analize m-am prezentat la medicul dermatolog.tratament augmentin 1la 12h timp de 5 zile urmat de diflucan 1x150 la incheierea tratamentului.
in tot acest timp secretia a persistat...facut un alt set de analize(laborator diferit) la 2 sapt dupa incheierea tratamentului cu augmentin - rezultat
cultura secretie - absenta flora patogena
secretie uretrala:
- frecvente polinucleare
-rare epitelii de strat superficialuretral
- flora saraca alcatuita din coci gram pozitiv in gramezi mici
neisser, trichomonas, candidada - absent
mers cu analizele la dermatologul nr 2 - a zis sa am rabdare ca este o uretrita nespecifica care probabilsa va vindeca de la sine -prescris vitamina e 3pe zi x1luna
lla o luna de la ultimul consult -scurgerea persista...incepe sa creasca cantitativ aceasi culoare uneori semiopaca sau incolora...insotita de macarimi la nivelul uretrei (care apar si dispar pe parcursul zilei).
as aprecia orice sfat cu privire la aceasta problema
cu stima...
0
07-02-2010, ora 17:39
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In primul rand ca tratamentul pentru gonoree a fost INCORECT!
Acum ar trebui sa faceti un tratament injectabil timp de 7 zile, cu Fortum, flac. de 1 gram, 1 flac la 12 ore, asociat cu Tiberal, 10 cp, 1 cp la 12 ore.
Din ce localitate sunteti?
0
08-02-2010, ora 09:48
dorin_87
Nu este medic/terapeut
dorin_87
multumesc pentru raspuns.sunt din bucuresti...
0
12-02-2010, ora 19:29
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cautati pe Google datele de contact ale doamnei dr. Olsavszky Rozalia si mergeti la o consultatie.
0
12-02-2010, ora 20:04
dorin_87
Nu este medic/terapeut
dorin_87
multumesc pentru recomandare.cu stima
0
03-04-2010, ora 01:56
slickboy
Nu este medic/terapeut
slickboy
Buna ziua! de ceva timp am niste senzatiide ameteala, oboseala, febra, si mancarimi in zona inghinala si canal, apar si in jurul anusului., si la ejaculare am o senzatie de rece.sa fie o infectie urinara, sau o anemie.vor iesi in analizele de urina?? astept raspunzul dumneavosatra...va multumesc din suflet
0
03-04-2010, ora 02:02
slickboy
Nu este medic/terapeut
slickboy
acum jumatate de an am facut si testu pt gonoree cam dupa vreo 2 luni de cand au inceput mancarimile.si a iesit negativ...se pot face si alte teste in afara de cel in care iti recolteaza probe din penis?
0
04-04-2010, ora 10:25
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mergeti mai intai sa va examineze un medic internist si abia apoi faceti analizele!
0
03-06-2010, ora 11:24
marius mircea
Nu este medic/terapeut
marius mircea
buna ziua!am mare nevoie de un raspuns la intrebarile mele si ma bazez foarte mult pe d-voastra!
Am facut Ex. bact. secretie uretrala si mi-au iesit urmatoarele rezultate:

CULTURA IN CONDITII AEROBE: flora saprofita (Stafilococ alb, coagulaza negativ)
CULTURA FUNGI: negativa

EXAMEN MICROSCOPIC :
EPITELII URETRALE FRECVENTE
PMN ABSENTE
HEMATI ABSENTE
MUCUS ABSENT
NEISSERIA GONORRHOEAE - ABSENT
TRICHOMONAS VAGINALIS ABSENT

Nu stiu ce inseamna EPITELII URETRALE FRECVENTE? Ma puteti ajuta? Va multumesc!
0
16-06-2010, ora 21:01
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Acelea sunt celulele epiteliului uretral care s-au descuamat in momentul in care dvs ati apasat canalul uretral pentru a scoate secretia.
0
01-07-2010, ora 18:24
roxx24
Nu este medic/terapeut
roxx24
domnule doctor va rog sa ma sfatuiti dak procedez bine: am o iritatie la nivelul labiilor , ma si mananca si am si o scurgere albicioasa si branzoasa, am luat 3 zile supozitoare betadine si m-am uns si cu travogen crema si ma spal in fiecare seara cu apa cu bicarbonat.problema este ca nu se vede inca nici un rezultat(ma mananca in continuare si scurgerea nu a disparut si parca simt ca s-a extins mancarimea)
0
08-07-2010, ora 17:54
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu procedati deloc bine !!!
Trebuie sa mergeti mai intai la ginecolog pentru a face o analiza a secretiei vaginale si abia apoi faceti tratamentul, in functie de rezultat !
Adaugă un comentariu / răspuns
125 comentarii 1 2 345 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Infecția cu Neisseria gonorrhoeae (N. gonorrhoeae, gonococcus, gonococ) - infecția gonococică
  • Cazurile de gonoree înregistrează o creștere printre femeile tinere din Europa (studiu)
  • Vaccinul meningococic s-a dovedit a fi rentabil în protejarea bărbaților împotriva gonoreei
  •