Colesterol total fotometric - 245

27-01-2008
mihai65
Nu este medic/terapeut
mihai65
Am facut analizele sangelui, si toate sa-u incadrat in intervalul biologic de referinta, , , Minim si Maxim, , inafara de
Colesterol total fotometric -este de 245, , normal ar trebui sa fie intre 110-200
Va rog sa-mi explicati, , e ceva grav? VA MULTUMESC MULT, cu respect Mihai
5 comentarii
0
27-01-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Acest colesterol putin crescut il puteti readuce la valori normale printr-un regim sarac in grasimi, prajeli, dulciuri la care puteti adauga si un ceai hipolipemiant, dupa care repetati analiza.
Numai bine!
0
28-01-2008, ora 00:00
mihai65
Nu este medic/terapeut
mihai65
va multumesc pentru raspuns, rog daca vreti sa-mi explicati ce ecte ala ceai.hipolipemiant,
0
28-01-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Ceaiul hipolipemiant este un amestec de plante ce ajuta la scaderea nivelului lipidelor (grasimilor) din sange si implicit din organism, colesterolul reprezentand o parte din lipidele din sange.
Puteti gasi un astfel de produs la orice magazin naturist sau in farmacii. Prefer sa recomand produse din plante in astfel de cazuri pentru a evita instituirea unui tratament medicamentos clasic pe care il accept ca ultima optiune (asta si datorita faptului ca plantele de care v-am spus chiar au efect).
Oricum nu trebuie sa va speriati pentru ca la dvs. nu este o valoare foarte mare si cu siguranta va reveni la normal chiar in doua saptamani sau mai putin daca respectati cat de cat un regim.
Pe viitor e bine sa mai controlati colesterolul, precum si trigliceridele, HDL-colesterol si LDL-colesterol.
Numai bine!
0
28-01-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Inca o precizare - ceaiul hipolipemiant se gaseste sub mai multe denumiri, eu i-am spus asa la modul general, dar veti vedea ca gasiti multe variante, pentru scaderea colesterolului, trigliceridelor, hipolipemiant etc.
0
29-01-2008, ora 00:00
mihai65
Nu este medic/terapeut
mihai65
va multumesc mult pentru explicati
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Fluctuațiile LDL-colesterolului au fost asociate cu reducerea funcțiilor cognitive
  • Colesterolul din ouă nu crește riscul de demență sau Alzheimer
  • Terapia farmacologică pentru creșterea HDL-colesterolului este necesară?
  • Un „vaccin” împotriva colesterolului ar putea preveni afecțiunile cardiace
  • Ar putea exista o asociere între calciu și colesterol
  • Cristalele de colesterol, un indicator al iminenței infactului miocardic
  •