Clitoris rosu, mancarime, se usuca si i se exfoliaza pielea

25-10-2009
Crk
Nu este medic/terapeut
Crk
Am 22 ani sunt virgina si am o problema la nivelul clitorisului de cateva saptamani. In partea de sus, in zona care se vede, pe o suprafata de 1 cm^2 mi-a aparut o iritatie, pielea are culoarea rosie si ma manaca, nu foarte tare daca nu ma scarpin. dar daca incep sa ma scarpin simt ca nu pot sa ma mai opresc.
Daca nu spal zona timp de cateva ore, mancarimea de intensifica, pielea se usuca si incepe sa se exfolieze, nu pot sa ma abtin sa nu curat tot, adica rup toata pielea moarta din zona si aplic lomexin, o crema care mi-a recomandat-o medicul ginecolog.
Nu stiu ce sa mai fac, nu stiu daca e relevant dar daca ma excit, simt o durere puternica in vagin, ca si cand ar apasa cineva cu putere in zona respectva, iar in urma unei recoltari am descoperit ca am o bacterie pe care am tratat-o cu ospen, dar tot simt aceleasi dureri. Nu stiu daca problema clitorisului are legatura cu asta, dar este mult mai enervanta.
Multumesc anticipat.
8 comentarii
0
25-10-2009, ora 16:46
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Hm, ceva destul de rar intalnit. Poate proveni de la tratamenentul cu ospen pe care l-ai facut inainte.
Astfel de tratamente nu vindeca ci schimba doar simptomele.
Pt. ca este ceva rar intalnit am repertorizat cazul tau din punct de vedere homeopat si exista un singur remediu care se potriveste la ceea ce ai tu si remediul cu pricina se numeste Ammonium carbonicum CH15 si il gasesti la orice farmacie homeopata. Sugi de 2-3 ori pe zi cate o granula pana iti dispare problema. Dupa 7-8 zile raresti la 1 pe zi. Se sug la cel putin 30 minute dupa masa si se evita cafeaua si cola in acest timp.

O lista cu farmacii homeopate gasesti aici postat de mine. Remediul costa ca. 6 lei si nu are efecte adeverse, in plus iti curata si sangele cat si problema initiala cu bacteria, asa ca omori mai multe muste deodata cu 6 lei si fara sa mai pierzi timpul la doctori.

Acest remediu este folosit des la intoxicarea sangelui de pe urma la noxe si medicamente, deci inca o indicatie ca antibioticele ti-au creeat problema noua.
0
25-10-2009, ora 16:49
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Iar crema de lomexin ar trebui evitata, cred ca face si mai rau...
0
25-10-2009, ora 17:02
Crk
Nu este medic/terapeut
Crk
Multumesc mult, o sa incerc sa fac tratamentul si o sa mai revin daca o sa mai am nelamuriri.
0
25-10-2009, ora 17:09
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nu exista sa ai iritatii/mancarimi si sa nu fie ceva care sa nu fie depistat la analize. Numai dupa ce stii ce ai, te poti trata corespunzator.
0
25-10-2009, ora 17:27
Crk
Nu este medic/terapeut
Crk
La analizele secretiei vaginale a fost depistat streptococ beta hemolitic de grup B
STREPTOCOCCUS AGALACTIAE, la care am primit tratament ospen.
iar problema cu clitorisul nu era asa de grava atunci, nu era pielea asa de rosie, si nu ma manca de loc, doar se exfolia pielea, iar la asta am primit tratament cu lomexin.
Dupa tratamentul cu ospen, am simtit aceasi senzatie de durere la excitatie. De la incheierea tratamentului a trecut aproape doua luni. De doua saptamani sa agravat problema cu clitorisul, ma manaca mai rau, sa inrosit si parca s-a si umflat putin.
Poate o sa-mi da-ti sfatul sa ma duc la ginecolog, dar chiar nu mai vreau, daca se poate face altceva, sfaturi, orice, nu ma simt bine deloc la ginecolog, Sunt foarte pudica si ma termina psihic o vizita la ginecolog, ca sa nu mai spun ca medicul(doctorita) mi-a spus ca "sunt stramta" si a apasat putin ca sa testeze ea...a durut groaznic, repet ca sunt virgina.deci chiar ma termina o vizita la ginecolog.
Multumesc pentru raspunsuri si o sa incerc tratamentul homeopat.
0
25-10-2009, ora 17:32
Crk
Nu este medic/terapeut
Crk
am facut si analize la sange, prolactina, progesteron si estradiol, si toate au iesit normal. Inca ceva de cateava luni am observat in menstruatie foarte multe chisturi de sange. Am facut si o ecografie care a iesit foarte bine. Am uterul normal si sanatos (asa a zis medicul).
0
25-10-2009, ora 17:49
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ar putea fi vorba de o candidoza. Nu e sigur fara un consult, luati-o ca o ipoteza. Se poate verifica in felul urmator: faceti spalaturi cu bicarbonat de sodiu (o lingura dizolvata intr-un litru de apa calduta). Daca se amelioreaza o vreme mai mult decat se intampla de la apa, e semn de candidoza.
0
25-10-2009, ora 19:19
cristina_mec
Identitate neconfirmată
cristina_mec
Ai spus ca ti sa descoperit o infectie cu streptococul agalactie, ai facut cunva si o antibiograma, daca nu iti indic sa o faci, s-ar putea ca tulpina pe care o ai u sa nu fie sensibila la ospen si problema sa nu fie rezolvata, cat despre iritatie pare a fi o candidoza incearca sfatul domnului doctor Dragomir(baie cu bicarbonat) si daca se amelioreaza problema mergi la medic pt ati prescrie o reteta cu ovule pt candida.

Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.