Comportament deplasat?

05-12-2018
Nerva
Nu este medic/terapeut
Nerva
Buna ziua,
Sotia mea imi povesteste despre un coleg al ei de la serviciu care are in viziunea mea un comportament deplasat (ca sa nu spun libidinos). Domnul respectiv are obiceiul de a i se adresa atat ei cat si altor colege din departament cu formule de alint care sunt utilizate intre parteneri (fluturas, pisoi, my love). Chiar ea mi-a aratat, ca sa ne distram, conversatii cu acest coleg din telefon legate de activitatea profesionalela care contineau aceste apelative. Tot ea mi-a povestit ca intr-o zi la pauza de masa mai in gluma mai in serios respectivul a pupat-o pe obraz si si-a lipit obrazul de al ei fara vreun motiv anume. Din cate mi-a povestit face astfel de gesturi cu persoane care-i permit si nu-i atrag atentia, la fel fara un motiv anume. Domnul acesta are un pic peste 50 de ani si este necasatorit, de fapt cred ca este divortat. Sotia mea are 43 de ani.
Am incredere in sotia mea, de altfel chiar ea mi-a povestit si vede totul in gluma.
Intrebarea este daca trebuie sa-mi fac griji legat de fidelitatea sotiei mele?
Vi se pare normal un astfel de comportament intr-un mediu profesional?
Privit din afara poate parea deplasat si poate afecta reputatia femeilor respective...
3 comentarii
0
05-12-2018, ora 16:21
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Soția dumneavoastră trebuie să vorbească cu respectivul și să pună limite la anumite comportamente dacă o deranjează.
S-ar putea ca acel coleg să se simtă la serviciu ca într-o familie și atunci să nu realizeze că acele comportamente deranjează, mai ales că s-ar putea ca nimeni să nu-i fi spus și el să le considere normale.
Iar dumneavoastră dacă aveți încredere de ce vă mai faceți griji?
0
07-12-2018, ora 14:51
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Da, sotia dvs e cea care ar fi cazul sa stabileasca limitele in aceasta interactiune, chiar daca ii e jena.
Ar putea sa-i spuna ceva de genul: Imi dau seama X ca esti obisnuit sa folosesti des formulele de alint si gesturile mai intime. Insa din pacate pe mine ma deranjeaza. M-as bucura daca nu le-ai mai utiliza in prezenta mea. Iti multumesc si sper sa nu te superi.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
0
09-12-2018, ora 14:26
Nerva
Nu este medic/terapeut
Nerva
Va mulțumesc pentru opiniile exprimate.
Tot ce doream era sa aflu o parere din afara, sa vad cum i se pare cuiva din exterior un astfel de comportament.
Consider ca aceste "dulcegarii" nu sunt normale la job si fata de persoane aflate intr-o relatie, casatorite. Iar pupaturile venite fara un motiv anume, doar ca un coleg sa intinda coarda la maxim, sunt cu atat mai mult gesturi deplasate (poate chiar libidinoase).
Cred ca nu sunt singurul care considera ca fiind nefiresc un astfel de comportament.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul