clavicula fracturata

14-11-2012
dayanaa
Nu este medic/terapeut
dayanaa
sunt disperata! acum o sapt si o zi am avut un accident si mi-am fracturat clavicula stanga.E rupta in doua si mi s-a recomandat un ham pe care l-am purtat dar nu era foarte strans, motiv pt care se pare ca nu a avut niciun efect.ieri am mers la radiografie si se pare ca cele doua bucatele de clavicula s-au departat.mi s-a spus ca voi fi operata.imi este frica.Nu mai am vreo sansa sa scap de operatie? va rog spuneti-mi fiindca sunt disperata!!! ieri am strans hamul foarte foarte tare si acum stau cu umerii drepti si am si dureri.am si o galma acolo, cred ca e osul.
5 comentarii
0
14-11-2012, ora 20:31
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
fracturile de clavicula le operam foarte rar, mai demult era o operatie foarte frecventa,
tratamentul consta in purtarea unui ham (tornister) pentru 4-6 saptamani, care trebuie ajustata zilnic pentru a mentine umarul extendat, deci dupa 1 saptaman inca nu s-a format acolo nici un calus, este normal ca cele doua capete sa se deplaseze in functie de tensiunea hamului.
trebuie sa stiti ca aceasta fractura se vindeca cu calus periosteal si la persoane slabe va fi o mica umflatura in locul fracturii pentru totdeauna care este vizibila, plapabila insa deobicei este numai o problema estetica
daca se opereaza trebuie sa stiti ca aceasta zona este cea mai predispusa pentru cicatrici keloidale
0
14-11-2012, ora 22:04
dayanaa
Nu este medic/terapeut
dayanaa
ce sfat imi dati in concluzie? sa merg la operatie sau sa mai stau sa se prinda oasele? credeti ca se vor apropia oasele? credeti ca se va depune calusul si ca totul va fi in regula? mentionez ca am 18 ani si sunt fata...ar fi cam inestetica o cicatrice! eu am acum un ham in spaate si e strans bine bine
0
14-11-2012, ora 23:58
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
fara examen fizic si fara a cunoaste exact natura fracturii este imposibil de apreciat corectitudinea tratamentului.
fractura de clavicula se vindeca spontan fara operatie in peste 90% din cazuri, eu in ultimii ani nu am vazut operatie primara de fractura de diafiza (treimea medie) de clavicula. operam cam 5 pseudoartroze pe an si foarte rar fracturi care afecteaza articulatia acromio-claviculara sau sternoclaviculara
0
15-11-2012, ora 13:29
dayanaa
Nu este medic/terapeut
dayanaa
am mers azi la inca un medic...maine ma opereaza! nu stiti cat dureaza operatia? sunt speriata de moarte! va multumesc din tot sufletul pt informatiile pe care mi le-ati dat!
0
15-11-2012, ora 17:27
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
depinde care operatie alege. sunt 2 variante mai frecvente
minimalinvaziva cu TEN - acesta dureaza intre 10 minute si infinit
placa si suruburi - acesta dureaza cam 1 ora
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: