Condiloame acuminate

07-12-2007
zeul
Nu este medic/terapeut
zeul
As vrea sa stiu daca dupa ce urmezi un tratament cu Condyline aceste condiloame se vindeca adica nun mai apar... sau este vorba despre virusul HPV?va multumesc..
11 comentarii
0
10-12-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Dorin Mihalache
Este vorba despre HPV. Exista posibilitatea sa recidiveze.
0
21-12-2007, ora 00:00
godfather04
Nu este medic/terapeut
godfather04
HPV doar elimina semnele visibile..dar virusul RAMANE si poate reaparea.Depinde de organism
0
18-02-2008, ora 00:00
giulia24
Nu este medic/terapeut
giulia24
Mie mi-au reaparut acum, dupa 2 ani si jumatate. Mi-a aplicat dr condyline si mi-a prescris Isoprinosine 10 zile pe luna, pt imunitate. Nu le-am luat inca, dar ;e voi lua cand primesc la farmacie. Ce sa faci, oras mic...
0
18-02-2008, ora 00:00
godfather04
Nu este medic/terapeut
godfather04
ba eu ma gasit imediat.am luat si eu fix ce ai luat tu.un efect oarecare...si stilu de viata conteaza dar dak nu trec eu zic ca cauterizarea e ultima solutie ;) bafta!!
0
29-06-2008, ora 00:00
giulia24
Nu este medic/terapeut
giulia24
eu le-am cauterizat deja, vad ca pana acum nu au aparut, sper sa nu mai apara iar
0
08-09-2008, ora 00:00
angica
Nu este medic/terapeut
angica
am si eu o intrebare...va rog frumos sa-mi raspundeti...sora mea are hpv de vreo 8 luni, dar pana sa afle despre ce este vorba am facut baie cu ea in cada..este posibil sa-mi apara si mie? ptc am observat acum 2 zile ca mi-au aparut ca niste cosulete.cand am fost la control acum 1 luna mi s-a spus ca este posibil si ca trebuie sa-mi fac testul pap.prietenul meu poate lua si el...ce analize ar trebui sa faca??
0
09-09-2008, ora 00:00
godfather04
Nu este medic/terapeut
godfather04
s-ar putea sa fi luat si tu tot ce este posibil mai ales dak ai sist im mai scazut sau o leziune ceva.dar nu cred ca cu testul papanicolau afli dak ai hpv mai mult ca sigur...ar trebui un test hpv sa vezi ce tulpini ai.dak ai!!!
0
13-09-2008, ora 00:00
angica
Nu este medic/terapeut
angica
da...mi s-a mai spus ca nu se depisteaza din pap, dar nu inteleg atunci de ce doctora mi-a spus sa fac testul pap intai si nu testul hpv. dar la baieti cum se manifesta, de unde sti daca esti infectat sau nu, c-am inteles ca poti fi infectat si sa nu ai nici un semn, si atunci.???
0
14-09-2008, ora 00:00
godfather04
Nu este medic/terapeut
godfather04
pai nu stii doar in caz ca iti apar condiloamele acelea.afli doar dak faci test hpv si vezi dak ai vreo tulpina de hpv in corp.iar la faza cu pap.aia se ocupa cu depistarea celulelor cancerigene in corp...iar la femei hpv poate duce la agravarea in cancer de col uterin dak nu este depistat la timp!
0
25-10-2008, ora 12:33
crissyela
Nu este medic/terapeut
crissyela
am si eu o intrebare.daca am avut contact sexual oral cu o persoana cARE s-a tratat de condilom acuminat in urma cu un an e posibil sa ma infectez?dar in urma unui contact sexual vaginal?
0
11-01-2010, ora 18:00
Rrrrr
Nu este medic/terapeut
Rrrrr
Buna ! Am si eu o intrebare, in urma cu 6-7 luni mi-a aparut un mic punct la intrare in vagin...apoi a crescut...am fost la un medic ginecolog si m-a cauterizat. In decurs de 2 saptamani mi-a reaparut, am mers iar la respectivul doctor si mi-a spus ca am si in interior, facandu-mi programare intr-o zi sa le cauterizeze pe toate. Eu m-am speriat foarte tare si am incercat la un alt doctor, acesta mi-a spus ca e in functie de sistemul imunitar, ca trebuie intarit si ca nu le cauterizeaza sau ceva...ca le lasa sa treaca de la sine. De 2 luni iau Isoprinosine 10 zile pe luna a cate 6 tablete pe zi si m-a dat cu condyline 3 zile la exterior...unu a disparul iar altul; a ramas mai mic...iar acum dupa 3 sapt am impresia ca acolo unde a disparut mai apare iar.Sunt foarte disperata nu pot sa dorm noaptea din cauza stresului, abia mananc si sunt cu moralul la pamant. Va rog sa imi spuneti ce e de facut? Am citit undeva ca trec de la sine intr-un 1 an sau 2. E adevarat? Cu condiloamele din interior ce fac? Cu ce sa ma dau. Acum astept rezultatul testului hpv sa vad ce tulpini sunt.Ce o sa fac? Asta insemna ca am sa fac cancer la col? Mai exista vreo speranta?:( Va rog frumos sa imi raspundeti. Va multumesc!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •