CONCEDIU MEDICAL IN URMA OPERATIEI DE HERNIE DE DISC LOMBARA

10-03-2010
marielena
Nu este medic/terapeut
marielena
Am suferit o operatie de hernie de disc lombara acum 21 zile.Aceasta a fost laL4 cu compresie radiculara dreapta.Sem intervine chirurgical practicandu se fenestratie L4 dreapta cu forominotomie posterioara L5 dreapta, ablatie sub microscop operator a HDL4.Am avut concediul medical si inainte de operatie.Pe 25 Martie fac 90 zile de concediu medical intr un an. Cum sa procedez in continuare? Cat timp trebuie sa stau dupa operatie? Unde lucrez eu sunt conditii mizere, este extrem de frig iar postul meu necesita efort fizic ceea ce nu am voie sa fac timp de 6 luni. VA ROG DIN SUFLET SPUNETI MI CE SA FAC SI UNDE TREBUIE SA MERG PENTRU PRELUNGIRE.Medicul meu de familie nu a stiut sa ma indrume.
1 comentarii
0
11-03-2010, ora 10:34
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Trebuie sa va adresati unui medic de medicina muncii, preferabil in serviciul teritorial de expertiza a capacitatii de munca: acesta se afla, de regula, intr-o policlinica fosta de stat si are un rol cheie in a aprecia daca este cazul unei simple prelungiri a concediului pana la 180 de zile sau a unei pensionari medicale temporare. Tot Comisia de Evaluare a Capacitaţii de Muncă poate recomanda schimbarea locului de muncă (de exemplu: în cadrul aceleiaşi societăţi comerciale, să vă trimită, dacă se poate, la muncă de birou).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.