Ciclu întârziat

25-02-2018
anonim0011
Nu este medic/terapeut
anonim0011
Buna! Am și eu o problema destul de delicata, acum aproximativ 2 luni mi-am început viața sexuală, respectiv in Ianuarie, iar pe 20 mi-a venit menstruația și a durat 5 zile. Acum suntem in Februarie și suntem in 25, iar menstra nu a venit, însă am de câteva zile un lichid alb, m-am interesat și am auzit ca semnalează venirea menstruației, m-am mai liniștit, am și ușoare dureri de burta si de spte uneori. Țin sa Menționez ca nu am o menstruație regulata și ca contactele sexuale au fost neprotejate, însă nu a ejaculat in mine, a folosit șervețel umed și uscat iar apoi am reluat. Am auzit ca se poate sa rămâi gravida si de la acel lichid preejaculator, însă șansele sunt prea mici. Ma puteți ajuta cu un sfat?Va rog frumos, orice sa ma pot liniști
11 comentarii
1
25-02-2018, ora 18:08
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna seara,

Este esential sa intelegeti ca începutul vietii sexuale aduce dupa sine si responsabilitate. Educatia sexuala facuta din surse autorizate, profesioniste, va poate scuti de multe probleme: sarcina, boli si alte neplaceri.
De exemplu: sexul neprotejat aduce cu sine riscul sarcinii. Lichidul care iese din penis in timpul excitarii, ca si sperma care ramane pe traiectul penian după ejaculare contin spermatozoizi si aduc risc de sarcina.
”Sansele prea mici” sunt ca treaba aia cu sa ramai ”putin insarcinata”.
Daca ati trecut clasa a 8a ati aflat ca este nevoie de doar un spermatozoid pentru a ramane insarcinata...asa ca ”prea putin” in materie de sex duce in general la alegerea numelui copilului sau la situatii cel putin complicate (avort).
Ciclul menstrual neregulat aduce cu sine o situatie si mai neplacuta caci, daca exista cumva o sarcina, ea poate fi detectata prea tarziu...
Este important sa aflati daca exista o cauza a neregularitatii ciclului: un dezechilibru hormonal, o conditie medicala etc.
In situatia de fata puteti face un test de sarcina sau un control medical. Sunt singurele solutii care va pot spune care este situatia.
Si nu uitati: Sexul inseamna placere dar inseamna si responsabilitate”!
0
25-02-2018, ora 19:27
anonim0011
Nu este medic/terapeut
anonim0011
multumesc pentru informatii, insa sunt sigura ca nu a ajuns sperma in interiorul vaginului, de acel lichid imi e teama...nu imi doresc o sarcina... detaliile care ma "salveaza" sunt simptomele unei menstruatii deoarece asa cum am mentionat, exista (usoare dureri abdominale, zilele trecute m-a durut spatele, acel lichid albicios care am fost informata ca semnaleaza inceperea menstruatiei) si ca ciclul meu nu e regulat. Contactul sexual a fost in urma cu 2 saptamani neprotejat, asemenea si astazi, insa tot am simptome de menstruatie, sper sa imi vina cat mai repede, daca nu, o sa iau un test de sarcina. sunt foarte speriata si stresata in legatura cu acest subiect...stiu si ca stresul face ca menstruatia sa intarzie...
1
25-02-2018, ora 23:48
Psiholog Croitoru Marinela
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Croitoru Marinela
Draga Anonim0011,

Este important sa intelegi ceea ce ti-a explicat colegul meu, caci este pentru binele tau. Acum este o situatie, si este posibil sa nu fii insarcinata, insa nu poti sa treci in fiecare luna prin aceleasi emotii, ca poate esti insarcinata sau nu. Este nevoie sa inveti din experienta asta si sa te protejezi. Tine cont de faptul ca toate fetele care au trecut prin avort, au contactat boli sau au un copil nedorit au crezut ca lor nu li se va intampla, ca sansele sunt mici! Tu esti singura responsabila de viata ta si ar trebui sa alegi calea usoara, de a te proteja, ca sa poti fi fericita! Meriti sa iti oferi asta?!

Toate cele bune!
0
26-02-2018, ora 16:54
alil
Nu este medic/terapeut
alil
Hei! Sunt si eu cam in aceași situați e ca tine. Cam cum ai povestit tu. Ai luat un test de sarcina esti însărcinată ?
0
26-02-2018, ora 20:36
anonim0011
Nu este medic/terapeut
anonim0011
Buna!nu am luat, o sa mai astept, poate vine între timp...
0
26-02-2018, ora 20:53
anonim0011
Nu este medic/terapeut
anonim0011
Alil, dacă vrei putem lua legătura privat sa vorbim mai multe
0
26-02-2018, ora 21:18
alil
Nu este medic/terapeut
alil
Sigur ca da
0
26-02-2018, ora 21:29
alil
Nu este medic/terapeut
alil
Nu pot să iti raspund la mesaj... dacă tie iti merge sa imi scrii dă-mi o adresa de fb sau nu stiu
0
28-02-2018, ora 23:30
anonim0011
Nu este medic/terapeut
anonim0011
Testul de sarcina e negativ, sa fie doar o simpla întârziere doar fiindcă nu am o menstruație regulata?
0
06-08-2018, ora 14:40
Anonim70
Nu este medic/terapeut
Anonim70
A ramas vreouna dintre voi insarcinata?
0
18-08-2018, ora 09:31
Jolyn
Nu este medic/terapeut
Jolyn
Buna ziua! am avut contact neprotejat pe 23 a 7iar a 2 zi am avut menstruație 3 zile și a 4. Dar acum 18 a 8 am dureri abdominale și ușoare grețuri. Pot fi însărcinată? Am făcut un test și a ieșit negativ
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: